John Francis Kovář - nejlepší díl (malý sociolog)

20. října 2007 v 11:51 | -JM- |  Recenze
Rád přiznávám, že vůči dvanáctému dílu jsem pozitivně zaujatý.

Dvanácté pokračování s názvem Stín legendy je druhým příspěvkem do série z pera pana Tomáše Němce. Když jsem psal o jeho předchozím kovářovi (Chladná hra), tak dal pozdrav do komentářů na blog. To potěší! Navíc se ukázalo - jestli se nepletu - že se znají s panem Rejchou.

Takže do četby jsem se pustil všestranně a nestranně. A musím říct, že tento díl se mi líbil velice. Původně jsem chtěl v recenzi oplývat superlativy. K narozkám jsem však potom dostal Neffovo Tušení podrazu a málo platné, to je přeci jenom ještě o kousek jiná liga než JFK.

Ale i tak, je to příjemné počtení. Rozhrává se tam silně motiv temného spiknutí uvnitř Agentury. Kovář je křivě obviněn a odsouzen, dokonce má být při trestném vyhoštění zavražděn.

Pak následuje odsýpající děj z prostředí technických gild síldících v prstenci okolo Země. Žádné pindy, žádné vtípky, žádný zbytečný cynismus, čte se to jedním dechem. Když jsem přemýšlel, jak to celkově charakterizovat, tak mě napadá nejspíš jen přitroublý pojem "klasická sci-fi". Ale jak jinak nazvat příběh superagenta ocitnuvšího se v paralelním světe, který lze označit za naši budoucnoust řekněme tak za tři sta let, se silnými prvky militarismu. A nedělá nic jiného, než že demaskuje celoplanetární megapodvod (vzpomínám si, že v příručce sociologie na fakultě od nějakého pana Bergera jsem četl, že demaskovací motiv ja hlavním motivem sociologického myšlení. Takže JFK je vlastně takový malý sociolog).

Celkem jednoznačně je to dosavadní špička srovnatelná jen s první částí dvojdílu pana Žambocha (psal jsem o ní zde). Shodou okolností i toto je dvojdíl. Tan Žambochův tehdy hrubě poklesl a druhá polovina byla dost nuda. Tak jsem zvědav, jak to dopadne tentokrát.

Jestli to bude slabé, tak si už JFK nikdy nekoupim!

No... i když... ještě bych to zvážil.....možná... ze studijních důvodů... ze zvyku...-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sargo Sargo | 20. října 2007 v 12:28 | Reagovat

Také to považuji za patrně nejlepší díl. Už to ani není "jenom" oddychovka, ale plnohodnotná scifárna. Čte se to dobře, v žádné chvíli nepřestane bavit, jsem zvědavá na dvojku a co víc, stále asi budu vědět, o čem byla jednička! Neuvěřitelné... :-D (= narážka na můj momentální duševní stav :-)) Nevím, jak bych to hodnotila, kdyby to byla opravdu samostatná knížka o někom jiném, ale klasika rozhodně potěší. Ani jeden elf, zato spousta kosmických lodí, paráda. :-))

2 MM MM | 29. října 2007 v 20:53 | Reagovat

Díky za odkaz na JFK stránce. Máš moc hezký blog.

:-)))

3 Tomáš Němec Tomáš Němec | E-mail | Web | 30. října 2007 v 12:06 | Reagovat

Zdravím, zkouším to znovu a děkuji i zde za recenzi. Potěšení je i na mé straně. Uvedl jsem i e-mail, tak kdyby se pan Rejcha Jaroslav ozval, budu jen rád .-)

4 jm jm | 30. října 2007 v 13:27 | Reagovat

Tomáš Němec: Díky za pozdrav, je to radost, když se takhle ozve autor mé oblíbené řady:-)

MM: Díky, zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama