Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý

29. března 2007 v 21:46 | -JM- |  Recenze
Aniž jest co nového pod sluncem. Nebo snad přeci?

Knihu s názvem Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý od Gordona Livingstona jsem koupil původně jako dárek. Jak je mým zlozvykem, nevydržel jsem si v ní před odevzdáním trochu nepočíst. Nakonec jsem ji nedaroval.

Nebylo to proto, že by byla tak vynikající. Nebylo to ani proto, že by byla špatná. Ale zabývá se
úvahami o životě; a pro toho, komu jsem ji chtěl věnovat, by to byly všechno samozřejmosti. Podtitul Třicet pravd, které je nutné znát, bych parafrázoval spíš jako třicet pravd, které vlastně znáte sami.

Ale úvahy jsou to pěkné. Autor má zajímavé CV: je to psychiatr, bojoval ve Vietnamu, přišel o dva syny (jeden spáchal na univerzitě sebevraždu a druhý někdy v mladším věku zemřel na nemoc). Všechny kapitoly se točí v zásadě okolo těchto klíčových životních zkušeností, které pojednává příjemně konzervativně a střízlivě.

Když bych vypíchl, co mě zaujalo nejvíce, tak asi následující:
  • různé poznámky ohledně výchovy dětí. Nic nebylo příliš radikálního nebo šokujícího, spíš pěkně sepsané samozřejmosti. Třeba Náš hlavní úkol jako rodičů - kromě péče o každodenní fyzické a citové blaho dětí - je vnuknout jim představu světa jako nedokonalého místa, v němž je přesto možné být šťastný. Toho lze dosáhnout jedině příkladem.
  • ve vztahu ke štěstí a smutku zdůrazňuje odpovědnost každého, aby se nepoddával pocitům marnosti. Každý ví nejlépe sám, po čem se cítí dobře, a je odpovědný za to, aby našel sílu k tomu, to dělat, i když to vyžaduje nějaké přemáhání;
  • při výběru partnera je hlavní vlastností pro vztah laskavost;
  • u odpovědnosti za vlastní zdraví mě trochu píchlo, že z hlediska sebepoškozování nečiní vůbec rozdíl mezi kouřením a přežíráním - to má asi pravdu.
Jedno heslo mě snad přeci překvapilo - zní mi to hlavou a nevím ještě přesně, jak se s tím vyrovnat: v životě nedostaneme to, co si zasloužíme, ale to, co očekáváme. Anebo tohle ví každý kromě mě? Anebo se prostě plete?
(o knize psal kritičtěji pan Wu tady)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Wu Wu | Web | 30. března 2007 v 14:56 | Reagovat

K sebepoškozování a rozdílu mezi kouřením a přežíráním - nesledoval jsi seriál Neuvěřitelné životy? V díle věnovaném nadváze, ale extrémní (dvě, tři stovky kilogramů) řekl jeden z těch lidí zajímavou věc. Když se odvyká alkohol, kouření, nebo nějaká jiná droga, prostě se přestane brát. Abstinuje se.

Ale jíst se musí... A v tom skutečně rozdíl je, kouřit nepotřebuješ, jíst aspoň trochu  ano...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama