Vliv data narození na osud anebo vědecký horoskop

10. září 2007 v 23:03 | -JM- |  Zajímavosti
Sargo mi sice říká, že už o tom slyšela, ale stejně to napíšu, protože já o tom ještě neslyšel.

Dnes jsem četl zajímavý článek o výzkumu, který hledal korelaci mezi měsícem narození dítěte a jeho pozdějším životem. Nemusím asi zdůrazňovat, že celé to vychází z teorie, že období kolem porodu a první týdny jsou rozhodující pro celý život. Údaje platí pro severní polokouli, protože jako příčina těch rozdílů se předpokládá primárně rozdíl v teplotě v první fázi života, tj. jestli je zima nebo horko. Pokud tedy jste narozeni na jižní polokouli, musí se to o půl roku posunout.

Prosinec - leden P:rosincoví mají (jako všichni narození v zimě) větší šanci dožít se vysokého věku. Rozdíl dožití oproti dubnovým až červnovým činí dle německých statistik 4 - 8 měsíců a potvrzují to prý i americké statistiky. Souvisí to patrně s tím, že mají nižší náchylnost k nemocem stáří jako je poruchy krevního oběhu, cukrovka a rakovina. Je prý 250 výzkumů, které potvrzují, že v této době narození jsou ale náchylnější ke schizofrenii a manické depresi.

Únor - březen: To je typické období narození pylových alergiků, zpravidla trpí na ten pyl, který létá právě po jejich narození (8 studií za posledních 30 let). V USA a Izraeli pozorovali u tohoto data narození častější výskyt poruch učení, autismu a Downova syndromu.

Duben - květen: V květnu narozené děti mají horší procento úspěšnosti, že se dostanou na dobrou školu. Dle výzkumu v Německu to bylo o 8% oproti červencovým. Toto pravidlo ale v českých podmínkách bude platit spíš na červencové a srpnové, protože jako důvod v tom Německu uvádějí, že květnoví jsou skoro o rok mladší, protože červencoví jdou do školy o rok později. Jestli si dobře vzpomínám, u nás je rozhodný začátek školního roku. Směrem k létu se zkracuje očekávaná délka života a roste podíl nemocí, hlavně krevního oběhu a plic. Mají i zvýšené riziko úmrtí na alzheimera, demence; u roztroušené sklerózy mají květnoví dle kanadské statistiky o 13% vyšší riziko než listopadoví. U dubnových-květnových je i vyšší podíl alkoholismu a drogových závislostí.

Červen - červenec: Tito mají obzvláště krátkou očekávanou délku života; mezi německými 105tiletými je v červnu narozených o 23% méně než průměr. Trpí více na všechny nemoci stáří, včetně závratí. Dle irských statistik mají letní novorozenci 30 gramů pod průměrnou porodní váhou lednových.

Srpen - září: Oproti předchozímu období jsou na tom podstatně lépe, co se týká četnosti stařeckých chorob. Podobně jako únoroví a březnoví jsou náchylní na alergie, nejvíce na roztoče.

Říjen - listopad: Tady bývají narozeni alergici na zvířata. Jinak je to nejzdravější segment. Mimo jiné jsou i nadprůměrně vysocí a vysocí žijí déle. Taky prý byli zářijoví až prosincoví podstatně silněji zastoupeni v anglické první fotbalové lize (výzkum se týkal let 1986 až 2002); jenže tady byl asi důvod spíš zase tradiční, a to okamžik testů školáků, kdy ti o pár měsíců starší měli lepší výsledky a byli dále více podporováni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 11. září 2007 v 7:44 | Reagovat

Tak to jsem ještě neslyšela, ale nějak podobně jsem si laicky vysvětlovala, když se mi zdálo, že fungují znamení horoskopu a naše 2 děti narozené v lednu mají mnoho společných vlastností, narozdíl od jarního.

2 Wu Wu | Web | 11. září 2007 v 8:29 | Reagovat

Dobrý!

Slyšel jsem to jenom rámcově; že v zimě narození bývají slabší (taky proto je pověra o svatbách v květnu - narození dítěte vycházelo na nejhorší zimu, kdy už zásoby docházely...).

3 Hablina Hablina | Web | 11. září 2007 v 8:50 | Reagovat

Zajímavé, já bych zas přísahala, že dítko je ovlivněno termínem početí. Mimochodem - jsme doma 4 alergici, zplozeni i porozeni v naprosto rozdílných datech (leden, začátek března, konec dubna a začátek října). A je po výzkumu :)))

4 Sargo Sargo | 11. září 2007 v 10:40 | Reagovat

Je otázka, jestli to ještě platí. Dnes, v době věcí s dlouhodobou spotřebou a ovocem a zeleninou po celý rok, kdy už nějaká sezónnost potravin v zásadě nehraje roli, se možná tyto rozdíly setřou. Též vitamínové preparáty mohou hrát roli. Přeci jen, zkoumané objekty musely být novorozeňaty před velmi dlouhou dobou.

Dalším faktorem by sice mohlo být sluneční záření a snad nutnost se přizpůsobovat velkým teplotním rozdílům, ale typovala bych, že zrovna strava musela mít podíl největší. Ještě mě napadá pracovní vytížení matky - pokud bylo do průzkumu zahrnuto vesnické obyvatelstvo, sezónní práce na poli, vzhledem k jejich náročnosti, mohly mít také vliv (sice bych hádala spíš vliv na množství potratů, než přímo zdraví dítěte, ale kdo ví. Vyčerpání matky se projevit mohlo snadno.)

Nedávno jsem viděla pořad, kdy badatel objevil praktickou zapadlou vesničku, kde se dalo snadno v tomto oboru bádat a zjistil, že strava prarodičů měla přímý vliv na zdravotní stav vnoučat. Nevím, jestli si to dobře vybavím, ale u babiček byl tuším rozhodující stav výživy po narození a u dědů v pubertě. Pokud byl v té době hlad, vnoučata byla slabší a menší. :-)

Hablina: tak si musíš celou tu tabulku o devět měsíců posunout a schválně, jestli to vyjde :-))

5 jm jm | 11. září 2007 v 10:55 | Reagovat

Jo jo, nechtěl jsem to vypisovat do detailů (každej si může kliknout na odkaz a jsem přesvědčen, že znát druhý zemský jazyk je povinnost!:-), občas to sami relativizujou. Něco bylo dělaný na 50 letých, něco na těch 105 letých, něco ale i na mladých.

6 Markisha Markisha | Web | 11. září 2007 v 14:55 | Reagovat

hmmm...povzbudivé...narodila jsem se v červnu.

7 Hablina Hablina | Web | 11. září 2007 v 17:40 | Reagovat

S těmi prarodiči je to zajímavé, moje babi byla z poctivé zemědělské rodiny, cpala se vepřovým, slepicemi a králíky, pila smetanu...nás je 5 vnoučat, 4 statní jedinci a já taková pomenší, zdechlivější :))

8 DJ DJ | 11. září 2007 v 22:06 | Reagovat

Obdobně jako Jana, myslím, jsem si nějak snažil vysvětlit podobné znaky povahy ve znameních.

Jsem srpen a potvzuju alergie, ségra je březen a taky na prd.

Ale mám jiný postřeh od mé bývalé přítelkyně. Mám tzv. černošský ret a prý to mají děti narozené v létě ve vedru, protože se jim to ohrne stejně, jako když se peče vuřt nad ohýnkem. Ona byla narozená na konci října a měla tenké rty :o)).

Jak tak koukám na svou ženu, tak u ní je to taky tak (červen) a Majda má pusu úplně jako já (červen).

K těm nástupům do školy, jsem oběť a byl jsem dlouho nejmladší ve třídách, jediná nevýhoda je, že narozdíl od starších spolužáků budu déle makat na důchod (dle dnešních měřítek, snad mi vyjde snové povolání rentiér), protože jsem oproti nim vstoupil do pracovního procesu dříve :o). Jinak nevnímám, že bych měl kratší dětství nebo jiný vliv.

9 Hablina Hablina | 12. září 2007 v 10:09 | Reagovat

Sargo: a jsi jim podobná? O:-D

Coby únorová potvrzuji alergii a poruchu učení - tedy, jestli se tak dá počítat chronická roztržitost :-D

DJ: to s tím rtem je dobrá psina :-D

10 Sargo Sargo | 12. září 2007 v 10:10 | Reagovat

Ehm, to nad tím jsem samozřejmě psalo já... :-))

11 jm jm | 12. září 2007 v 10:14 | Reagovat

Ano, chornická roztržitost - podepsat se jako hablina a hablinu oslovit jako sargo... :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama