Jonathan Strange & pan Norrell

25. září 2007 v 21:57 | -JM- |  Recenze
Už dlouho se mi nestalo, abych nějakou knihu četl intenzivně a s chutí ve všech volných chvílích, před spaním i na cestě do práce, a přesto mi přečtení trvalo skoro dva týdny.

Tahle knížka měla největší reklamu, co jsem si tak v poslední době všimnul.
V Ikarii i v Pevnosti jako příloha vyšly stylizované noviny ze světa hlavních hrdinů. Je to anglický román o mázích (mágách? mágech?) a v těch propagačních tiskovinách se objevovala různá bombastická přirovnání, která člověka ve skutečnosti spíš odradí než co jiného.
Sargo si ji však přesto pořídila. A když už to nějakou dobu leželo přečtené na polici, tak jsem po tom ze zvědavosti též sáhl.

Jonathan Strange & pan Norrell od Susanny Clarkové je pěkný příběh a za přečtení určitě stojí. Ani pomocí hodně slov ji asi příliš nepřiblížím, protože mi nepřipomíná nic jiného, co bych četl. Jako hlavní hrdinové sice vystupují mágové, ale není to rozhodně dětská knížka a neoznačil bych ji ani jako knihu pro mládež.
Příběh je zasazen do Anglie v období napoleonských válek a následujících let. Velké části textu ale popisují předchozí historii, která je podávána věcně, takže jako žánr připadá dle mého v úvahu daleko spíš alternativní historie než fantasy.

Někdy v patnáctém století vládl severní Anglii (a současně i Férii, zemi elfů) Král Havran a za jeho doby se počala doba magie. Ta postupně upadala, až v době příběhu byla jen teoretickou zábavou učenců, kterou nikdo nepraktikoval. Jonathan Strange a pan Norrell jsou dva mágové, kteří znovu přinášejí praktickou magii do Anglie.
Velice ne-fantasy a velice alternativně historické je, že podstatnou část děje tvoří politické události, zejména válka s Napoleonem, a vůbec časté odkazy na magii jakožto anglickou zvláštnost. Právě tak jenom Angličani se stýkají a potýkají s lehce šílenými elfy. Nově se objevivší mágové pomáhají vládě porazit Napoleona a ve druhé části bojují se zlým elfím vrahounem a únoscem.

Seznam postav je dlouhý a pestrý: gentlemani, hochštapleři, sluhové, ministři, generál Wellington a vojáci, živnostníci a sedláci, jejich manželky a milenky a pár elfů. Všichni jednotlivci jsou zobrazeni citlivě a pečlivě, i když nakonec někteří nesehrají žádnou větší roli a byli by postradatelní. S ohledem na žánr by se mělo zdůraznit, že příběh neobsahuje žádné dětské ani jiné nedospělé postavy.

Docela zvláštní je i způsob vyprávění. Trošku se blíží novinám, literatuře faktu nebo dokonce memorandu. Celou dobu jsou v textu poznámky pod čarou, které vysvětlují podrobnosti. Třeba když se zmíní nějaká historická postava, událost nebo legenda, tak pod čarou uspokojí drobné písmo i detailisty. Občas poznámky pod čarou - s lehoučkým humorem - odkazují i na jiná místa v knížce, pokud by čtenář náhodou zapomněl a neuvědomil si souvislost.

Další zvláštností stylu je určitý odstup od vyprávění: zvlášť zpočátku knihy autorka běžně popíše, co kdo udělal, ale o motivaci se jen dohaduje. A dokonce ani nehodnotí; klidně napíše třeba, že neví, co si o tom kdo myslí, ale podle jejího názoru se ten a ten zachoval docela sobecky.
Knížka vyšla se dvěma variantami obálek - bílou a černou; nikde jsem si nevšiml nějakého hlubšího významu těch dvou obálek. My máme bílou. Neobvykle vysoký je počet ilustrací, nejméně jedna v každé kapitole.
Celé je to poklidné, důstojné, bez přehánění a s podháněním, manželky a nápadnice jsou úchvatné, muži jsou zmatení a duchem nepřítomni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wu Wu | Web | 25. září 2007 v 22:29 | Reagovat

Tak. A to byla poslední kapka - už si to taky pořídím. Protože tolik pochvalných recenzí nemůže být náhoda [úsměv].

2 jm jm | Web | 25. září 2007 v 22:32 | Reagovat

Wu: Tak dej pak vědět, jestli Ti to taky zasekne na tak neobvykle dlouho další čtenářské povinnosti...

3 Sargo Sargo | 26. září 2007 v 10:33 | Reagovat

Už delší dobu jsem se chystala tu recenzi sepsat, ale vůbec jsem nevěděla, jak na to. Ale tahle se, řekla bych, podařila :-) Rozhodně je dobré od té knížky nic neočekávat, protože dá něco úplně jiného, než by člověk čekal. Škoda jen, že byla tak krátká... ;-)

Působí zvláštním způsobem - není nějak úchvatně chytlavá, ale je tak nějak soustavně vynikající. :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama