Tomáš Hanák – jaký je? (moje první video na youtube)

2. ledna 2007 v 21:24 | -JM- |  Nesportovní výkřiky
Domácí polemika nad TV dokumentem doplněna o osobní vyznání.

Když jsem dnes přišel domů, říkala mi Sargo, že se dívala na dokument ze série 13. komnata na státní TV. Tentokrát to bylo s hercem Tomášem Hanákem; viděla to sice jen jedním okem při miminkovských povinnostech, ale Mistr byl prý dost hrozný.
Trochu jsem zpozorněl. Ale když dodala, že interview vedla Ester Kočičková, tak jsem měl předem jasno, že interview nebylo míněno vážně. Moc ji neznám, ale tuším, že děsný rozhovor je její humoristický žánr. (Už jednou jsem totiž asi čtvrt hodiny věřil rozhovoru Kočičkové v rádiu s údajným velvyslancem KLDR, až následně jsem pochopil, že to byl zábavný pořad. Což jsem ale tehdy na ČRo 1 v poledne nečekal).
Naštěstí celý pořad je k dispozici v on-line archivu. Takže jsme se na to podívali společně soustředěně (můžete taky - zde). Při soustředěném sledování bylo jasné, že to byl vtip a bylo to nahrané. Mně to bylo jasné už od počátku, protože Hanák tam hovořil v zásadě stejným způsobem jakým hraje v té geniální scénce Honzu Nedvěda ("oblázek, větvička, a hlavně --- láska"). Závěrečné scény už jsou inscenované celkem nepokrytě.
Při koupání Jášíka jsem se snažil ze Sargo dostat, jak mohla vůbec pochybovat o tom, že ten rozhovor nebyl míněn vážně. Říkala, že při pozorném sledování to samozřejmě chápe. Ale že to, že někdo nějaký postoj zlehčuje, tak neznamená, že takový ve skutečnosti není. A že si myslí, že Hanák do značné míry se ukázal pravdivě. Že prý si ho jakožto fanoušek idealizuji.
Dle mého je to nesmysl: asi tak podobný, jako když veřejnost neměla ráda Vinkláře, protože hrál zlého doktora Cvacha, a měla ráda Kopeckého, protože hrál hodného doktora Štrosmajera. A že někdo si vytvoří komickou roli blízkou svému skutečnému osudu, třeba když dovede nějaký stereotyp celebritího myšlení vystihnout a zesměšnit, tak si musí být velice dobře vědom jeho slabých míst. A když jsem si dobře vědom slabých míst nějakého chování, tak přece jsem to překonal.
A nyní následuje slíbené osobní vyznání a moje první video na youtube.
O Hanákovi jsem vždy předpokládal, že je to frajer. Ale! - jestli by nemohl být frajer Hanák, tak už fakt nevím kdo jiný. Takže nějakou frajeřinu bych mu beztak prominul.
Navíc velice jsem se mu naklonil na plesu týdeníku Respekt v roce 2005. Na tuhle akci mi dal tehdy volňásky p. Němeček (Sargo odpadla asi půl hodiny před odchodem pro nevolnost, tak jsem musel sám). Celý večer tam vystupovalo hudební těleso MTO Universal, kde zpívá právě i Hanák. Hráli pro ten nevelký stále opilejší dav v divadle Archa poctivě od devíti do půl druhý ráno. Přestavení se mi velice zamlouvalo; zpočátku to mělo skutečně plesový charakter. Přítomní, kteří byli oblaženi přítomností ženštin, trsali džajf na rytmy nahrávek ostravského studia čs. rozhlasu z přelomu 50. a 60. let. V této fázi jsem nepřítomnosti Sargo litoval, neb jsem mohl jen osaměle podupávat stranou.
O to poctivěji jsem o přestávkách doplňoval tekutiny. Navíc umělci měli skutečně ďábelskou dramaturgii: již první sérka končila vypalovačkou skupiny Plavci o trpaslíkách ("v lese, jo v lese, na jehličí, koná se svatba, trpasličí" atd.). A gradovaly nejen šlágry v jednotlivých sérkách, ale i sérky jako celky. Postupně se tak taneční prodloužená měnila v dav metalových příznivců. Takže při závěrečném vyvrcholení maximální gradace hudebního blaha trojicí pecek: To je láska, příteli - Někdy příště - Smoke on the Water jsem řval a skákal v kotli z posledních sil. Bylo mi blbě nejen z toho alkoholu, ale současně to bylo krásné. Zde byla již přítomnost žen naprosto irrelevantní. V kotli hrozí každý za sebe!
Měl jsem tehdy digifoťák nově a neuměl jsem ho využívat. Navíc jsem byl opravdu pod obraz a při natáčení jsem skákal pod pódiem. Hlavně jsem tam nebyl jako voyer od nějakýho točení, ale jako přímý účastník; jak správně říká Hanák v té 13. komnatě - pro diváka je to zážitek na celý život. A tohle mělo atmošku špičkovou. Přesto mám kraťoučký záznam z finální Smoke on the Water, kde Hanák sóluje na umělohmotnou lopatku na smetí. Má hodnotu jen dokumentární, a i tu jen zanedbatelnou - přesto jsem to hodil na youtube - zde.
Omluvte všeobecně sníženou kvalitu nahrávky.
Už si nepamatuju, jak jsem se tehdy dostal do Ptic. Pamatuju si jen, jak kráčím po nábřeží u Vltavy a chystal jsem se jít pěšky. Pak jsem nastoupil do nějakého nočního autobusu, ale bohužel jel úplně na opačnou stranu, někam do Holešovic. Tak jsem vystoupil kdesi za řekou. Možná jsem musel vystoupit, protože si vzpomínám, že jsem tam zvracel za tou autobusovou zastávkou. Zkrátka to byl po všech stránkách vydařený kulturní zážitek.
A od té doby jsem pevně přesvědčen, že - přestože je nesporně hvězdou show businessu - p. Hanák se ve skutečnosti neotáčí zády k lidu, když nám tam po poctivých pěti a půl hodinách zpěvu ještě sóloval na lopatku!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wu Wu | Web | 2. ledna 2007 v 22:40 | Reagovat

Chtěli jsme se na 13.komnatu dívat, ale po dvou otázkách od oné "reportérky" jsme to vypnuli. Že to byl vtip a nahrané? Tím hůř - ostatní dokumenty v sérii 13. komnat vtipy a nahrané nejsou a nikdo to nemohl očekávat.

2 DJ DJ | 2. ledna 2007 v 23:55 | Reagovat

Ano, za dva průměrné platy zážitek na celý život. Jakmile jsem viděl Ester, otočil jsem se od stříhání videa a vychutnali jme si to. Nějak jsme jí přišli na chuť a víkendový polední radiožurnál občas stojí za to.

Díky za článek, je to frajer.

3 jm jm | Web | 3. ledna 2007 v 9:03 | Reagovat

Wu: to byla ale chyba. Ten začátek byl hodně tuhej, ale podívej se na to dál. Pak to začíná víc klouzat a místama je to celkem zábavný. Maličko mi to připomělo (i když samozřejmě to byl jinej žánr) ty tři Zelenkovo fiktivní dokumentární filmy o Visacím zámku, Mňága a Nohavicovi.

DJ: Podobnej pocit: ta E.K. se porůznu objevuje a spíš jsem se toho vždycky děsil. Ale postupně se děsím méně:-) Tady bych řekl, že do toho sedla skvěle. Ale kladu si fakt otázku, kolik procent z té zábavy bylo moje vlastní očekávání: dost se mi líbila ta scénka v herecké šatně, jak mu tam vytáhla dopis fanynky, a pak samozřejmě, jak dávají divákům seriálu ty košaté příběhy.

4 DJ DJ | 3. ledna 2007 v 11:29 | Reagovat

To je pravda, že jí prominu hodně. Mě nejvíce zaujal hrníček po babičce, kupodivu to žena ani nepostřehla. To přirovnání s Rokem ďábla (nepletu se?) je docela výstižné. Tento seriál nemám rád, pochopím, když je někdo v TV, že něco umí, ale že je v TV, protože byl v TV, tak s ním natočíme další pořad..to už chtělo podobnej úlet.

5 jm jm | Web | 3. ledna 2007 v 11:46 | Reagovat

jo - hrníček byl dobrý. Avšak pozor, myslím, že byl po prababičce.

6 JR JR | 3. ledna 2007 v 14:25 | Reagovat

Dokument jsem neviděl a Hanáka v posledních letech vysloveně nemám rád. Po sérii špatných výkonů v Besídkách to u mě skončil pseudozábavným pořadem Vodopád T.H. To bylo nenesitelně hrozné.

Co se ale týče MTO tak to je výjimka, ale nesoustředil bych veškerý vděk za tento umělecký soubor jenom na Hanáka. Jsou tam i ostatní a při představení se šikovně střídají, takže nejvíc ze všech se "nadře" kapela.

Já je viděl na fesťáku, před 3-4 lety a byl to nezapomenutelný zážitek, to musím uznat. Ale ne jenom kvůli Hanákovi.

7 DJ to JR DJ to JR | 3. ledna 2007 v 14:58 | Reagovat

Zárlíš, protože je hezčí. :o)

8 LittleKey LittleKey | 3. ledna 2007 v 17:02 | Reagovat

S MTO mám téměř shodný zažitek. Jen místo a čas se liší. Bylo to v Richmondu na ČSOB párty na jednom z festivalů(dohledám a zveřejním i s fotodokumentací a krátkým článečkem). Nezapomenutelné!

9 Pan TN a jeho paní Pan TN a jeho paní | 4. ledna 2007 v 9:04 | Reagovat

Jana: Járo, jsi mistr slova. Až tě nebudou chtít právníci, dej se na literaturu. Vylíčil jsi svůj zážitek neobyčejně vtipně,taky jsem 2x zažila Hanáka s MTO a musím říct, že se mi dojem při Tvém líčení vrátil.

Pan TN: Ano, vlastně jsem v životě asi jen dvakrát zažil tuto skutečnou koncertní euforii. Jednou když nám v kasárnách hrála Mňága a Žďorp a podruhé právě na plese Respektu v závěrečných hodinách, když Hanák pozval na pódium Františka Skálu coby Elvise Presleyho (to bylo zrovna v tom roce, kdy jsme si volňásky nechali, neboť bylo děcko již odrostlejší).

10 jm jm | Web | 4. ledna 2007 v 11:36 | Reagovat

TN+JN: děkuji děkuji:-)

Presleyho (= Skála v saku z tlustého žlutého molitanu) si samozřejmě pamatuji, to je už ke konci. To neustálé převlékání mají dotaženo do dokonalosti: třeba při "S tím bláznem si nic nezačínej" měl Hanák na sobě takovou skromnou šusťákovou (asi modrou) bundu s gumovýma manžetama. Nikdy bych nevěřil, že S tím bláznem si nic nezačínej může bejt takovej nářez.

11 JR JR | 5. ledna 2007 v 23:21 | Reagovat

DJ: Hanák je sice hezčí, ale taky starší a vyšumělejší!

to all: když už o něm furt mluvíte, tak jsem právě viděl film Prokletí bratří Grimmů, kde tento stařík, hraje jednu z významných vedlejších rolí. Docela mu to tam sedne (ten vlkodlak...)

12 DJ to JR DJ to JR | 6. ledna 2007 v 19:22 | Reagovat

uvidíme, jak budeme vypadat my, ale ještě si rejpnu . určitě má mladší fanynky, teda vlastně, má fanynky :o)

13 JR to DJ JR to DJ | 7. ledna 2007 v 9:06 | Reagovat

takový podpásovky a ještě na cizím blogu....

14 M.R. M.R. | 7. ledna 2007 v 11:32 | Reagovat

T.Hanák je stále frajer.Nevím co si mám myslet o 13.komnatě,ale určitě bylo na co koukat.

15 jana jana | 24. ledna 2007 v 12:17 | Reagovat

Tomáš Hanák mě zklamal .Po 13komnatě jsem za ním udělala konečnou tečku...

Ach jo...chudák jeden.

16 very very | 7. května 2007 v 21:52 | Reagovat

Můžu něco od tématu ? prosím vás můžete mi poradit jak dostanu video na youtube ?

17 jm jm | 8. května 2007 v 0:35 | Reagovat

není tam žádný chyták: vytvořit si účet, uploadovat video do 10 min délky v některém z tam uvedených formátů.

Jeden chyták snad: pokud budete mít popis v češtině, tak mám pocit, že to neakceptuje, když vyberete jako jazyk angličtinu. Vybral jsem němčinu a šlo to.

18 čibi čibi | E-mail | 28. července 2007 v 20:30 | Reagovat

je to ůlet,z 13. komnaty TH jsem byl totálně hin,ten člověk žije na marsu,a lže si sám sobě do kapsy.Třeba ten hrneček od ,,prababičky,, /mimochodem z kauflandu/na dně hrnečku byla ještě samolepka.JE TO DĚS.....

19 lili lili | 28. července 2007 v 20:38 | Reagovat

JE TO STRAŠNÝ,TA 13.KOMNATA T.HANÁKA JE TOTÁLNÍ ŮLET

CPÁT SE DO RODIN,KECAT JIM  NESMYSLNÉ KLÍNY DO HLAVY.CELÝ JE TO HROZNÝ A LIDI MU ZA TO JEŠTĚ PLATÍ ,, 2 PRŮMĚRNÉ PLATY ZA HODINU,,

                                           TEN ČLOVĚK JE TOTIŽ UŽ DÁVNO....

PROTO SI TAM NA TOM HŘBITOVĚ MĚŘIL TEN HROB.

20 jm jm | 31. července 2007 v 8:41 | Reagovat

čibi,lili: Jak jsem napsal v článku, dle mého to byl jasný vtip.

21 MK MK | 26. května 2008 v 23:47 | Reagovat

Ale on je fakt super, vzdyt dokaze delat srandu z niceho, co se jako sranda zdat ani bejt nemuze a on je vtipnej... Tohle je fakt dobry co udelal: http://prepinej.cz/index.php?page=reklamy

22 cialis cialis | E-mail | Web | 19. května 2014 v 14:43 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama