35. díl zábavné série

10. července 2007 v 22:30 | -JM- |  Recenze
... to mluví v podstatě za vše.

Zimoděj je třetí díl s hlavní postavou Toničkou Bolavou. Předchozí díly s touto teenage čarodějkou (Svobodnej národ a Klobouk s oblohou) jsem ale nečetl.

Zimoděj je kousek ve stylu dívčích románů. Nemůžu říct, že bych jásal nad jeho brilancí, ale četlo se to příjemně. Nevím, jestli je to jenom můj pocit, ale Bábi Zlopočasná je jedna z postav, která se časem tříbí dost kvalitně. Připomíná mi touto vlastností jinou zrající figuru - lorda Vertinariho.

Závažným čtenářským problémem pro mě zůstávájí ale ty překladatelské poznámky pod čarou. Co má dělat čtenář, který se dopracoval k 35. dílu - nebo vlastně jeho lepší polovička se tam dopracovala - cyklu, jehož překladatel evidentně propadá poznámkovému šílenství. Nechápu, že to nevzrušuje více obětí - nebo nejsem sám?! U každého jiného díla by něco takového bylo naprosto nemyslitelné.

Do děje například vstoupí Stařenka Oggová. Při té příležitosti se autor zmíní, že chrápe. Co myslíte, že následuje??? Ano, ty proklaté dvě hvězdičky značící poznámku překladatele. Proč - do psí nohy! - nedokáže odolat pokušení připsat tam pro všechny generace nešťastných českých zeměplochařů poznámku, že někteří lidé skutečně chrápou a že pan překladatel proto raději nespí na dvoulůžácích.

Strašné, jedním slovem strašné.

Ale jinak teda knížka OK.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama