Mistři nekrologu, Ondřej Neff, Ed Wood a Tim Burton

6. dubna 2007 v 23:45 | -JM- |  Zajímavosti
Economist mám předplacený už léta a čtu ho úplně nahý, vlastně … úplně celý. Jedním z žánrů, který zvládají naprosto pošušňáníčkově, je nekrolog. Potvrdilo se mi to nedávno, když zemřel Pinochet; v českých novinách bylo těch pokusů snad desítky a hodně jsem jich četl. Ale věděl jsem, že musím počkat až na Učitelské noviny (krycí kód pro Economist mezi jeho předplatiteli), abych se tam dočetl konečně něco, co neurazí moji soudnost.
Jinak tenhle článek je o setkání s mimozemšťany.

I z těchto důvodů z Economistu cituje kde kdo; dokonce Respekt v minulém čísle uváděl rozšíření o několik stran s tím, že tam bude z Učitelských novin překládat. Mno...
Poslední nekrolog mě zaujal hned titulkem: Robert Taylor, možná oběť emzáckého únosu, zemřel 14. března ve věku 88 let. Rozesmát mě po dlouhém a nepříjemném dni cestou v metru, když stejně vím, že sice jdu domů, ale práce není hotova, tak to není snadné. Ale nad tímhle jsem se fakt neudržel. Podstata příběhu je následující:
9. listopadu 1979 šel Robert se psem ráno po lese. Na pasece viděl se vznášet velký kovový cylindr o průměru asi šest metrů nebo tak; cylindr zvláštně problikával: občas se zprůhledňoval, že bylo vidět stromy skrz něj, a občas zase zviditelňoval. Na obrubě měl malý vrtulky. Najednou se z válce oddělila dvě kola kolem dokola se špičkama (jako námořní mina), přikutálela se k našinci, prořízla mu kalhoty až na jégrovky, chytla ho a pak ztratil vědomí. Akorát cejtil smrad jako spálený brzdy. Pak se probral, dolezl domů špinavej a potrhanej. Pár dní měl šílenou žízeň a cítil pořád ty brzdy. Pak dobrý.
Jeho mangelka zavolala policii. Ta tu mýtinu prozkoumala a fakt tam byly stopy pošlapané, ale ne do země promáčklé. A čtyřicet malých děr dokola.
Sousedi si z něho dělali prču, tak se musel odstěhovat. Roztrhlý kalhoty jsou pietně uchovány v muzeu přátel UFO.
To jsou věci, co?
Tady všude se vznášel. A byl jsem střízliv.
Akorát to zatím moc nesedí s těmi úvahami, co Ondřej Neff publikuje už pěkných pár let. A poslední dobou to opět recykluje v seriálu v Ikarii na téma, jak by se lidstvo mělo zachovat při setkání s emzákama. Neff píše, že je naprosto zásadní, aby při prvním setkání člověčí sonda buď zničila sondu našich sousedů nebo odeslala pokud možno neviditelně zprávu domů a nenápadně sama sebe zničila, aby ji neobjevili. Že hlavně výhodu bude mít ten, kdo první zjistí, že tu je jiná civilizace, pokud možno, aby o tom ta druhá civilizace nevěděla. Pak bude možno ji nečekaně přepadnout a přežít neboť jinak oni přepadnou nás.
Takhle zatím tedy přepadli pana Taylora se psem. To se ale divim, že ho pak vrátili - to byla chyba. Že by i emzáci v cylindrech s vrtulkama dělali chyby?
A kdo se díval včera na geniální film Ed Wood, jistě mu zní hlavou finální proslov pana Criswella:
Můžete potvrdit, že to není pravda? Můžete vědět, že třeba hned cestou z kina potkáte někoho v temnotě. A vy se nikdy nedozvíte, že byli z vesmíru...
P.S.: A synovi je dnes jeden rok:-)) Ale o tom píše moc pěkně Sargo...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama