Zase ta Morava

22. února 2007 v 23:15 | -JM- |  Recenze
Když už jsem si přečetl ty kroniky, tak samozřejmě nešlo nesáhnout opět po velkomoravském tématu, tentokrát od mého poměrně oblíbence D. Třeštíka.

A tak trasu B jsem tento týden brousil s pomocí Vznik Velké Moravy - Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791-871. Neznám nikoho jiného, od koho bych si raději četl o raném středověku.
Bohužel Třeštík popsal jen období prvních dvou moravských vládců Mojmíra a Rostislava; nástupem Svatopluka kniha končí. Tak snad někdy sepíše i dobu největšího rozkvětu.
Frustraci z nedokončeného příběhu vynahrazuje u něj tradičně pěkně zvládnuté zasazení do širšího kontextu. Málo platné, ale tak pěkně o přeměně antické civilizace na germánská království si jinde nepočtu, aspoň teda, co vím. Nejlepší je vyprávění, jak si to tak celkově představoval Karel Veliký a jak jeho nástupci na franckém trůnu. Skoro stejný prostor jako Moravě věnuje pro porovnání i současným dějům u Slovanů v Korutanech. Začíná to pěkným úvodem, že rozdíl mezi Moravou a Korutany je ten, že z Velké Moravy je mnoho archeologických nálezů a skoro žádné písemné záznamy, zatímco na jihu je tomu naopak.
Jinak teda Třeštík má osobní stránky tady.
Když jsem hledal obrázek, tak nejdrsnější setření této knihy jsem nalezl tady - dle všeho jsou to nějací moravisté.
Je vůbec překvapivé, jaké nacionalistické vášně ta Velká Morava evidentně vzbuzuje. Z české školy si člověk - nebo aspoň já - přináší automaticky přesvědčení, že to prostě byly takový první, trochu nepovedený Čechy, než se to konečně usadilo do správné podoby, poněkud na západ. Moravisti to mohou vidět hodně jinak. A stačí se podívat na slovenskou wikipedii, že Slováci to vykládají zase o něco jinak. No, a západní imperialisté nám ji prý chtějí sebrat úplně!
Knihu jsem četl již opakovaně a stále mě baví. Tu nevyhodím určitě.
Aktualice: zapomněl jsem připsat jednu poznámku ještě k těm aktuálním bojům mezi vykladači. Třeštík se usilovně snaží národně netřeštit, takže moravisti ho nemají rádi, to je jasný. Ale možná by ho mohli mít rádi proti Slovákům. Slováci na té wiki mají několik údajů, na kterých se zakládá jejich nárok na.... na co vlastně... whatever to po klukách velkomoravských zbylo: tak hlavně píšou, že násobně více sídel bylo na dnešním Slovensku, než v Česku. Na to by asi moravisti odpověděli, že Morava dlouho sahala až k Váhu. Taky Mikulčice, což je to domnělé hlavní město, uvádějí, že je na hranici. A Třeštík asi by Slovákům jejich strategii podrýval takovýma gestama, jako že (a) jednak tleská nad hlavou... co to melu... a (b) jednak několikrát se zmiňuje, že to Nitransko bylo jiné etnikum, odlišné od Moraváků. Akorát to bylo tak chabý etnikum, že ani nemělo vlastní název nebo se nezachoval. Tím Slováky asi nepotěší. A potom je tu ta otázka, co to bylo za Děvín, kde ty Němcí přepadli Rostislava. Třeštík řiká Děvín v Bratislavě (a to by se hodilo jistě i pro slovenské tradice), moravisti v tom článku, co je nahoře link, píšou, že to je absurdní a že to asi byly Pavlovské vrchy, teda Morava.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pan TN a jeho paní pan TN a jeho paní | 23. února 2007 v 19:10 | Reagovat

Jana: Já se na to nemůžu dívat, tak zajímavá úvaha o Velké Moravě a už téměř celý den žádná reakce. Navrhuju jarní výlet na vykopávky, jednou jsem absolvovala víkendový seminář o Velké Moravě s okružní jízdou po moravských vsích a lesích. Od té doby jsem zastáncem "moravistického" výkladu dějin, kdy mi české dějiny proti Velké Moravě přijdou kultury prosté :-) (Tomáš nenávidí smajlíky a navrhuje s opovržením doplnit text  takto - (humor))

2 JM JM | 23. února 2007 v 20:52 | Reagovat

Dík za pochvalu:-) A hlavně za nápad. Určitě bychom jeli. Ale přiznám, že se v tom vůbec neorientuju, takže byste to museli vymyslet.

Ohledně smajlíků si myslím, že když je upřimnej, tak je v pořádku:-)

3 Sargo Sargo | 23. února 2007 v 23:05 | Reagovat

Jana: tak to musím před panem T. vypadat jako učiněný barbar. Ostatně si připadám s nadužíváním smajlíků jako barbar už i před sebou. Zjistila jsem, že je užívám místo "stop" jako v telegramu ;-)

Dobrý tip na výpravu, to zní velice sympaticky :-)

4 Moravák Moravák | 16. října 2007 v 22:12 | Reagovat

Zajímavý je již název této "recenze" - Zase ta Morava. Asi Čechům nějak Morava leží v žaludku. Hold ti Moraváci tu byli dříve než veleslavní Češi, o nichž se neví odkud se vlastně vzali a jestli se jednalo o Slovany, Kelty nebo Germány.

Ale k věci. Autor recenze celkem správně rozdělil zůčastněné strany na Čechy, Slováky a ...ti třetí by měli být Moravané, což vyplývá z logiky věci. Ovšem ve stylu nikoli neobvyklém, namísto Moravané píše Moravisté.

Pokud jde o dědictví Velké Moravy, pak objektvně vzato, se jedná o útvar jež položil základ moravskému a slovenskému národu. Hádat se, jestli patří Moravanům nebo Slovákům je bezpředmětné. Historie byla taková, že došlo k rozdělení říše a tím oddělení Moravanů a Slováků.

Pokud jde o Čechy, ty nemají s Velkou Moravou NIC společného. Ne ze by snad v té době neexistovali. První písemná zmínka o Češích je již z roku 805.

K Velké Moravě byli sice Čechy později připojeny, ale jako ZÁVISLÉ A OVLÁDANÉ ÚZEMÍ a to na pouhých asi 10 let. Pak se zase trhli.

5 jm jm | Web | 18. října 2007 v 22:09 | Reagovat

Pane Moraváku, asi Vás to překvapí, ale "zase ta Morava" nemá nic společného se žaludkem, ale protože jsem psal o jiné knize o Moravě čtyři dny před tím...

6 Šlunzok Šlunzok | E-mail | 15. března 2009 v 14:21 | Reagovat

Vy asi nejste normální. Prý nepovedený Čechy byla velkomoravská říše. A pak nevím kdo je tady xenofobní. Vy Češi by jste si bez nás Moraváků ani neuprdli, A to v minulosti tak i dnes

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama