Další profesor Brown

5. září 2007 v 21:54 | -JM- |  Recenze
Aneb poznámka o nefér výhodě trháků.

Podstatnou součástí dovolené je dle mého názoru pořízení dovolenkového čtení. Je to prostě jen další vítaná záminka pro návštěvu knižního dealera. Jelikož se tento týden snažíme imitovat dovolenou, tak hned v neděli jsme vyrazili do oného zapovězeného místa.
Tam se mi potvrdilo, jakou výhodu mají autoři bestsellerů. Nic extra mne nezaujalo, ale měl jsem rozhodně náladu si něco nového na čtení koupit, abych si osladil nadcházející volno.

A v takové náladě má pak člověk tendenci sáhnout po tom, co se prostě nabízí. A když je to navíc v angličtině, tak má ještě pocit, že u takové četby by mohl mj. i duševně vyrůst když ne obsahem, tak alespoň cvičením jazyka.

Jelikož Šifra mistra Leonarda se mi kdysi docela líbila, Angels and Daimons bylo též strhující a navíc jsem to bez problémů četl anglicky, tak halt došlo teď i na Digital Fortress, přestože jsem si původně myslím slíbil, že tento trhák si kupovat nebudu.

Když to srovám s předchozími díly od p. Browna, které jsem četl, tak je Digitální pevnost stejná v tom, že hrdinou je humanitní profesor VŠ, i všichni ostatní hrdinové jsou geniální, jsou tam tajné služby, celý román se odehraje ve 24 hodinách a člověk to skoro ve stejné lhůtě přečte, protože se od toho nedá odtrhnout, jak je to napínavé.

Naopak se tento díl odlišuje, že tam nejsou jezoviti ani zednáři - to je závažná chyba u krvavého trháku (psal jsem o tom již minulý rok zde). Taky rozluštění jsem tam zjistil o hodně dřív než dřív. Možná jsem trénován, ale spíš bych to viděl, že závada nebyla na našem příjimači.

S Brownem mám jeden problém: pro atmosféru těch příběhů je podstatné, že hrdinové jsou elita elity. Např. hlavní hrdince nestačí, že vypadá skvěle, ještě se zde zdůrazňuje, že má IQ 170; bez toho si chudák ženská u Browna s nějakýma křivkama ani neškrtne.

Pravidelně však nastává problém, když přijde v Brownových románech řeč na téma, kterému ne snad úplně rozumím, ale alespoň jsem o něm četl v Učitelských novinách nebo nějakou populární publikaci, nebo úplně v nejhorším případě, že jsme to měli na gymplu.

Když začnou románoví géniové diskutovat na nějaké takové téma, tak trpím, protože si všimnu, že plácají banality. Už v Andělech a démonech jsem špatně snášel rádobyesoterické přednášky o kosmologii, které jsou jinak běžně propírány ve všech těch elegantních vesmírech a stručných historiích času už celá desetiletí (všemi těmi pány Hawkingy a Greeny!).

To samé v Digitální pevnosti, kde jako vrchol úžasu způsobí mezi superlidmi odhalení úsloví Qui custodiet ipsos custodes? neboli Kdo ohlídá hlídače? Toto úsloví považuji za třetí nejvíce provařenou frázi současnosti a jasný signál, že autor nemá co říct. (Druhá nejprovařenější floskule je Nesouhlasím s vámi, ale budu se bít o to, abyste svůj názor mohl vyjádřit. To říkají alibisti, ale chtějí alespoň vypadat, že to myslí dobře. Znakem nejhoršího rozkladu argumentačních schopností je pojem 21. století - případně též 19. století. Jak někdo upadne do těch století, tak rychle mizím.)

Prozradil bych pointu, takže nemohu bohužel uvést druhý příklad, a to závěrečnou "dramatickou" scénu, kde všichni nejlepší mozkové luští družně finální šifru. Asi neměli na střední škole chemii, protože jiné než správné vysvětlení normálního čtenáře nemůže napadnout. Jelikož však bombu zásadně neodjišťujeme dříve než v čase 00:00:01 do výbuchu, tak na závěr musíme protrpět tři kapitoly vymýšlení naprosto absurdních nápadů, až se konečně propracují k tomu správnému.

Závěr: opět velice čtivé, ale lehce slabší než Šifra a Andělé a s o dost předvídatelnější zápletkou. V angličtině jeden z nejlehčích textů na porozumění, co jsem četl (nečetl jsem jich mnoho, ale je to ještě lehčí než Stopařův průvodce a neporovnatelně lehčí než Harry Potter).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pm pm | 5. září 2007 v 23:17 | Reagovat

No k tomu rozlusteni - odhalit u Browna hlavniho zlocince je (od treti knihy vcetne) bohuzel jen o kousek tezsi nez v Columbovi. V Columbovi je to ten hezky bohaty clovek z prvniho zaberu, v Brownovi je to ten starsi, prehnane neskodny duvernik.

2 jm jm | 6. září 2007 v 13:02 | Reagovat

:-) Bohužel je to tak...

A to má Columbo proti těm Brownovo učitýlkům ještě spoustu obrovských předností, jako plášť, automobil, manželku, bratrance atd.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama