Jestřábovy záhady a tajemství

3. října 2007 v 23:53 | -JM- |  Recenze
Celou dobu při čtení jsem se chystal, jak tuhle knížku pohaním. Po dočtení jsem si to rozmyslel.

V dětství jsem nikdy nebyl na táboře. Vlastně jednou ano, ale nevím, zda počítat v šesté třídě docela luxusní rekreaci v Szolnoku v Maďarsku. Bydleli jsme v chatkách v kempu a pamatuju si ze všeho hlavně tu Coca Colu. Dle mého nebyla tenkrát u nás moc v obchodě, asi jen v hospodách. V Maďarsku byla a já měl za postelí baterii skleněných sexy dvoulitrovek. Myslim, že stály nějak pět pade nebo tak.

Ale zpět k tomu Nejedlému. Nevzpomínám si, že bych v mládí vůbec slyšel slovo Foglar, až v dospělosti. Jeho knihy jsem pak četl až po třicítce (líbily se mi).

Nicméně osoba Jaroslava Foglara mě zajímá a pokukoval jsem nějakou dobu po nedávno vyšlé Záhady a tajemství Jaroslava Foglara od Miloše Zapletala. Vypadalo to ale nepřesvědčivě, tak jsem to nekoupil; až jsem to dostal minulý týden k půldecimálním narozeninám.

Při čtení z toho má člověk divný pocit; ta knížka je málo dotčená současným standardem literatury faktu. Vůbec nikde není vysvětleno, co je autor zač a co ho kvalifikuje k tomuto dílu - je-li strojní zámečník nebo literární vědec. V textu se jen zmiňuje, že byl mnoho let Jestřábovým přítelem a že mu Jestřáb napsal jako hochovi jeden dopis a přijal ho na návštěvě. Opakovaně se tam obecně polemizuje s literárními kritiky a elitáři, kteří údajně Foglara a jeho dílo neuznávají, přestože je masově a dlouhodobě oblíbeno. Prostě myšlenkové nedůslednosti na každém kroku. Nejvíc jsem se asi dopálil, když se popisují jednotlivá období Foglarova života; za války tam napřed nic konkrétního není, zato se dlouze cituje jakási slaboduchá junácká báseň. To však nebrání autorovi, aby v následujícím oddílu hovořil zpětně o nějakých tlacích na Foglara za protektorátu, aniž by v té příslušné protektorátní kapitole o nich něco napsal. Pak taky některé osoby jsou uvedeny jen iniciálami, což je naprosto neadekvátní (Foglarova nejvážnější známost - kolegyně z časopisu a nějaký jeho kritik, bývalý člen oddílu).
Se staršími členy oddílu to prý Jestřáb neuměl a snášel jen zcela submisivní jedince. I fotografie dokládá, že Jestřábův program starší skautíky možná tak zcela nenaplňoval....:-)
Jenže ono časem nakonec na řadu věcí dojde docela konkrétně a ne úplně hloupě. Velice pěkné místo je zachycení Jestřábova návratu na výsluní v 60. letech a debaty v časopisech, která tomu předcházela. I citáty těch kritiků jsou nakonec uvedeny celkem reprezentativně a přiměřeně.

Zvláštní kapitolou je pak docela slušný počet fotek.

Těch různých zajímavostí o Foglarovi je tam více, omezím se jen na pár:
  • Autor jakožto jeho dlouholetý přítel kategoricky tvrdí, že Jestřáb byl na holky a nebyl na děti. Píše, že Foglar zkrátka zůstal vědomě celý život duchem dvanáctiletý a strašně ho vedení oddílu Dvojka naplňovalo, protože klukům v tomto věku rozuměl a uměl si je získat. Ohledně ženitby to nemá snadné žádný muž, jehož koníček obnáší měsíc a půl v létě na táboře, dvě oddílové schůzky týdně a nedělní výlet za město. Letní tábory vedl do svých 77 let (nemůžu teď přesně ten věk najít, ale tak nějak).
  • Foglar byl velice podnikavý a krajně lakomý. Z celkového pohledu se ukazuje, že to nezištné vedení oddílu mu umožňovalo v několika krátkých životních obdobích mít veliké příjmy za knihy o skautech. Člověka nutně napadá, čeho by Foglar dosáhl se svou vytrvalostí a obchodním talentem, kdyby vydávání jeho knih nebylo zakázáno dvakrát na pokaždé téměř 17 let. Zaujalo mě taky, že před válkou koupil starou říční loď, zaparkoval ji před právnickou fakultou a vybíral nájem od oddílů. Ale tekla mu neustále voda do podpalubí, nezjistili kudy a tratil na tom všechny úspory.
  • Ty souboje s úředními zákazy jsou vůbec hodně pitoreskní, protože on sám byl naprosto apolitický a zcela ponořen jen do oddílového života. Třeba se tam píše, že celý život vydával oddílový věstník nazvaný Čigoligo. Když Němci zakázali skaut, tak oddíl odvedl do Klubu českých turistů a časopis přejměnoval na Pomalago. Když se nic nedělo, v roce 1943 se vrátil k Čigoligo. Když zakázali skauta komunisti, přejmenoval Čigoligo na Gonio. Po pěti letech se zase vrátil k Čigoligo. Obsahově to přitom bylo stále to samé: chválil hochy a káral je. Marně přemýšlím nad logikou toho, proč je název Čigoligo inherentně podvratný, na rozdíl od Pamalago a Gonio. Anebo ne, raději tu logiku nechci znát.
  • Poslední poznámka je k Jestřábově spolupráci s STB ("Šípek", odvozeno od Rychlých šípů). Podepsal to v roce 1954 víceméně ze strachu, že mu zruší oddíl, napsal několik zpráv o ostatních bývalých skautech, kde všechny vychválil, včetně těch, které jinak nesnášel, neb byl velice žárlivý a autoritářský, a včetně těch, kteří sami naopak aktivně udávali. Asi po třech letech STB spolupráci zrušila. Přiznával se k tomu vždy a není známo, že by někomu ublížil.
Zlaté časy za republiky. Cožel, mně děkuje generál Vítek?
Přál bych si, aby takto zasvěcený autor měl lepšího producenta, a mohla vzniknout celkem ultimátní biografie. Takhle je to text občas nepřehledný, ale nakonec jen s velice málo mezerami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 4. října 2007 v 7:00 | Reagovat

Jestliže se autor nezatěžuje napsat, čím je, soudila bych v tomto případě na ješitnost. Miloš Zapletal soudí, že každý, kdo si koupí knihu o Foglarovi, ví, že on je TEN Zapletal, který napsal před revolucí velké knihy her (Hry v přírodě, Hry ve městě..). Měl je tehdy každý oddílový vedoucí. :-) (Teď mě napadá, že možná spoustu her ukradl Foglarovi)

Foglara máme s choťem jako oblíbené téma zvrhlých rozhovorů, oba jsme ho v dětství četli a až v dospělosti nám byly některé pasáže z knih mírně řečeno podezřelé. Doporučuju knihu Chata v jezerní kotlině, je to nejdojemnější kniha v české literatuře o vznikajícím homosexuálním vztahu. Nevěřím, že byl Foglar na holky. :-))

Děti teď dočetly Rychlé šípy a moc se jim líbily, Foglar stále přitažlivý.

2 jm jm | Web | 4. října 2007 v 8:51 | Reagovat

JN:  Tak to koukam, že ten autor je docela známej. Já o něm nikdy teda neslyšel bohužel.

Myslím, že tu Chatu jsem ještě nečetl, ale Sargo ji určitě bude mít. I v týhle knížce se o tom několikrát píše, že Chata budí různá podezření:-) Nicméně M.Z. tomu čelí pádným argumentem, že byl jeho přítel a prý "šídlo v pytli neutajíš"!:-)

3 Jana Jana | 4. října 2007 v 9:42 | Reagovat

Hlavní hrdina se kamarádí s křehkým Ludvou (oba jsou stejného věku),  společně kempují v Jezerní kotlině. Večer při táboráku hrdina (jméno jsem zapomněla) starostlivě přikrývá ramena Ludvovi teplým svetrem, aby nenachladl apod. Tohle mi fakt nikdy kámoška nedělala. Doporučuju k přečtení.

4 pm pm | 4. října 2007 v 12:58 | Reagovat

jm: tak to si nevybavujes tu Velkou knihu hlavolamu, ktera doma byla, v oboru zabaveni detskeho kolektivu je Milos Zapletal uznavany kocour.

Nedavno davali na CT2 moc pekny dokument o Foglarovi, ale bohuzel asi neni v online archivu. http://www.ceskatelevize.cz/program/detail.php?idp=1101134252&day=1183672800&time=13:50&ch=2&zanrf=all&puvodf=all&advanced=1&andf=Foglar&nazvyf=1&popisyf=1&aktualnif=1&archivf=1&from=20&backaddr=search

5 pan TN pan TN | 4. října 2007 v 13:29 | Reagovat

pro mou paní: Hlavní hrdina je přece urostlý Pavel ("Jak je ke mně hodný můj bílý bratříček"). Jak říkala literární kritička v anketě týdne: Nikdo neuměl tak pěkně popsat pevná opálená lýtka mladých chlapců jako Jestřáb.

6 Sargo Sargo | 4. října 2007 v 15:31 | Reagovat

Nu ovšem, TEN Zapletal! :-)) Velké knihy her byly inspirující, ale jak jsem zjistila, málokteré použitelné pro uhihňané holky předpubertálního věku. :-))

Chatu v Jezerní kotlině jsem samozřejmě četla :-)) Podezřelého mi na ní nebylo nic tenkrát a kdybych nebyla upozorněna svou lepší polovičkou, která vidí homosexuála za každým rohem, nenapadlo by mě to ani dneska :-))

Neřekla bych, že byl Fogral homosexuální nebo na děti - spíš bych typla, že byl asexuální.

Zcela bez zábran a přesně ovšem dokázal popsat idealizovanou touhu po příteli, kterou v sobě určitě spousta lidí má, bez ohledu na erotické preference. Protože přátelství, jak jej popsal Foglar, nebo May nebo se objevuje kupříkladu ve Star Treku, je velice lákavé a řekla bych trochu archetypálním vzorem pro přátelství dvou mužů, kolem kterého ženy procházejí, ale nemohou jej narušit.

Myslím, že touha po přátelství v dětství i dospělosti může být stejně intenzivní, jako partnerský vztah a podobná (i když ne stejná vzhledem k nespolečnému zázemí) i bolest z jeho rozdělení. Nevím ale, jestli dnešní přeerotizovaná společnost takovou představu připouští ;-) Ale my idealisté si to můžeme nadále představovat alespoň jako možnost... ;-)

(I když má láska ke všehomíru právě prochází těžkou zkouškou, neboť v této porci ovesných vloček, které tu do sebe právě sázím k obědu, je slušná hrst jablečných jadýrek :-/)

7 jm jm | 4. října 2007 v 16:15 | Reagovat

Vidím, že jsem tu jediný ignorant, který nezná důvěrně Miloše Zapletala! To je tedy ostuda.

8 Jana Jana | 4. října 2007 v 17:18 | Reagovat

Poté, cos popsal svůj jediný tábor s coca-colama, se opravdu nikdo nediví, že neznáš Zapletala. Je to krásné být tak výjimečný. :-)

9 pan TN pan TN | 4. října 2007 v 18:16 | Reagovat

pro JM: Ještě bych od Miloše Zapletala kromě všech zmíněných knih zdůraznil málo známou Lovec hvězd z roku 1970. Tam chodí chlapec (amatérský astronom) s děvčetem a je to tak cudný vztah, že by ho snad schválil i Jestřáb.

10 Jana Jana | 4. října 2007 v 18:48 | Reagovat

Milá Sargo, tak to jsem cynik. :-))

Ale možná bychom mohli uskutečnit nějakou podzimní návštěvu a doprobrat spoustu témat, která se nad Foglarem otevírají. :-))

11 jm jm | 4. října 2007 v 18:56 | Reagovat

tn: Kdyby ten hoch nezanedbával kvůli ženštině oddílové schůzky, tak snad.

I když se v knize píše, jak Jára propadal trudnomyslnosti, když potkal někde na ulici členy oddílu, jak jdou někam s holkama, přestože to jinak byli správní junáci.

12 Jana Jana | 4. října 2007 v 19:16 | Reagovat

jm: a pak věř, že byl Jestřáb na holky!

13 Sargo Sargo | 4. října 2007 v 20:14 | Reagovat

Jana: tys deformována profesí, já nevhodnou literaturou. :-))

Návštěvu rozhodně! :-)

14 Hablina Hablina | Web | 5. října 2007 v 8:51 | Reagovat

Foglarovky mě moc nezaujaly, zato Zapletalovu Knihu hlavolamů luští ještě moje děcka. Myslím, že z našeho drsňáckého mysliveckého tábora by všichni skauti hrůzou prchli zpět do civilizace, loni jsme viděli skautský tábor na louce a moc jsme se nasmáli, měli stany s podsadama a v nich pelechy s matracema. Navíc si ti hajzlíci postavili latríny u našeho zdroje užitkové vody (neboli jediného potůčku široko daleko).

15 DJ DJ | 5. října 2007 v 11:22 | Reagovat

To je témat, na která reagovat...

Četl jsem to na několik etap - článek a příspěvky a asi budu opakovat, ale ta příležitost, že vím více než pan JM...

1, Neznat Miloše Zapletala, může být snad jen jedna horší věc - splést si ho s tím druhým. V mé klukovské knihovničce jsem měl dvě knihy od něj.

2, Má první Foglarovka byli Hoši od Bobří řeky. Dostal jsem ji od svého oddílového vedoucího, myslím, že to byl můj první vzor opravdového kamaráda, hotovej Rikitan. Nikdy jsme spolu nic neměli a stále jsme v kontaktu, přestože s ekaždý z nás nechal tím světme nějak ovlivnit, ty ideály nám stále nejsou cizí.

Tím potvrzuji (tak jak to vnímám) postoj paní Jany, že to asi existuje a je to například můj ideál - myslím tím ten ideální vztah dvou kluků - nepartnerů.

3, Druhá foglarovka byla Chata v Jezerní kotlině. V té době mi homosexualita nějak nedávala smysl, ale je pravda, že si z ní pamatuji několik věcí:

  - budování chaty z bedniček - dodnes tomu nevěřím, že dřevěná bednička naplněná šterkem ve spodní řadě unesla ty nad sebou a nerozlomila se a štěrk se nevysypal..

  - opálená těla chlapců - ale to je i v Hoších od BŘ

  - ta lýtka - od té doby na svém nejlepším kamarádovi oblibně sleduji ta jeho a nestydím se :o))) - je to vytrvalostní běžec a cyklista

4, tábor s coca-colou a dvoulitrovou, závist

Poznámka k Hrám ve městě, v přírodě, na hřišti... jak velké procento jste Vy ostatní využili? My aplikovalo asi jednu čtvrtinu. Zbytek nás neoslovil. Vzhledem k rozsahu knih to bylo dost.

Pane JM, tento článek a diskuzi, která se pod ním rozhořela hodnotím pro sebe velmi vysoko. Díky

16 DJ DJ | 5. října 2007 v 11:26 | Reagovat

Ke skautingu se nerad nevyjadřuji. Kdysi mne to lákalo, uznávám jej, ale docela sdílím postoj mého nejlepšího kamaráda (lýtkaře), že to příliš připomíná armádu.

U mne jasně vítězí mé rybářské tábory. Co ulovíš, to jíš.

17 jm jm | 5. října 2007 v 11:40 | Reagovat

DJ: dík:-)

(jenom sis popletl názory a ohledně Tvého vztahu s Rikitánem se k paní Janě moc nehlaš, protože ta právě píše, že to bude všechno spíš maličko složitější než jak píše Jestřáb...:-))

18 Wu Wu | Web | 5. října 2007 v 13:59 | Reagovat

DJ: on skauting byl založený nějakým generálem, takže není divu. Uniforma, přežití, přípravka pro armádu [úsměv].

19 DJ DJ | 5. října 2007 v 14:46 | Reagovat

au. tak to jsem to opravdu popletl. To se Sargo a paní Janě omlouvám. Že já se pouštěl do těhlech disputací a nedržel se se vrtule.

Ale když to vezmu okolo kolem, lze souhlasit s paní Janou a i se Sargo.

Jestřába si budu raději idealizovat, než budu pátrat po podstatě, několikrát v životě to prozření nestálo za to :o).

20 Jana Jana | 5. října 2007 v 15:43 | Reagovat

pro DJ: já jsem taky odchovaná Foglarem a tajnými katolickými tábory (konspirace před možnými tajnými ve mně občas vyvolávala větší hrůzu než Zelená příšera :-)), nechtěla jsem nikomu brát ideály.. taky si myslím, že přátelství je možné. Ale musím si rýpnout, sám píšeš, že Tě četba Foglara dovedla k okukování chlapských lýtek, tak nevím, nevím... :-))))

21 Jana Jana | 5. října 2007 v 15:48 | Reagovat

Mě z celé debaty nejvíc utkvěla představa malého chlapečka, který leží v chatce v Maďarsku a popíjí coca-colu.Kapitalistické dětství!  Ta představa mě baví už druhý den, díky, Járo!

22 jm jm | 5. října 2007 v 17:36 | Reagovat

Jana: To je pravda, že pana DJ dovedl Jestřáb k okukování lýtek - ale!!! zcela mravně a čistě z estetických důvodů! Takže vysloveně se tu jedná o nezávadné obohacení jednoho nevinného chlapeckého života:-)

Jinak teda z takovýho tábora, jak píšeš, bych se nejspíš strachy po...

23 Hablina Hablina | Web | 5. října 2007 v 18:10 | Reagovat

Rybářský tábor? To zní dobře. Chlapecká lýtka - jedna v domácnosti máme, jsou chlupatá a hnusná. Přežití - super, ale ne ve skautském stylu.

24 Jana Jana | 5. října 2007 v 18:56 | Reagovat

Já už končím, napadají mě jen samé drzosti. Jára Foglar ve mně probouzí pečlivě ukryté hlubiny. .-))

Ad tábory - ty byly fajn, horší bylo, když jsem asi ve dvanácti našla doma okopírovaný otevřený dopis sedláka Navrátila, který požadoval po prezidentovi Husákovi vyšetření podivné smrti bratislavského kněze Coufala. Z detailního popisu, jak vypadalo tělo, když ho našli, mám teda truma doteď.

25 pan TN pan TN | 5. října 2007 v 19:51 | Reagovat

Ženo, už to nerozvíjej, jdu domů.

26 Sargo Sargo | 5. října 2007 v 20:33 | Reagovat

Tak alespoň nějakého zastání se mi tu dostalo! :-))

Na popud Rychlých šípů jsme náhodou založily dívčí klub a za každé sprosté slovo se vybírala koruna (později padesátník, neb mé spolubojovnice byly za dva dny švorc), mňo, ale to jen tak mimochodem, hlavní ta náplň, že jo, připadalo mi, že to všechno prohihňaly, ale vzpomínají s dojetím v oku dodnes, tak to snad nebyl takový debakl, jak mi tenkrát připadalo... lýtka jsme si neokukovaly (snad leda za účelem zjištění uteklých ok na punčochách :-)).

Jana: když přijde na JM, ne jenom tábory u něj byly kapitalistické. Jmenuj cokoli - všechno měl! Kazí ho to dodnes. :-)))

Pionýrské tábory byly běs, nuda, ožralí vedoucí, nuda a běs. Neb nám pacifistům byla armáda vždy blízká, skauty bych brala všema dvaceti i s uniformami. :-DD

27 JM JM | Web | 5. října 2007 v 21:13 | Reagovat

1. Já že měl všecko?! Ještě, že tu je pan TN, který může dosvědčit můj krajně spartánský život na kolejích - celé roky jsem si nekoupil nic jiného než černý čaj, cukr, margarín a chleba. Margarín jsem měl pověšen v igelitce na klice od okna prostrčený ven za účelem chlazení.

Tak skromného hocha, jako jsem já, aby pohledal!

2. Dosvědčuji dozvuky klubu mé manželky. Ještě před pár lety jí jednou dvakrát za rok přišel dopis nadepsaný v adrese "R.B.", což mi bylo vysvětleno, že znamená rudý bratr. Dojemné.

I když, jako tolik věcí okolo Foglara, při druhém zamyšlení si říkám: rudý bratr? Je to normální, že moji ženu někdo oslovuje rudý bratr?

28 Sargo Sargo | 5. října 2007 v 21:58 | Reagovat

1. Na VŠ jsi se potřeboval vydýchat z nehorázných přebytků svého dětského věku.

2. Je to logické. Mám mnoho bílých bratrů.

;-)

29 DJ -> JM DJ -> JM | 5. října 2007 v 23:05 | Reagovat

Nebydleli jsme spolu na pokoji? Já ještě disponoval solí. Začátky kolenovrtství. :o)

30 DJ -> Jana DJ -> Jana | 5. října 2007 v 23:09 | Reagovat

Já ta lýtka jednou vyfotím, s ostatními kamarády jim říkáme nádory. Má je fakt namakaný. A díky JM jsem pochopil, že za to může vlastně pan Jestřáb.

Fakt mne ten článek dost rozhodil. Co jsem vlastně zač? Nechci do skauta, protože tam mají uniformy, ale já uniformu měl v pionýru, v hudebce, na vojně a nakonec v ní chodím v práci.

Asi vytáhnu z knihovny skaustskou encyklopedii a třeba mne ještě vezmou.

31 DJ -> Hablina DJ -> Hablina | 5. října 2007 v 23:12 | Reagovat

Zažil jsem různé tábory, dokonce i pionýrské, jednou jsem byl dokonce na pio táboře na Sibiři, ale rybářské tábory byly nejlepší. Jezdili jsme na kolech chytat ryby 5 km na přehradu, všechno se nosilo, udili úhoře. To ybch přál každýmu klukovi.

Na lýtka nebyl čas.

32 jm jm | Web | 5. října 2007 v 23:48 | Reagovat

S: Mnoho bílých bratrů... Mno... Jakožto modrooký muž s modrookou manželkou a temněhnědookým batoletem jsem se naučil neřešit (a po ničem nepátrat).

33 pan TN pan TN | 6. října 2007 v 9:00 | Reagovat

Pan JM udělal takovou pěknou tečku za tím naším případem. Ale vyzván, plním svou svědeckou povinnost: JM byl skutečně skromný a zároveň altruistický -- i o ten čaj se rozdělil!

34 JR JR | Web | 6. října 2007 v 9:02 | Reagovat

kapánek off-topic, ale.... tys měl narozeniny! Tak dodatečně všechno nejlepší!

35 ergo ergo | 6. října 2007 v 14:01 | Reagovat

Tak JM nezná Zapletala...hmm...

Kdyby jen to: Ty skleněné Coca-coly v MLR byly jen litrové (tady si JM trochu zapřeháněl), tak abyste mu tolik  nezáviděli šťastné dětství.  Pravda, v porovnání s ČSSR a jejími čtvrtlitrovými Colami (Kč 4,-/láhev, běžně k dostání i  v obchodech - další základní neznalost pana JM) bylo Maďarsko skutečný Západ.

36 jm jm | 6. října 2007 v 20:01 | Reagovat

JR: Díky.

ergo: tak o mě pořád nemluv, víš, že jsem plachej...

37 Ekyelka Ekyelka | 8. října 2007 v 10:00 | Reagovat

Já jenom žasnu, o co všechno jsem přišla! *hodně pobavený smajlík*

I když... s mojí divokou povahou by asi skauting nebyl to nejlepší, pokud se tedy do toho nezapočítávají i noční lovy, běhání po lese s mečem a ve skřetí zbroji a podobné kratochvíle...

A abych nebyla tak úplně mimo: spíš než sexuální přitažlivost mezi hochy bych se také spíš přikláněla k onomu druhu mužského přátelství, jak o něm píše Sargo: že kolem něj ženy procházejí, ale nemohou ho narušit. (I když i tohle se mi už podařilo - omylem a nevědomky - narušit..)

Ale to bychom se museli zeptat Jestřába... Máte někdo černé svíčky? ;)

38 Sargo Sargo | 8. října 2007 v 20:55 | Reagovat

Ekyelka: nepodceňuj skauty - jeden z PP pro mladší účastníky se koná právě pod jejich záštitou! :-D

39 Sargo Sargo | 8. října 2007 v 20:56 | Reagovat

Ne PP - B5A... :-)))

40 Eithné Eithné | Web | 13. listopadu 2007 v 0:02 | Reagovat

Jé, Foglar, můj oblíbenec :o)

Foglara jsem začala číst kolem šesti let a tehdy mě to uchvátilo. Měla jsem vydatnou podporu u kamarádky a to, co vy popisujete jako homosexuální chování Pavla a Ludvy, mi přišlo v knížkách normální, snažily jsme se to přenést do reálu :o) A náhodou to fungovalo, se Zuzkou jsme pak jezdily na tábory, chodily na turisťák a do Pionýra a ehhm, naše veliké přátelství se táhlo až do letošního léta ;o) A nevěřím tomu, že jsme se rozhádaly nafurt, i když většinou tvrdím něco jiného :o)

41 jm jm | 16. listopadu 2007 v 14:46 | Reagovat

Eithne: mno, čistě teoreticky, kdybys napsala nějaké podrobnosti o tom vašem přátelství se Zuzkou (jestli to teda bylo jako Pavel a Ludva), tak by to nemuselo být komerčně úplně marný pokus....:-))

42 eileen eileen | 22. června 2010 v 8:38 | Reagovat

jaroslav foglar byl teplej=cD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama