Dvě knihy o smyslu života

30. srpna 2007 v 0:27 | -JM- |  Recenze
Dobře vím, že mixovat dvě recenze nemůže dopadnout dobře. Navíc když se mixujou takhle divně. Ale nemohu odolat, protože jsem ty knížky četl ve stejné době. Pro mě patří k sobě.

1. Marek Herman: Najděte si svého marťana

Na skripta o sebezlepšování a o výchově dětí z roku 2006 nás nedávno upozornil recenzí na svém blogu pan Wu. Sargo to hned objednala a chvilku to doma leželo. Když jsme to začali číst, tak jsme se o ně zas skoro hádali, protože je to fakt zajímavé.
Neříkám, že ten text nemá problémy. Třeba, když hned na začátku začíná tím, že potřeby jsou a), b) a c) a že za a) je hlad, tak jsem si říkal, že to mě fakt baví, to je mi ale novinka. V jiné kapitole jsem si zas nebyl třeba vůbec jist, jestli je opravdu takovou krkavčí matkou každá žena, která jde po roce mateřské dovolené do práce, jak se tam píše.
Taky bych vytkl nepraktický formát na normální čtení, zvlášť když v předmluvě se zdůraňuje, jak vymýšleli vše, aby to bylo praktické. Knihu A4 bych volil opravdu jen u obrázkových publikací. Tohle se v metru četlo špatně.
Obsahem to jsou výpisky z knih, které se autorovi líbily.
Nejsilnější stránkou toho celého je podněcování, aby si čtenář písemně odpovídal na různé otázky ohledně svého života, které mu umožní lépe poznat sama sebe, a to nejlépe formou deníku. Seznamy těch otázek jsou skutečně sexy a člověk má co dělat, aby nezačal hned nad tím hloubat a sepisovat si to.
Nechtělo se mi to opisovat, tak zde příklad jednoho takového místa ze skript.
Ocenil jsem i v pasážích o výchově mimin, že je opatrný k zásadám a radí silně následovat intuici. Třeba vůbec nedoporučuje učit za každou cenu mimino spát od půl roku samo, na což jsem samozřejmě slyšel, protože jsme to s Jášou vzdali.
(Osobně bych si k tématu sebepoznávání dovolil dodat, že pro sebepoznání není taky špatné třeba postavit si na hypotéku dům u Prahy a pozorovat se, co to s člověkem udělá.)

Celkově směřuje ta doporučovaná metoda sebepoznání k tomu, aby si člověk jasně řekl a uvědomil, co konkrétně chce, získal kontrolu nad svým životem, odnaučil se všem automatismům a naučil se všední den prociťovat a vychutnávat, jako by byl poslední. Aby se tedy stal naplno sám sebou, v souladu se svou povahou. Autor tam píše, že to není vůbec složité a že když si poctivě a soustředěně odpovíme na základní otázky, zjistíme, že ty odpovědi velice dobře známe.

Takový projekt je lákavý. Ale určité pochyby může vzbuzovat následující kniha, kterou jsem četl po letech znovu hned před těmi skripty.

2. Ivan Kmínek: Utopie, nejlepší verze

Nemůžu si odpustit na počátek poznámku, která s věcí nesouvisí. Tohoto autora a tuto knížku mám silně spojenu s Jiřím Dostálem. Už jsem tu myslím jednou psal o naší první výpravě v roce 1990 do sci-fi knihkupectví Winston Smith. Jeli jsme tehdy ze Staré Role až do Prahy a dobrodružně našli krámek v Nuslích. Na doporučení DJ (zesnulého prvého uživatele této zkratky, nikoliv dnešního bloggera-vládce povětří) jsem zakoupil tehdy dvě knihy, mezi nimi právě Utopii, nejlepší verzi. (Spojení Kmínek - Dosti má i druhou památnou část, a to Kmínkovu vlídnou recenzi na román Garik v Interkomu).

Abych se ale konečně dostal k té knížce. Je to klasická česká anti-utiopie z 80. let o tom, že lidstvo je v budoucnu manipulováno pojišťovnou Universal. Pojišťovna chce zabránit válkám a vůbec různému trápení, a proto každého jedince hned po narození naprogramuje na vhodný jednoduchý smysl života.

Program je aktualizován prostřednictvím seriálu Jak se máte, Braunovi, který všichni každý den sledují. Prostřednictvím televizních přístrojů se jim při sledování dolaďuje software s potřebami Centrálního harmonogramu.

Když jsem si potom četl ta skripta o sebepoznání, tak jsem nemohl nějak zbavit pocitu, že cílem těch skript je, aby se každý naprogramoval sám na jednoduchý životní plán, což je přesně, čeho se hrdina toho osmdesátkového románu děsí:
Celý zbytek dne jsem se toulal ulicemi.
Chtěl jsem vidět lidi, nešťastné, automatické lidi.
Jenže oni nebyli nešťastní. Byli klidní, vyrovnaní a hezky se usmívali.
Mluvil jsem se stavebním dělníkem, který mě požádal, abych mu na lešení podal lžíci a fanku. Byl to dobrý člověk. Když prsty ochutnával čerstvě namíchanou maltu, viděl jsem v jeho tváři výraz podobný rozkoši.
Viděl jsem rovněž vychovatelku z jeslí. Vedla si chumel rozkošně kdákající havěti a neustále je okřikovala. Občas crvnkla do nosu svěřence jménem Vilík. Jedl totiž ohořelé sirky. Také záměrně šlapal do vozovky.
Na jednom místě poblíž centra se z útrob města vynořil pracovník kanalizací. Okolostojící zvědavci mu položili mnoho otázek. Fascinovalo je jeho zaměstnání a on to dobře věděl. Mluvil pomalu, ale pěkně. Všem připadalo, že přišel z jiného světa.
O kus dál jsem zase pozoroval hezkou aranžérku. Vysřihovala z červené fólie veliké ozdobné jablko. Dvě nepodařená jablka s příliš tenkými stopkami už ležela vedle ní na zemi. Viděl jsem však, že tento plod se jí už určitě podaří. Při práci soustředěně vyplazovala jazyk. Když si mě všimla, strčila mi s výrazným gestem pod nos článkovité pozadí nahého plastikového manekýna.
Za celý den jsem nespatřil nikoho, kdo by byl jako já. Všude byli pěkní lidé, pilně pracovali a svým zapojením do života zřetelně docházeli napojení. To jen já jsem byl jiný. Jen já jsem nevyhovoval Centrálnímu harmonogramu.

A přitom ti spokojení lidé možná jenom si vedli pečlivě deníky a uvědomovali si přesně, kde je jejich místo!

Když bych si měl vybrat, tak těm umělcům bych přeci jen tolik nevěřil. Navíc v těch osmdesátkách se nudili v důsledku nízké produktivity práce a ze zahálky měli rozjívené nápady. Spíš myslím, že stojí za úvahu vyzkoušet si nějaké ty zábavy dle skript p. Hermana.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 30. srpna 2007 v 12:17 | Reagovat

vím, že už tady moc kecám... to těch deset dní bez internetu, ale...

Ráda bych polemizovala s užitečností deníků.

Kdysi na škole nás jeden profesor "duševní hygieny" nabádal ke psaní deníků, kdo nepíše deník jakoby nežil, druhý přezentoval výzkumy, podle kterých si lidé častěji vedou deníky ve chvíli, kdy je jim blbě, takže v důsledku se negativně utvrzují v tom, že se mají špatně.

Taky stojí za úvahu, že všechny "literární" deníky (Chaun, Fendrych, Vaculík atd.) nejsou většinou moc radostné čtení a někteří (třeba Fendrych) se  z nich ani moc nepoučili.

Mám pocit, že šťastní lidi, ví, co chtějí, kdo jsou, ale nezatěžují se maličkostmi (a k malichernostem deníky trochu povzbuzují, teda myslím). Moje kamarádka chodí 3 roky na psychoanalýzu (takový verbální deník), zatím se pořád jen rozkládá, doufám, že zažiju i fázi postupného skládání. Prostě jsme nedeníkový typ. :-)

2 Jana Jana | 30. srpna 2007 v 12:40 | Reagovat

Hmmmm, v poslední větě mělo být JSEM

3 Sargo Sargo | 30. srpna 2007 v 13:04 | Reagovat

Jana: zase nelze pominout fakt, že z dobrých věcí se člověk nemá potřebu vypisovat, zatímco vypsat se ze špatných může pomoct a nepřijde o známého, který už to nevydrží poslouchat a začne chodit jinudy. :-)) Otázka snad jenom je, jestli je lepší forma deníku, nebo napsat a zahodit (na druhou stranu, vrátit se k tomu znamená vidět, jak hrozně banální ty stesky jsou, což může být užitečné ;-)).

Ač grafoman, jsem též nedeníkový typ, ale z nenálad se vypisuji; dovedu si velice dobře představit, že lidi, co si nepotrpí na příběhy, by si ulevili do deníku.

Ale máš asi pravdu, že deník může povzbuzovat v nimrání se v ptákovinách. :-)

Ohledně těch šťastných lidí je otázka, co je příčina a co následek :-D

Když přijde na psaní, může být i pro ty šťastné zajímavé si napsat odpovědi na pár otázek, za čas znovu a porovnat to - dospívám, nebo dětinštím? :-))

4 jm jm | 30. srpna 2007 v 13:37 | Reagovat

Deník by mě taky nebavil. Odpovědět si nějak na ty otázky možná jo, ale taky ne na všechny. Nejlepčí je pokecat s mangelkou v čajovně:-))

5 Hablina Hablina | Web | 30. srpna 2007 v 14:42 | Reagovat

Deník bych jistě někde vyštrachala, přes léto na něj nemám čas, v zimě si vypisuju svoje depky a seznam dárků pod stromeček, spoustu toho vyřeším pokecem s nejlepší kamarádkou (mám ji dýl než manžu, heč) a nakonec... ať žije blog! Denní trable přefiltrované do čtenářsky snesitelné podoby vypadají z nadhledu líp.

6 Jana Jana | 30. srpna 2007 v 19:22 | Reagovat

Máš úplnou pravdu, Sargo. :-)

7 Sargo Sargo | 30. srpna 2007 v 21:10 | Reagovat

JM: *mangelka se prsí* :-))

Hablina: když si to tak vezmu a vzpomenu si na dřív, mám takový dojem, že za nejlepší kamarádku jsem se vdala. :-D

Jana: to mi nedělej, prosím; když se mnou takhle někdo souhlasí, hrozně mě to vyděsí. :-)))

8 markisha markisha | Web | 30. srpna 2007 v 21:48 | Reagovat

já jsem si psala deník v 5-7 třídě a dodneška se k tomu vracím, když je mi smutno a můžu se posmát:D

9 DJ DJ | 30. srpna 2007 v 21:49 | Reagovat

Zajímavej střípek do mozaiky uvažování o světě a lidech. Děkuju. Moje názory jsou v tuhle chvíli dost rozpolcené. Občas si to promyslím.

Já totiž zrovna jsem v polovině G. mužů (jsem u Čepičkova pádu), tak mi bude chvilku trvat, než to strávím a dostanu se na tohle :o)))))

10 LittleKey LittleKey | 31. srpna 2007 v 10:11 | Reagovat

Taky bych šel s manželkou pokecat do čajovny, ale asi bychom se bavili o mrňousovi :-) navíc bychom používali jeho slovník(dosud omezený cca do 100 slov), v současnosti velmi oblíbený způsob komunikace :-),takže zodpovězení otázek výše uvedených, bychom něměli dostatečnou slovní zásobu :-)

11 Hablina Hablina | Web | 31. srpna 2007 v 14:59 | Reagovat

No, přiznávám se, občas  s manžou prchnem od dětí na jedno pivko, asi tak dvakrát do roka....jsou to moc fajn chvíle, když jsme sami (intimní chvíle se nepočítají neb probíhají ve stresu, který potomek zas přijde s nějakou nečekanou životní potřebou jako je hlad, žízeň, teploměr či podepsat  žákajdu)

12 Clea Clea | Web | 31. srpna 2007 v 18:05 | Reagovat

Ahojky!Škola čar a kouzel Bradavice pořád hledá nové studenty,profesory a zaměstnance školy!Ve škole máme Nemocnici sv.Munga,velkou síň,soví poštu,Prasiky,Příčnou ulici,Ministerstvo kouzel a další..Tak neváhej a přihlaš se:D.Stačí kliknout na web;)

P.S.:Máš hezkej a zajímavej blog!

13 Sargo Sargo | 31. srpna 2007 v 18:33 | Reagovat

LK: no jasně, bavit se o mrňousovi, to je jasné. A jak, panečku, na dálku vypadá roztomilej a hodnej! :-D

Clea: ps se oceňuje jako dobrý záměr, i když je jasné, že si nečetla ani nadpisy. :-))

14 Chachina Chachina | 31. srpna 2007 v 18:40 | Reagovat

Ach jo, já bych šla s manželem klidně do čajovny bavit se o dětech. Hlavně, když bychom spolu mohli být aspoň DESET MINUT sami! (Včera jsme se dokonce uchýlili k tomu, abychom se spolu zamkli na WC... a výsledek? Již po pěti minutách bušil synek na dveře.. Za co?! :-)))))))

15 Hablina Hablina | Web | 31. srpna 2007 v 20:14 | Reagovat

for Chachina: synek je zjevně spřízněn s našima příšerama :)

16 Sargo Sargo | 1. září 2007 v 0:50 | Reagovat

Chachina: ve skutečnosti, když už dnes máme chvíli pro sebe, jdeme se někam naž... najíst. Priority se změnily. Někdy i chvíli nemluvíme o mrňousovi (třeba třicet vteřin, nebo tak něco ;-)). Už takové chvíli byly nejmíň dvě. :-))

17 Chachina Chachina | 1. září 2007 v 11:49 | Reagovat

Sargo: Tak nevím, asi už jsem otrlejší matka... vydržíme se o dětech nebavit i pět minut  :-) A občas je i víc, jak pět minut ráda nevidím, i když mám stále takové ty cuky (třeba s kamarádkou v kavárničce) - ježiš, kde je Kája... a co Adík, já jsem mu zapomněla připravit pyžamo... a tak podobně ;-)

18 Hablina Hablina | Web | 1. září 2007 v 14:31 | Reagovat

Cuky přejdou, dej tomu ještě pár let čas a zapomeneš vyzvednout dítě z tábora:)

19 Sargo Sargo | 1. září 2007 v 21:10 | Reagovat

Cuky mám taky, jsem sama doma a povyskočím ve vaně: kurnik, někdo venku ječí, určitě Jášu probudí... :-D

Z tábora mě vyzvednout nezapomněli, ale z jeslí jo, občas cuky asi přejdou brzy :-D

20 Dana Hedbávna Dana Hedbávna | E-mail | 26. února 2008 v 13:47 | Reagovat

Mám zájem o skripta Najděte si svého martana,nevím jak si je objednat nebo spíš kde.Děkují Dana

21 Mirka Mirka | 13. dubna 2009 v 17:42 | Reagovat

[20]: http://www.poznani-knihy.cz/detail/8/19432/herman-marek-najdete-si-sveho-martana

22 success success | E-mail | Web | 1. září 2009 v 1:09 | Reagovat

event; http://friendsfriday.org/ accutane side effects; http://helpbirgit.org/ accutane labeling requirement; http://awningbrooklyn.com/ get diflucan one pill online; http://neonnewyork.com/ clomid; http://integrityassessments.com/ propecia and woman; http://e-okul1.info/ viagra cialis levitra; http://onslaught-ph.com/ buy lasix; http://craft-africa.com/ buy viagra; http://mtoliveyakima.org/ bph doxycycline;

23 finish finish | E-mail | Web | 1. září 2009 v 3:52 | Reagovat

ball; http://lapetiteprincesse.com/ propecia; http://cooltobeyou.com/ viagra for woman; http://signmanhattan.com/ buy nolvadex; http://bettencourttlc.com/ levitra 2003 latest; http://onslaught-ph.com/ lasix furosemide; http://lange-ag.com/ propecia; http://e-okul1.info/ levitra generic cialis; http://datacrap.com/ cialis super active 10 pills;

24 sent sent | E-mail | Web | 1. září 2009 v 6:36 | Reagovat

check; http://lapetiteprincesse.com/ propecia 270 pills; http://cooltobeyou.com/ viagra; http://awningnewyork.com/ celexa use; http://stealingdecember.com/ rimonabant online no prescription; http://signmanhattan.com/ much needed nolvadex pct; http://e-okul1.info/ fedex cialis online; http://jolieblanche.com/ tramadol propecia;

25 visit visit | E-mail | Web | 1. září 2009 v 20:29 | Reagovat

seed; http://mac-quarterhorses.com/ but propecia online; http://lapetiteprincesse.com/ propecia; http://stampnbeauty.com/ zimulti 90 pills; http://tehflyer.org/ online prescription tamiflu; http://bisleynightshift.com/ levitra; http://walkercountydemocrats.com/ prescription tamiflu without; http://datacrap.com/ cialis pills generic;

26 need need | E-mail | Web | 1. září 2009 v 23:06 | Reagovat

north; http://lapetiteprincesse.com/ hairlossrescue.com propecia; http://neonnewyork.com/ clomid and pcos; http://dictaduranuncamas.org/ cialis prescription; http://fishabits.com/ accutane message boards; http://3crharariradio.com/ bactrim effects side; http://eokul1.info/ cialis generic levitra viagra;

27 region region | E-mail | Web | 3. září 2009 v 19:36 | Reagovat

weight; http://cooltobeyou.com/ prescription viagra; http://mvhumanesociety.org/ clomid; http://maptrailer.com/ acne doxycycline treatment; http://neonnewyork.com/ clomid conception; http://theweddingdancersite.com/ tamiflu without prescription; http://northfrompatagonia.com/ maxaquin; http://beevenomplus.com/ levitra 2003 latest;

28 came came | E-mail | Web | 3. září 2009 v 22:47 | Reagovat

wind; http://tehflyer.org/ discount tamiflu; http://friendsfriday.org/ accutane topical gel; http://stealingdecember.com/ rimoslim; http://integrityassessments.com/ buy propecia; http://mrtshirtman.com/ 100mg doxycycline; http://theweddingdancersite.com/ tamiflu online pharmacy; http://e-okul1.info/ buy cialis; http://cementeriolosparques.com/ over the counter viagra;

29 station station | E-mail | Web | 4. září 2009 v 13:12 | Reagovat

method; http://stampnbeauty.com/ zimulti; http://photoauctions.info/ zoloft common side effects; http://awningnewyork.com/ celexa dosage; http://dictaduranuncamas.org/ cialis; http://integrityassessments.com/ cheap propecia; http://onslaught-ph.com/ 40 buy lasix mg; http://3crharariradio.com/ cotrim; http://beverleyvaughan.com/ cheap levitra;

30 indicate indicate | E-mail | Web | 5. září 2009 v 2:27 | Reagovat

have; http://stampnbeauty.com/ slimona; http://tehflyer.org/ msnbc.msn.com site tamiflu; http://witchywolf.com/ tamiflu; http://neonnewyork.com/ clomid success story; http://integrityassessments.com/ does propecia work; http://datacrap.com/ cialis; http://swakrith.com/ cytotec; http://beverleyvaughan.com/ buy cheap levitra; http://awningny.com/ aberela;

31 here here | E-mail | Web | 5. září 2009 v 21:07 | Reagovat

catch; http://naltrexoneinjection.com buy cheap fortuna; http://nadita.net state express; http://niche-street.com best buy gitanes;

32 bell bell | E-mail | Web | 6. září 2009 v 0:26 | Reagovat

raise; http://naltrexoneinjection.com davidoff cigarette; http://nadita.net fortuna cigarette; http://niche-street.com viceroy;

33 person person | E-mail | Web | 6. září 2009 v 17:44 | Reagovat

every; http://naltrexoneinjection.com cheap peter stuyvesant; http://nadita.net buy peter stuyvesant cigarettes; http://niche-street.com viceroy;

34 laugh laugh | E-mail | Web | 7. září 2009 v 13:07 | Reagovat

point; http://naltrexoneinjection.com cigarettes online; http://nadita.net best buy gitanes; http://niche-street.com cigarette;

35 shout shout | E-mail | Web | 7. září 2009 v 16:30 | Reagovat

wish; http://naltrexoneinjection.com cigarettes online; http://nadita.net cigarette; http://niche-street.com discount cigarettes;

36 expect expect | E-mail | Web | 8. září 2009 v 13:27 | Reagovat

complete; http://naltrexoneinjection.com discount davidoff cigarettes; http://nadita.net gauloises; http://niche-street.com davidoff;

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama