Kapka metanového deště

20. listopadu 2007 v 21:58 | -JM- |  Recenze
Pokračování rozhovorů Pavla Housera s českými vědci.

Když se mi celkem líbil první díl, tak ten druhý už byla víceméně povinnost.

Kniha navazuje na první díl formou a hlavním zaměřením, tj. zeptat se českých vědců zasvěceně na novinky z jejich oboru. Pokud bych hodnotil příspěvek tazatele, tak si myslím, že se opět zadařilo: klade otázky s velikým zájmem a evidentně poučen. Současně však myslím nezapomíná klást i "hloupé" dotazy tam, kde je to potřeba.

Vyznění rozhovorů vede opět směrem technofilním; tzn. spíše než strašení katastrofickými dopady civilizace na matku přírodu je řeč opět spíše o šancích a přednostech, které s sebou nese pokročilá věda a technika. Asi by se slušelo rovnou dodat, že nikoho při čtení nečeká nějaká otravná antiekologická ideologická masáž. Autor je prostě bývalý scifista a má moderní technologie zkrátka rád. A za vyrovnaný pohled ručí především ti tázaní - oni nejsou publicisté, ale praktici, kteří v těch oborech vědecky působí.

Oproti prvnímu dílu je jeden koncepční posun, že tentokrát nehovoří žádní velcí stařešinové typu Zrzavý nebo Cílek. Zpovídaní jsou bez výjimky maximálně třicátníci, ale i mladší.

Těžko vybrat úplně nějakého jasného favorita; možná hned první dva rozhovory o vesmíru: pan Pavel Koten hovoří o planetách sluneční soustavy a o možnostech života na nich. Říká, že na Marsu byla asi voda, ale do současného nehostinného stavu se Mars dostal už před 3,5 miliardami let, takže nějaké úvahy o pokročilejším životě tam nelze rozvíjet.

Druhý je pak klasický kosmologický s Jiřím Podolským. Tam mě hlavně zaujala patrně známá věc, kterou jsem ale nějak nezaregistroval dřív: pořád se tam mluví o temné hmotě a temné energii jako o jasných věcech. A že vesmír se skládá (energeticky) ze 74 % z temné energie, 24 % z temné hmoty a jen 2 % z "obvyklé baryonové hmoty, z níž jsou složeny hvězdy, planety a lidé." Hm, to je jak z Hvězdných válek. (Jinak ta temná energie má i pozoruhodnou definici něco jako rozpínavá energie vakua...)

Velice pěkné jsou i Stanislav Mihulka o velkých vymíráních živočišných druhů v historii a Marek Otisk o arabském zprostředkování antické učenosti pro evropský středověk.

Další témata jsou:
- proměny antické astronomie,
- matematika v Mezopotámii,
- Oidipus, evoluční psychologie a původ náboženství (tenhle rozhovor o evoluční psychologii mě bavil o poznání méně, ale nevylučuji, že chyba byla na přijímači)
- amazonské pralesy a ochranářské mýty,
- prales ve velkoměstě (o přírodě periferií, skládek apod.),
- bioinformatika (bohužel další o trochu takový slabší kousek, zjevně je to zatím jen heslo a ten obor se spíše teprve ustavuje),
- burza jako fraktál (matematické modely na burze; tolik mě to nezaujalo s výjimkou pěkných postřehů na téma uplatnění vědců v takovémto byznysu) a
- pivovarnictví - to je jako perlička na závěr, docela v pohodě.

Jeden zvláštní postřeh jsem si odnesl: dělal jsem si čárku pokaždé, když je v knize zmíněno jméno Cimr... vlastně Einstein, a objevuje se tam opravdu velice často. Kdybych měl po přečtení jako laik volit největšího vědce všech dob, neměl bych celkem pochyby, kdo jím je.

Závěr: opět kvalitní a svižné čtení. Málo frází, hodně poctivých pokusů o odpovědi od lidí, kteří vědí, o čem mluví, a proto nemají problém ani otevřeně přiznat, když něco prostě neví.
Tradiční image na záložce.
Související články na tomto blogu: první díl rozhovorů zde, beletrie p. Housera zde a zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JR JR | 21. listopadu 2007 v 7:41 | Reagovat

No jo, pan Hauser. To  by byl člověk na hospodské "pseudovědecké" diskuse, panečku!

Je tam něco nového o kosmických rychlostech? :-)

2 Sargo Sargo | 22. listopadu 2007 v 22:22 | Reagovat

Ještě že to mám doma a nemusím závidět. Po první kapitole nadšení. :-))

3 jm jm | 24. listopadu 2007 v 23:45 | Reagovat

o kosmických rychlostech si ničehož nevybavuju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama