Angažovaný blogger (3 poznámky o médiích)

7. září 2007 v 19:53 | -JM- |  Nesportovní výkřiky
Jistě si někdy říkáte: Jak dlouho tu budeme ještě číst o Transformers a o bolení hlavy pana bloggera? Kdy bude konečně něco o panu Čunkovi, radaru, olympyjádě nebo bodovacím systému?

Přiznávám, že mě též tíží podezření, zda se náhodou ve své noře neukrývám před těmi opravdu zajímavými tématy. A tak první poznámka z dnešní mediální trojice bude právě o tom, jak jsem nebojácně vykročil tím správným směrem.

Jak jsem napsal námět do novin


Rozhodl jsem se napsat mírně kritický podnět jednomu časopisu. Aby to nevypadalo tak příkře, tak napřed jsem je pochválil (a pro jistotu se podepsal nepravým jménem).

Pravidelné čtenáře nepřekvapí, že se jednalo o můj oblíbený Svět motorů (aka Die Welt der Motoren). Jedná se mi o to, že z diskusí se známými si všímám trendu, že v nových autech bývá stále obtížnější vyměnit si žárovku. Dle mého je nehorázné očekávat, že si na výměnu žárovky půjdu do servisu. (A to ani nehovořím o historce svého bývalého kolegy, který si při koupi Fokuse nechal od prodejce ukázat, jak se žárovka vyměňuje. Pán si ho změřil velice pohrdavě a vyšel v košili na mráz to hloupému spotřebiteli předvést. Po patnácti minutách, kdy stál zkroucen s rukou ponořenou někam za přední masku, se vrátil do kanceláře pro bundu. Za další čtvrthodinu žárovku vyndal, ale spadl mu na zem ten drátek, co to drží, a za boha nemohl tam žárovku uchytit. Nakonec na to zavolal mechanika - ten už na to grif měl.)

Tak jsem si říkal, že by mě bavilo, aby pravidelnou součástí testů se stala informace, jak je těžké vyměnit netrénované osobě žárovku. Moje prsty totiž mají značně negativní zkušenosti s bojem s různými drátkovými systémy ve tmě a mrazivém dešti.

Výrok Tomáše Hanáka


V kocovině po prvním večeru školního výletu jsem si koupil po nějaké době Premiere. Jeden čas jsme si to kupovali, ale přestali jsme na protest proti zdražení z 29 na 39 Kč a taky protože už do kina nechodíme.

Je tam rozsáhlý informaťivní matrijál o novém filmu pana Tomáše Vorla Gympl. Pan Hanák hraje v Gymplu nějakou vedlejší roli a vyjádřil se k tomu následovně:

Na svých padesát vypadám sice výtečně, ale tušil jsem, že roli gymnasisty už asi nedostanu. Ovšem i roli otce jsem získal až po kamerovkách - Tomáš si totiž nebyl jistý, jestli tak hodný člověk jako já zvládne zahrát totálního zlouna, psychoteroristu, který dožene dceru až k sebepoškozování. Doufal jsem, že ta role snad nebude až tak vážná a zlá, jak vypadala ve scénáři, ale Tomáš ji tak chtěl. A protože jsem s tím vnitřně nesouhlasil, stačilo pak všechnu žluč a vztek na režiséra promítnout do postavy a bylo to. Takové herecké kutilství...

Rok se s rokem sešel a je tu Autokatalog

Do třetice jen upozornění, že tu máme září a s ním i nový autokatalog na modelový rok 2008. Uznávám, že ne každý považuje každoroční prostudování této publikace za povinnost. Ale měl by!
Babí léto a AMS autokatalog jsou tu.
I letos (stejně jako vloni) mi pomohlo Tesco a mám to v původním znění bez titulků: jednak - kdo by čekal na překlad; a druhak - některé vrcholné kulturní projevy zkrátka vyžadují pro úplný prožitek vzdát se překladu a vychutnávat to v originálním jazyce.
Der Shiguli.

Co jsem zatím stihl pročíst, obsah i forma je pietně v souladu s pravidly. Potěšili mě, že ani letos nezapomněli uvést ve stručné poznámce o Superbu, že to je čínskej prodlouženej Passat předchozí generace. To už je taková tradice.
Afričani bouchaj Golfa I.
Celkově nejzajímavější mi připadají spolupráce mezi automobilkama jako třeba, že Mitsubishi má pořád dost od Daimlera, i když odešel už nějak předloni, Outlandera mají společně s PSA a diesel do Lancera jim dává VW. Stálo by za to všechny takové případy vypsat. Vychází mi z toho, že s tou soutěží to nebude ani na tomto trhu tak úplně žhavé.
Dále mě fascinuje, jak se po světě vyrábějí různě staré modely. Třeba v JAR se dělá Golf I, v Rusku Fiat 124 a v Uzbekistánu Kadet (no a v Boleslavi ten čínskej Passat:-)
Asiati bouchaj Kadeta.

Pak jsou tu samozřejmě ty exotický značky. (Zpráva pro znalce - Hindustan Ambassador je stále ve výrobě!)
Ambassador žije!

A zapomenout se nesmí ani na propracovaný německý motožurnalistický žargon. I když ten katalog by se měl tvářit objektivně, neodpustili si u Renaulta Kangoo označení "Die Auto gewordene Birkenstocksandale". Je to taková nepřeložitelná slovní hříčka z Ein Kessel Buntes, něco jako že to je sandál s podpadkem z březového dřeva, který se stal automobilem.
Březové oné - prostě hříčka.
No, nekupte to, když navíc výkon všude uvádějí v koňských silách namísto v kilowattech a vydavadel sídlí ve Stuttgartu - a tam něco o motorových vozítkách tradičně tuší...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hablina Hablina | Web | 7. září 2007 v 21:12 | Reagovat

Hm, tak já bych asi s výměnou žárovky k automechanikovi zajela a dala bych mu za to na pivo, jelikož předpokládám, že po stálé zákaznici by za takovou prkotinu nic nechtěl. naštěstí to nemusím řešit (ve feldě to zvládám i já sama)

2 dj dj | 7. září 2007 v 22:39 | Reagovat

Jojo, žárovka, snad se brzy přejde na ty LEDky a haubna už pak nebude otevírací, provozní kapaliny se budou lít vedle hradla palivové nádrže. :)
Daewoo Racer, Pontiac Le-Mans, Opes Kadett to je trojka.
Zajímavý článek o podobné publikaci jsem neměl ani tušení, asi by mne to dovedlo k poznání, že těch aut je tolik a já se v nich nevyznám. Kdysi jsem měl ambice se orientovat v letadlech, ale  od doby, co se auta a letadla projektujou na počítači a moc se od sebe mnohokrát neliší (Superb a Passat, občas s tím je problém,) tak jsem se o to přestal pokoušet.

3 Hablina Hablina | Web | 7. září 2007 v 23:04 | Reagovat

No, já se v autech docela vyznám, dělí se na červené, modré, zelené, bílé.....

4 JR JR | 7. září 2007 v 23:37 | Reagovat

Ambasadory nám Vojta ukazoval v tom promítání minulý týden, skutečně tam (v Indii) všude jezdí a ještě se vyrábějí, to je panečku série! Kdo do toho asi dodává zámky?

5 Sargo Sargo | 10. září 2007 v 10:47 | Reagovat

Dnes se katalog osvědčil, šťastně bublajíc při tom Jáša snědl véééélikou hromadu všeho možného, asi by chroupal i hřebíky, kdybych mu je strčila do pusy. :-))

6 jm jm | 10. září 2007 v 17:06 | Reagovat

dj: To si ale můžeš číst jen tak, nemusíš se to učit nazpaměť! Věř, že nazpaměť se to učí minimum čtenářů...:-)

Sargo: ještěže sám též ničím knihy, tak nemohu ničeho namítat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama