Inženýrská odyssea, kardiovaskulární Ota Sklenička a žertéř strýček Jedlička (3 x TV poznámka)

24. března 2007 v 12:38 | -JM- |  Nesportovní výkřiky
To s tim infarktem by mohlo bavit pana lékárníka. Viz níže.

Hovořili jsme při pátku v práci trochu o televizi. Říkal jsem o své velké slabosti pro seriál Inženýrská odyssea, který běžel na Primě minulý podzim a už běží zase. A je to dobře!
Kdyby místo Satoranského tam stál Oldřich Nový, tak i jeho herecké partnerky by měly patřičný kult
Tak při té příležitosti tři poznámky z té hodnotné debaty.

1. Marta a Eliška

Už kvůli Elišce Balcerové a - zejména! - Martě Vančurové se na to vyplatí koukat. To je prostě pohádka. Kolega pravil, že Martu Vančurovou má doma povolenu jako idol.
Právě jsem se vrátila z emigrace
No, a jak Eliška Balcerová v předminulém díle IO se vrhala Jaroslavu Satoranskému v lehce podnapilém stavu na lůžko, to mělo něco do sebe pro každého znalce.
Známe se z fakulty

2. Kardiovaskulární umělec

Při té příležitosti jsme vzpomenuli i nenápadného mistrovství herce Oty Skleničky. Kolega pravil, že jeden jeho kamarád odhalil železnou zákonitost českého normalizačního seriálu: nejpozději v 7. díle Ota Sklenička v roli managera, který obětoval fabrice vše a má již nalomené zdraví, (hrál stále stejnou roli ve všech seriálech) dostává infarkt. Ten jeho kamarád má prý dokonale odpozorovanou etudu s názvem "Infarkt v podání Oty Skleničky" a s oblibou to sehrává v restauracích. Rád bych to někdy viděl - důležité je prý pořádně vypoulit oči a potom se klepat s rukou na srdci.
Kdyby se v 70. letech v kursech tvůrčího psaní učilo psaní seriálu, tak tuto pevnou součást by musel každý umět už v prvním ročníku.
Jdeme do arbitráže proti Žaponcům
I v IO hraje Ota Sklenička managera, který obětoval Hlubočanským strojírnám vše, ale v minulém díle už odcházel do penze a zatím neměl infarkt. Tak uvidíme v neděli.

3. Poslední vtip strýčka Jedličky

Na závěr bych uvedl jednu tragikomickou historku o strýčkovi Jedličkovi. Někdo prý viděl nějakou vzpomínku na něho a že to byl neúnavný žertéř, který neustále lidi napaloval vtipy, třeba že je vážně raněn apod.
A pak prý jednou hráli čtyřhru tenis. Strýček odehrál u sítě míč - a nejednou heknul, upustil raketu, složil se k zemi, zaškubal se, vypláznul jazyk a ztuhnul. Spoluhráči se lámali smíchy, jak se strýčkovi zase povedl vtip. Ale tentokrát to nebyl vtip. Strýček Jedlička opravdu umřel.
Nevím, je-li to pravda, ale takhle mi to vyprávěli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pm pm | 25. března 2007 v 22:01 | Reagovat

Ach! Ten napis Perpetis je typograficka krutost. Jako bych se prenesl na zachod a prave cetl Svet motoru v jejich nejhorsim obdobi - okouzleni prechodem na barevny tisk, prave pocatky 70. let. Divoky orezy fotografii, strasny typograficky vynalezy, fotky zaostreny na pozadi a s objektem mimo hloubku ostrosti, ocividne omylem...

Nemuzu si odpustit uplne nesouvisejici poznamku, ze kvalitou graficky upravy se jim muze rovnat snad jen soucasna revue Photolife :)

2 jm jm | 26. března 2007 v 21:45 | Reagovat

No, to s tim PL, to si musíme někdy rozebrat blíže. Ale ja fakt, že mi to přišlo takový nějaký divný na čtení.

3 lékárník MB lékárník MB | 27. března 2007 v 15:19 | Reagovat

připomínka Oty Sklenčky mi opravdu polechtala bránici. Jako dítě jsem se na filmy s OS hrozně nerad díval právě kvůli těm přesvědčivým infarktům.

Za jeden z jeho "kardiovaskulárních" vcholů považuji inscenaci "Nezralé maliny", kde hraje organizátora třídního srazu gymnázia po 50 letech. Už téma samo napovídá, že aktéři byli samí senioři (Pešek, Nedbal apod.) a v podstatě už od začátku inscenace visí ve vzduchu velmi pravděpodobná zdravotní komplikace některého z nich. K tomu samozřejmě nakonec dojde a to dokonce u několika postav, ale nikdo se Sklenčkovi nevyrovná. I fantasticky zahraná srdeční slabost v podání Miloše Nedbala doslova bledne ve srovnání s bravurním výkonem OS, který nejdříve úžasně přesvědčivě rozvibruje obě brady, malinko slintne, pak nabobtná až do fialova a ještě než se sveze na židli začne lapat podechu snaže si přitom povolit knoflíček u staromládenecké košile Šohaj.

OS byl tak přesvědčivý infarktář, že jsem o něj měl strach i když zrovna ve filmu zrovna nekolaboval.  Z jeho hereckého projevu vyzařoval dojem, že už samotný fakt, že hraje, je v podstatě  hazardem se zdravím a vítězstvím senilního ducha nad tělem

4 jm jm | 27. března 2007 v 20:16 | Reagovat

MB: :-))

Bravo!

No, vlastně jsem ho jako dítě taky nesnášel... jak se objevil, tak bylo jasné, co bude následovat. Taková nešťastná herecká škatulka halt.

5 salát salát | E-mail | 11. listopadu 2009 v 12:27 | Reagovat

kdy se narodil a kdy zemřel Ota Sklenička

6 C. C. | 24. března 2010 v 10:29 | Reagovat

Jenom krátce neni to Sklenička, ale Sklenčka.

7 lucrify lucrify | Web | 17. srpna 2015 v 15:45 | Reagovat

Carrera d132 d124 driver display http://freedriver.ddriver.cz/carrera-d132-d124-driver-display.html Microsoft office 2010 professional product key ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama