Zamrzlá evoluce (+ P.S. o fotbale)

20. května 2007 v 22:03 | -JM- |  Recenze
Populární knihy o evoluční biologii, to je taková móda, něco jako v 60. letech byla móda chodit do Semaforu.
Mám tu čest mít mezi občasnými čtenáři i biology. Je to radostný pocit. Ale psaní tohoto článku to zrovna neusnadňuje. Nebudu hloubat a napíšu to rovnou po prvním přečtení.

Novou knihu Zamrzlá evoluce od českého autora (Jaroslav Flegr) bych si určitě nekupoval. Už toho zkrátka bylo dost, už jsme to všechno četli: prostě geny běží závod ve věčné řece DNA a my jsme jejich vozítka. Tak co na tom dál řešit?
Sargo si tu knihu pořídila, čemuž jsem nakonec rád, neboť se to ukázalo být dílkem zábavným. Dobře, že jsem se nenechal odradit předmluvou, která mě docela vyděsila (Sargo se líbíla).
Opakují se tam zase dokola banality? Trochu jo, ale fakt málo. Třeba vězňovo dilema mi bylo poprvé vysvětlováno před 16 lety a od té doby ještě mnohokrát. Ale matadory lidově-naučného čtiva mohu uklidnit - tentokrát to není s opakováním vůbec hrozné. (Kvůli autorům, kteří jdou na všechno od lesa, jsem například před časem rezignoval do značné míry na populární kosmologii, což byla myslím móda předcházející evoluční biologii a následující Semafor; když mi je po dvacáté osmé vysvětlována teorie relativity, začíná mi cukat oko.)
Z těch opáček je tam pěkně napsaný ten frekvenční výběr, tzn. proč je třeba někdy výhodnější být hodný altruista než zlý sobec.
Zamrzlá e. je psaná svižně, s velkou snahou o vtip (mno…, ale jo), přínosné jsou hlavně v úvodu poznámky na téma, jak se má psát naučný bestseller. Velice bych vyzdvihl barevné boxy v textu: mají fakt úžasnou zářivou oranžovou barvu! Už kvůli té barvě člověk neodolá!
Podstatou knížky je, že neodarwinismus neplatí. Nebo spíš, že platí, ale nepopisuje evoluční příběh věrně. Platí jen chviličku v revolučních dobách, když se někde vytváří narychlo nový druh. Pak se to stabilizuje, evoluce toho druhu zamrzne a druh se v zásadě dále již nemění. Většinu doby žádná velká evoluce neprobíhá, potomstvo není zdatnější než rodiče, protože ve starých druzích se to hraje na stabilní evoluční strategie.
Podnětných myšlenek přináší ta práce pro nás, antoušky, řadu. Nechce se mi to tu reprodukovat, protože nechci nasekat další nepřesnosti a ještě více se ztrapnit před čtenáři-biology. Zaujalo mě třeba pár poznámek o toxoplazmóze, to je ta nemoc, co člověk chytá od koček. Vypadá to, že to zpomaluje reakce. Naznačuje se, že na úrazovkách jsou z dopravních nehod nadměrně zastoupeni lidi s toxoplazmózou. Autor je parazitolog, takže u parazitů se cítí nejvíc ve svém živlu.
Z hlediska těch emocí, co člověkem mávají v souvislosti s potomstvem, mě zaujal důraz na to, že ve starém pohlavně se rozmnožujícím druhu se toho zas tolik nedědí a tendence vede i od génia rychle zase k průměru a naopak.
Kdo prožívá otázku, zda existuje - vedle individuální soutěže - i skupinová a druhová soutěž, tak se tu píše, že asi existuje.
Knihu doporučuji.
P.S.: VfB Stuttgart se včera stal německým mistrem. Zdá se, že Švábové to prožívají docela po jižansku.
Mistří, mistří!:-)
Rád na to město vzpomínám, jak jsem jako mladý koloušek tam jezdil na kole a tak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wu Wu | Web | 20. května 2007 v 22:50 | Reagovat

To mi nedělej, napsat hned na začátku, že by sis ji nekupoval. Obzvlášť když mi leží v zásobníku :).

Ale nakonec to nevyznělo tak skepticky :).

2 Sargo Sargo | 20. května 2007 v 23:23 | Reagovat

Wu: pan JM v podstatě nemá rád biologii, neb je plná nechutných podrobností. :-D Ale krapet jsem ho evolučně zvrhla. ;-)

No, už se na ni těším :-))

3 DJ DJ | 20. května 2007 v 23:40 | Reagovat

O knize jsem se bavil s panem učitelem angličtiny emeritním středoškolským biologem. Sám mi ji doporučil. Teď už i pan JM...safra, sehnat Gottwald. muže, pak tohle :o))))))))))))))))

Díky za recenzi, ale musím ji v týdnu lousknout ještě jednou, abych to pobral. Jsem již unaven.

4 jm jm | 21. května 2007 v 8:54 | Reagovat

Wu: Na takovéto knize mohu hodnotit jen omezený rozsah kvalit, jako třeba barvu tabulek. Ale čtivé to je velice, nemohl jsem se od ní odtrhnout.

Sargo: Biologie je strašnej humus. Až ke stáru vidím, že jsem se měl více držet elektriky, to je mnohem sympatičtější věc než trávení, paraziti, nemoci apod.

DJ: Recenze je chaotická, kašli na další louskání. Fakt se mi nechtělo si to studovat, abych to dovedl převyprávět. Když si to prolistuješ v knihkupectví, tak uvidíš, jestli se Ti taky líbí ty oranžový tabulky, a v zásadě to by mělo rozhodnout, jestli to má cenu kupovat nebo ne.

5 DJ DJ | 21. května 2007 v 22:15 | Reagovat

Já tu knihu měl v ruce před časem..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama