První slovo (jsou i dobré zprávy)

21. března 2007 v 22:56 | -JM- |  Mrňousek
Které bylo první slovo vašeho potomka?

Myslím, že už je to natolik jisté, že lze tu zprávu pustit do médií. Propracovali jsme se k prvnímu slovu.
Nazdáár, draku, tak jaká?
Poslední víkend už to Jáša říkal pravidelně. A jaké že to je slovo? Táta.
Prosím o okamžik strpení - jen si otřu slzu dojetí a hned budu pokračovat v reportáži.
Tak co bude, hospodo
Samozřejmě jsem opatrný, jestli je to skutečné slovo, nebo jen žvatlavé opakování jedné slabiky, které už provozuje delší dobu. Ale tentokrát bych věřil, že už je to ono. Pravidla užívání prvního pojmu nejsou zatím moc striktní. Co jsem stihl během posledních dnů vysledovat, tak většinou to Jášík říká nějakou chvilku po setkání.
Tak se těším, co se dozvíme dalšího:-)
P.S.: Ráno jsem si ověřil, co mi už říkala Sargo. Že totiž táta je širší pojem a zahrnuje i ji. Když byl chvilku odložen u mě v posteli, tak když se začal nudit, tak tímto slovem volal na mámu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 22. března 2007 v 8:01 | Reagovat

Tak jsem se podívala do deníků - Johanka  "MAMA", Evelka "HAM", Agáta"PAPA", až mě teď pobavilo, kolik to o nich vypovídá. Jinak se těšte... mluvící batolata jsou opravdu radostné období. Johanka měla asi v roce a půl lingvisticky zajímavý čásek, ke všemu přidávala další slabiky, znělo to italsky, např. "Maminini"- výraz pro matku

2 JM JM | 22. března 2007 v 9:10 | Reagovat

JN: To je dobrý, jak každá začínala něčím jiným:-) Je vlastně pravda, že jeden čas už byl i Jáša ochoten občas říci pápá, ale to bylo částečně spíš bych řekl obecný projev nějaké dobré nálady. Ten táta teď už je snad skutečné slovo, protože většinou se udrží u těch dvou slabik a první dá dlouhou a druhou krátkou.

Jsem zvědav na to povídání, ale spíš by mě překvapilo, kdyby se toho moc v tomto směru u nás dělo. Že ty kluci na mluvení nebývají, to jedna z mála miminkovských pravd, co asi sdílejí všechny generace. No, a my ani celkově nejsme žádný stachanovci v těch pokrocích, takže asi budem rozvíjet ještě nějakou dobu toho tátu...:-)

3 Chachina Chachina | 22. března 2007 v 10:35 | Reagovat

To je pěkné, gratuluju!!!

(ach jo, to je úpadek.... u nás bylo první slovo MŃAM :-/ )

4 Jana Jana | 22. března 2007 v 11:13 | Reagovat

Mě teda přijde, že jste co se týče pokroků úplně v normě (a to má navíc Jáchymek měsíc handicap), naše o 14 dní přenošená Johanka se projevovala dost shodně, lézt, sedět, stát se naučila v 11 měsících najednou, do té doby se jen plazila.

5 JR JR | 22. března 2007 v 11:41 | Reagovat

JM: "táta", říkáš? Ale že prý opakuje slabiky... nebylo ono to spíš přesné vyjádření kadence sovětského samopalu kalašnikov: "tatatatatatata?"  

tož gratuluji!

6 JM JM | 22. března 2007 v 12:33 | Reagovat

JN: Znáš to: nikdy bysme to nepřiznali navenek, že soutěžíme v miminovských dovednostech, ale doma to probíráme po každý miminkovský návštěvě, co kdo kdy...:-)

JR: Díky, právě, že teďka se zastaví už po druhým "ta" a první má dlouhý, takže fakt to bude slovo.

CH: díky

7 LittleKey LittleKey | 22. března 2007 v 13:48 | Reagovat

Opatrnost je na místě. Nechci podceňovat, ale táta to určitě není:-) Náš pacholek celkem s bravurou říkal táta i máma, ale už neříká. Už jsme ho přestali bavit. Zvolil jiné slovo, pro objektivní posouzení významu daleko vhodnější. Je to slovo balón. Vyslovuje ho zřetelně s nosovým "n" na konci, troufám si říci, že je to francouský přízvuk :-) Při vyslovování zvedne hlavu ke stropu a jasně prtem ukazuje na balónky, které tam stále visí od narozenin. Takže balooon!

8 Sargo Sargo | 22. března 2007 v 13:48 | Reagovat

Důkazy o tom, že "táta" je opravdu "táta" přinesu v nejbližším blogu :-))

Jinak dosavadní slovník byl zatím jenom takový částečně průkazný: říkal pápá, když dělal pápá, pak říkal pápá, když dělal paci, ale vzhledem k tomu, že se na podobné kratochvíle dávno povznesl a kašle na nás, moc si toho neužijeme. Pak asi dva dny moc pěkně říkal "hepšík", ale to si nespojil.

Jakmile usoudí, že něco umí, tak to přestane dělat, takže táta by se měl dojímat dokud to jde, protože brzy bude mít patrně utrum. :-D

Když přijde na pokroky, včera jsem málem začala propadat mírnému splínu, protože kolega z porodnice (dva dny od sebe, stejný týden narození ;-)) tu lezl jak torpédo a navíc Jášu přepral, ale to nebylo fér, protože on vlasy neměl a tak mu to Jáša nemohl oplatit! :-)) Ale pak jsem usoudila, že jako dobrý, protože Jáša byl zase manuálně zručnější (i když nevím po kom ;-)).

9 Chachina Chachina | 22. března 2007 v 14:40 | Reagovat

Já mám chvilkama tendence propadat "panice", že se nám v tomto dítě zabrzdilo ve vývoji, protože si vystačí se třema slovama :-/ Pořád zkrátka srovnávám Káju s Adíkem, přitom je to asi blbost. Ona je fyzicky hodně zručná a schopná, ale na mluvení je prostě líná.

Jinak jsem se musela usmívat u příspěvku pana LK - ohledně toho francouzského přízvuku. Karinka mi totiž říká "mamá" a Jarda se nechal slyšet ve smyslu: "Holčička má asi klasické francouzské vychování" ;-)))

10 Chachina Chachina | 22. března 2007 v 14:42 | Reagovat

jm: Já myslím, že podvědomě všichni rodičové jaksi "soutěží". Bohužel se musím přiznat, že více řeším, co Kája ještě neumí, než v čem je lepší, než ostatní :-( Budu se muset polepšit.

11 Jana Jana | 22. března 2007 v 14:54 | Reagovat

jm: Rodičovské soutěžení ale dobře maskujete. Když jste byli u nás, připadali jste mi jako vzácná ukázka rodičů, kteří se nestresují normama. Až jsem zazáviděla, já jsem se u Johanky občas vystresla.

12 JM JM | 22. března 2007 v 17:29 | Reagovat

CH: já mam spíš pocit, že většina rodičů soutěží hodně vědomě...

JN: ale já bych se i docela stresoval, ale K. je v tomto důsledný flegmatik, a to pak bych vypadal doma blbje - chlap a zmatkuje apod...

13 Sargo Sargo | 22. března 2007 v 20:15 | Reagovat

Chachina: já teda nevím, školy nemám, ale dle mých moudrých knížek jsou v roce tři slova bezva :-) Zvlášť když začínáte tak brzy s cizími jazyky :-D

Jana: Stresuji se až v okamžiku, kdy se Jáša blíží hranici, kdy hrozí, že by nás začali honit po rehabilitacích. Myslím totiž, že je fakt v pohodě, jen to tempo má prostě svoje ;-) A jen občas sama sebe znejistím, jestli si to nenamlouvám proto, že do Kladna (kam bychom na tu rehabilitaci jezdili) jezdím s krajním odporem :-D Naštěstí mám pohodovou obvoďačku a Jáša všechno na poslední chvíli stihne ;-)

A alespoň se u nás mohou soutěživější rodičové patřičně poprsit a moct si pak doma vzájemně mazat, jak mají hrozně šikovné dítě... :-D Když bych si měla vybrat, tak ať má Jáša raději povahu, jakou má, a je pomalejší, než kdyby byl blesk a třeba vztekloun :-) (I když i on se již začal vztekat a jsou to hrozně srandovní zvuky ;-))

A pak, někdo z rodiny flegmouš být musí. Máme to rozdělené: JM se děsí předem, a já dodatečně :-D

14 DJ DJ | 22. března 2007 v 21:59 | Reagovat

Ham, v devíti měsících. Vytrvale.

Dnes již říká mňam. Navíc je vychcaná a říká u slov jen první slabiky, začala nás oslovovat jmény, no prostě je tohle období výborné. Dle mého se to pokazí, jakmile se naučí slova: "proč, co, jak...." :o)

Kladno je výborné, ale chápu subjektivní postoj.

Poslední věta v komentáři Sargo je skvělá! :o)))

15 Chachina Chachina | 22. března 2007 v 23:55 | Reagovat

jm: Já jsem asi nikdy nebyla soutěživý typ. Většinou jsem se vzdávala dřív, než soutěž vůbec začala :-)

Sargo: Jé, my to máme přesně obráceně :-) Jarda mi vždycky říká - proč se bojíš Mikuláše v létě :-)))

Děkuji za uklidnění. Jak říkám, stále děti srovnávám, bohužel. Nemůžu si pomoct. Ačkoliv mi i naše dětská lékařka říkala, že to dělat nemůžu, protože Adík byl ohledně mluvení extrém. Čímž se dostávám k tomu "PROČ" a "JAK":-)))) Začal s tím kolem třetího roku.. dosud nepřestal... a už asi nikdy nepřestane! :-o

Mimochodem - když si vzpomenu, jak nám z Adíka v jeho třech měsících neuroložka udělala skoro dementíka (protože neuměl v tomto věku držet balónek), pravil Jarda, že už doktorů prostě všechno říkat nebudeme a další dítě před nimi naprosto utajíme ;-)))))

16 Sargo Sargo | 23. března 2007 v 7:09 | Reagovat

DJ: proti Kladnu nic nemám, naopak, byla jsem jím příjemně překvapena, jak se hrozně vylepšilo, ale jsem momentálně řidič typu "mám své tři trasy a basta" a Kladno se mi tam nějak nepodařilo zahrnout, a vždycky tam bloudím, nemluvě o tom, že hledat parkovaní v těch ulicích kolem nemocnice byl vždycky horror :-))

Na "proč a jak" se náhodou docela těším. Bude to výzva - a konečně si člověk pokecá! Já mu tu vykládám pohádky a ukazuju říkandy... a milostpán na mě kašle! :-D

S porovnáváním problémy nemám. Zvlášť na jistém servru plném puberťáků, když vidím, jak obrovské rozdíly mohou být mezi lidmi, kterým je třeba už 16 (odpovědný dospělák x rozjívený fracek ;-)), tak mimina mi přijdo v cajku ať dělají prakticky cokoli :-D

Chachina: mám stejný plán (zatajit mimino) ;-) Kdy by držel balónek nevím, ale... tak mě napadá, kdo ví, jestli trénink s balónkem nepovzbudil tu řeč. V prstíkách jsou prý na ní ta správná nervová zakončení. Ale to je asi moc překombinovaná teorie :-D

17 Jana Jana | 23. března 2007 v 8:34 | Reagovat

Sargo: S Johankou jsem jako začínající rodič měla teorii, že není potřeba číst žádné příručky, že na všechno příjdeme sami..  (samozřejmě trochu přeháním), tak nám bylo i s extrémně řvoucím miminem, které mělo jen opravdu extrémní bolení břicha, samotným v Praze dobře. Když jsme ve dvou měsících poprvé ukázali mimino celomoravským příbuzným, nastal pro mě šok, protože mi opatrně všichni říkali, že nezažili, aby dítě takhle brečelo... babička nás hnala ke své známé doktorce...výsledek byl, že zjistili, že má opravdu tříměsíční koliku, ktrerá v extrémní podobě trvala sedm měsíců, a pak nastaly astmatické problémy atd. Uvnitř jsem pak měla strach, abychom nemuseli zase do nemocnice, aby bylo všechno v pořádku (podle NORMY)... Takže váš blog ve mně občas vzbuzuje závist, protože vypadá tak idylicky, ale fakt vám to přeju a ráda to vidím. Já jsem si bezproblémové dítě užila teď s Agátou, která nemá poruchy imunity a žije jako Mauglí, bez doktorů a bez srovnávání. Je to fakt pohoda :-)

A vztekání? Na to se těšte, mě teď občas Agáta rozesměje rychlostí, jakou dokáže vztekle dupat. Názor druhého rodiče je, že je trochu rozmazlená.Taky to máme rozděleno. :-))

18 Sargo Sargo | 23. března 2007 v 12:47 | Reagovat

Jana: no, užili jste si drsně. Myslím, že mám vcelku trpělivost, ale na soustavný pláč bych si asi zvykala hodně těžko. Příručky beru jako velmi volnou inspiraci, občas se hodí ;-) (I když bych si asi těžko vzpomínala, kdy vlastně... :-D)

Aby to nevypadalo tak idylicky, asi napíšu blog, kde budou vypsané hodiny, kdy v noci krmíme (to byly krásné časy, kdy spal od osmi do osmi, pořád na ně vzpomínám :-)), bezva hororové téma. Pak vyfotím, jak to vypadá na místě po Murýškově jídle (Po každém jídle. To není, že by někdy byl klidnější a někdy divočejší. Pokaždé je okolí pokryto souvislou vrstvou pyré.) Zkusím stopnout, jak dlouho trvá přebalování, když to vezmu opravdu hopem a změřím decibely, když začne protestovat proti vytažení ze špajzu. Na druhou stranu, teploty měl několikrát, ale nikdy z vážných důvodů a jinak je zdravej - klep klep. Takže to jenom přežít v dobrém duševním zdraví :-D

Ale teď zrovna mi zase připadá jako nejmilejší miminko na světě, protože jsem se docela vyspala, a táta mi ráno udělal snídani a navíc je pátek :-D

19 Jana Jana | 23. března 2007 v 16:49 | Reagovat

Sargo: Dobrý nápad. Napiš jednou "hrozný" blog. Těším se . :-)

20 Sargo Sargo | 23. března 2007 v 20:30 | Reagovat

Jako vždy, jak něco napíšu do blogu - zjevně se to vztahuje i na komentáře - rázem je všechno naopak. Dneska na celý den stačil jediný bryndák a ani jednou se nemuselo převlékat! :-D

21 DJ DJ | 23. března 2007 v 22:41 | Reagovat

Autem v Kladně občas zabloudím i po pěti letech, takže rozumím. Jako Varákovi mi tam chybí jako orientační linide řeka v údolí :))

Proč a jak: ano máš pravdu, ale Majda je celá já a má maminka si po týdnu mých zvídavých otázek našla první šedivý vlas...já tedy již šedivým, ale jestli mi jako rozumíš...:))

22 loans loans | E-mail | Web | 14. září 2014 v 21:44 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama