The Gothic National Retro Saturday (čili zase ňáký youtube)

16. listopadu 2007 v 22:05 |  Zajímavosti
Našel jsem večer tyhlety nádherný klipy. Tak jsem si musel vzít sluchátka. A pak jsem si to nesměl ani prozpěvovat! Takový pěkný písničky přitom. A všechno naše, národní!

Zase po nějaké době tedy v sobotu ráno přináším pár skladeb, které se líbí jenom mně. Důvodem je hned ta první, kterou jsem dlouho a dlouho hledal marně na youtube. Objevila se teď na fanouškovské stránce Priessnitz.

Takže se pohodlně usaďte, uvařte si kávu, 1996, Priessnitz, Ave Maria. Jo - a vemte si lupu, neb obraz má rozměry cca 1x2cm. Je to taková miniatura mezi videoklipy, ale líbí se mi neméně i s odstupem let. Mám pocit, že právě kolem poloviny devadesátek byla taková krátká móda stylizovat se do sedmdesátek a Ave Maria to myslím reprezentuje velice pěkně.
Mimochodem, jak v tom klipu pan zpěvák v bílém obleku a 10cm kravatě si nahoře na schodech zapálí cígo a pak ležérně kráčí po scéně dolů k mikrofonu, tak bych si představoval sám sebe, kdybych byl ležérní umnělec...
(Není to z youtube, takže je potřeba kliknout zde na ten odkaz a potom do toho černého okénka s nápisem "klikněte pro přehrání").

Z textu:
Dlouhá je cesta domů
Dlouhá a nekonečná
Někdy se zamotá
Černá mokrá asfaltová
Ten kříž co s sebou taháš
Je těžký a bolí
Představuješ si Krista
Nikde ti pak nenalejí
Ten kříž co s sebou taháš
Je těžký a bolí
Víc Priessnitz už mít nemůžete!

Druhý klip už je sice embedovaný do článku a navíc je to nejvíc gothique, co jde; no ale zase není po visuelní stránce příliš dynamique. A to ještě přehánim! Jenže, milí mladí přátelé, XIII. století, Demoniac, to je dynamique samo o sobě. Zkuste někdo polemizovat o tom, že není lepší basové linky na světě všech dob, než brnkat všechny osminy na základní tón akordu a do toho 8bitový automatický bubeník... (Příbalový leták doporučuje při poslechu upřeně hledět na videoklip.)
Opět si dovolím upozornit na slova, která ve svém žánru jsou nedostižná:
stvořitel je černý mistr
který zemřel šílený
jméno Demoniac nosí
listy krví psané má
ona temná je jak vampír
co ti ruku podává

je vytržená z hlubin země
černý anděl poznání
jako horká sopka lávy
valí se

Až úplně poslední klípek je klasický, ale je zapakovaný v kvalitě 10x10 pixelů. Je to ale suprová sudetská jesenická temnota zase od Priessnitz hned z první desky Freiwaldau.
V tomto článku jsou samé textové vrcholy, ale ta úvodní sloka, to je přímo romantický nejvyšší vrchol celého pohoří:
Každou noc jezdí kolem domů vlak
Okna vagónů svítí do tmy
Každou noc hořím touhou
jet s ním taky, jet s ním taky
jé-hó
óu-óu-óu-jé
je-he-he-hó
óu-óu-óu-jé
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama