Není to nejslabší díl krváků o českém agentovi, ale druhý nejslabší

15. června 2007 v 23:49 | -JM- |  Recenze
V práci jsme včera dotáhli jednu záležitost do konce, zničení, ale v tom obvyklém popodpisovém šťastně uvolněni, vypili jsme pár litrů šampusu, spatřil jsem opět denní světlo a koupil obligátní brak.

Rovnou řeknu, že devátý díl série o českém superagentovi Johnu Francisu Kovářovi s názvem Zatmění mě nebavil. Nejhorší díl zůstává dle mého ale pořád ten western.

Kdybych neměl recenze JFK povinné, tak bych o tom nepsal, protože moc pozitivního nemohu uvést. Tento díl je taková chlapecko-chlapecká upírovka, protože tam nejsou v zásadě ženské postavy kromě jedné prastaré upírky. Na to, že upíří bůh se jmenuje Matka, tak by se v tomto směru dalo čekat více.

Celkový dojem mám takový, že autor jakoby ani moc akční brak psát nechtěl, ale tak nějak si to zkusil. Nepřekvapilo by mě, kdyby editorova červená propiska řádila silně, aby to drželo linii, avšak výsledek nadšení nebudí. Na můj vkus je to až moc předestilované, jakoby ty postavy byly dělány jen dle nějakých už dost plochých filmových postav, úplně bez reálných rysů, které by mě oslovily. Základní dějové zvraty byly celkem předvídatelné, hlavně tedy zrádce skupiny byl jasnej jak facka.
Na to, že kořením série mají být lehké prvky alternativní historie, mi tu chyběl úplně intelektuální šmrnc: muselo to být celké tak naroubováno zrovna na holocaust, není originálnějších padouchů v historii? No dobrá, já vím, že jiná alternativní historie, než o druhé světové válce, beztak ani reálně moc neexistuje.

Ostatně i pan prodavač v Krakatitu (kde jsem žádal poslední díl, nevěda, že v mezidobí je ještě novější od Ondřeje Neffa, který měli vyprodaný) něco brumral, že konečně zase zadali poslední díl někomu, kdo umí psát (míněno Neffovi).

Nelze se divit, protože to ani jinak být nemůže, že v takovéto sérii budou přicházet autoři, kteří mi nesednou. Ale nekupte si jedenáctku, když máte jedničku až desítku. Anebo teda jestli jste z Plzně, tak kolik je románů o tom, jak upíři dobývají světový koncern na místě Škodovky?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LittleKey LittleKey | 18. června 2007 v 11:24 | Reagovat

No vida, podílet se na tak zajímavém prodeji, to musela být radost, ne? No idyž podílet se na něčem ve tři ráno...beru zpět :-) Hlavně aby se jim ty cizáci netlačili do receptůry....

2 jm jm | 18. června 2007 v 13:02 | Reagovat

Jak velká bude radost, to uvidim až při čtvrtletních odměnách.

Jinak teda kupujou to cizáci od cizáků, takže z tohoto pohledu bez velké změny.

3 DJ DJ | 19. června 2007 v 22:17 | Reagovat

Mušketýra do džbánku já rád. Když už to teda není o knize :o)

4 nathan nathan | E-mail | 22. června 2007 v 20:11 | Reagovat

Průmyslová zóna. Melounka možná po 44. roce nikde nevezmou. Globální oteplování. Globální oblbování. Další nadcházející předěl ve vývoji společnosti a techniky bude virtuální revoluce. Nesrozumitelné? Tedy momenty, kdy moc se bude projevovat nejen dosavadními metodami, ale nově i v tom, že jen část globálního občanstva bude míti vyhrazeno právo rozpoznat vitrualitu a realitu. Je to blbost?

Co Sciotesty?

Je to ok nebo zrůdnost. Hlavně je třeba připomenout, že i přímací řízení na nikoli soukromé VŠ je veřejnou službou stejně jako jiná klasická vzdělávací činnost VŠ v rámci jejích "licencí". Je fakt, že zákony řeší přijímací řízení docela volně (a také je to správné). Nicméně u škol, kdy se např. nepožaduje prokázání talentu, je metoda "scio a NSZ" s přihlédnutím  nejen k obchodním podmínkám SCIA (asociace na známé hrnce Zepter) zřejmý nonsens, jakkoli to může být dobrý byznys a způsob, jak si jako škola "ulehčit" a přenést jeden z klíčových momentů přístupu ke vzdělání  na soukromý subjekt.  Je to vymakaný systém, jenž  pro sebe naprosto odlišným způsobem (těžko bez průrazu do obchodního tajemství tohoto artiklu použít výraz systém místo slova způsob) koncepce zjišťování znalosti či schopností ve skutečnosti generuje další své zákazníky.  Pokud dosud základní a střední školství nevzdělávalo tak, aby se rozvíjely schopnosti a dovednosti dětí ve stylu, v němž je scio testuje, pak jde o velkolepý podraz. Dlužno dodat, že jde o podraz těch státních VŠ, které za peníze daň. poplatníků dělají z nikoli nepodstatné části populace idioty (nejen v tom smyslu, že měli nízký percentil či špatně dělali kroužky atp. ale především v tom, že jsou zkoušení z toho a tak, co a jak se neučili a ani učit neměli). Nelze očekávat, že "produkt základního a středního školství" se naučí za pár testů, co nemohl získat za více než deset let "pobytu" na nížších školách.

Jakákoli aprobovaná metoda filtru, tam kde není výslovně třeba prokázat talent, se musí slučovat s předešlým státem zavedeným a řízeným systémem vzdělávání.  JInak to hraničí s lidskou důstojností.  A pan Šteffl též (viz www.scio s.r.o v obch. rejstříku).

Prosím o laskavou omluvu, leč 1. takové téma na tomto opravdu milém blogu ještě nebylo, 2. není zde zapovězeno, 3. ještě není obsoletní, 4. je již letní a 5. zničit Scio nebo ne (jako je těchto bodů pět, kdo se cítí osloven i neoslové všichni mohou vyjádřit svůj postoj od jedné do pěti - 1= zničit... 5=pochválit)? Nthn

5 hablina hablina | Web | 23. června 2007 v 17:01 | Reagovat

au au, můžeš to napsat stručněji a srozumitelněji.....

6 nathan nathan | E-mail | 23. června 2007 v 18:52 | Reagovat

Prostě mě SCIO děsně štve. Možná, kdybych ty jejich testy zvlád levou zadní, mlčel bych. Možná ne. Ale fakt mi přijde dost šílený, že nám s požehnáním úřadů a MŠMT léta mlátěj něco do hlavy a když chcem na VŠ, tak si musíme nejdřív u nějakýho soukromníka udělat podle jeho obchodních podmínek, jak na hrnce Zepter, udělat IQ testy. Jejich obchodní podmínky jsou opravdu skvělý. Pro blbečky skorodvacetiletý tedy extra. No a nedej bůh udělat nepřesný křížek u odpovědi, hned je tam málo černé barvy pro automatizované vyhodnocení a jdu dolů s IQ.  Testy myslím mají na webu taky. Jsou fakt úžasný. Ještěže jsme neplatily školný, museli by ho houfně vracet. Nejlepší by bylo, kdyby ty testy museli absolvovat i ti, kdo to za  ty VŠ objednají, že se příjímačky budou hodnotit pomocí firmy SCIO. To bych fakt radši skolný na VŠ než tyhle trapárny.

7 Sargo Sargo | 24. června 2007 v 10:08 | Reagovat

Mmmm, jenom doufejme, že tam nemají vyhodnocování textu a psaní komentářů k věci... ;-D

(Tedy, ne že bych byla proti. Není nad to rozšiřovat si obzory :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama