Orbitální šerloci

6. ledna 2007 v 22:29 | -JM- |  Recenze
Někde jsem četl citát, že žánr detektivky vyžaduje, aby se její děj zásadně odehrával na anglickém venkově. Tento požadavek není naprosto splněn ve sborníku českých sci-fi detektivních povídek.

Rovnou řeknu, že jako detektivky ty povídky v Orbitálních šerlocích stejně moc neobstojí, nejen kvůli té lokalitě. Jsou to zkrátka sci-fi povídky šmrncnuté nějakým tím vyšetřováním. Četl jsem na tuto sbírku recenzi, kde psali (buď v Ikarii nebo v Pevnosti), že prý je to navíc nedobře editováno, že v příspěvku slovenského autora jsou chyby ve shodě přísudku s podmětem. Taková nedbalost by mi na knize dost vadila.

Proč jsem tedy celý sborník přesto poctivě přelouskal?
  • Sargo už ho měla, takže už byl stejně doma.
  • Jedním z editorů je p. Tomáš Němec, který mi jednou reagoval na blogu.
  • Jedním z autorů je p. Michal Špaček, kterého jsem poznal osobně, když spolu s ostatními příznivci díla p. Jiřího Dostála navštívil nás před lety ve Varech a následně se podílel na nákladech spojených s vydáním Garika.
Nakonec jsem ale četby vůbec nelitoval; řekl bych, že tam bylo slušně zastoupeno to kvalitní z české sci-fi (z mých oblíbených chyběl prakticky jen autor série JFK p. Žamboch). Povídky se mi líbily v zásadě všechny, snad s výjimkou Jany Rečkové, která tam má velice temnou vyvražďovačku na pozadí tristní představy budoucího světa, a to mě moc nebavilo.
Nejvíce se mi líbily následující povídky.
  1. Nejvíc asi od Jiřího Pavlovského Ztracená apokalypsa. Vysoko cením humoristické povídky a do této jsem se fakt začetl a ráno v metru jsem musel několikrát dusit smích, abych nevyprskl nahlas. Prostě scény jako návštěva doma u bývalého vůdce satanistické sekty, nyní otce rodiny, to můžu. Má to být patrně horror, ale byla to prča. Magie se tam odehrává tím způsobem, že detektiv například potřebuje, aby vrátná odešla z kukaně, tak ji zaklíná způsobem "jestli první auto, které pojede kolem, bude zelená škodovka, bude muset odejít na záchod" apod.
  2. Vynikající je i od Juraje Červenáka Kámen a krev. Pečlivě jsem sledoval ty chyby v y/i. Všiml jsem si dvou; je to nepříjemné, mělo by se to vychytat, zvlášť když se ví, že autor je Slovák. No, ale taková trága to zas nebyla. Protože jinak mi toto dílo konvenovalo velice: příběh z roku 1000 v Byzanci, s obrovským záběrem vztahů Byzance s okolními říšemi. Nedovedu posoudit, jestli děj neodporoval historickým pramenům, ale dle mých zlomkovitých znalostí vše odpovídalo. Agenti bulharského cara, varjažská garda darovaná císaři ruským knížetem, hlavní postava je Čech - přeživší Slavníkovec Slavobor. Je to fantasy, hlavní zápletkou je boj s čarodějnicí.
  3. Neffovo měsíční sérii mám rád. I Lunární potapěč je obligátně skvěle napsáno a čte se jedním dechem.
  4. Bavila mě i Pecinovského Muž, který vypil robota, což je velice pra-základní motiv, jak někdo vypije nápoj, stane částečně robotem a získá zvláštní schopnosti, zejména superrychlý pohyb, kdy okolí se téměř proti němu zastaví. Tak se stane, že celý děj povídky se odehraje asi v 10 minutách.
S výjimkou toho pravopisu v jedné povídce bych však naopak práci editorů vyzdvihl: strašně se mi líbí ta maličkost, že každé povídce předchází medailónek autora s uvedením, kdy a kde se narodil, zaměstnání, rodinného stavu a počtu dětí a přehledu dosavadních publikací. Je tam i nějaký stručný úvod ukazující kontext pokusů o sci-fi detektivky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JR JR | 7. ledna 2007 v 9:53 | Reagovat

zajímavé, zajímavé, ale čísto už asi nebudu, přece jenom mě už "skifi" tak nebere. Ale kdybys měl náhodou kontakt na Tomáše Němce, tak to by mi udělalo radost :-)

2 jm jm | 7. ledna 2007 v 11:27 | Reagovat

Doplnil jsem do článku odkaz na starší článek, kde je komentář p. Němce. On tam vyplnil na sebe kontakt, tak se tam mrkni.

3 JR JR | 7. ledna 2007 v 21:28 | Reagovat

děkuji, děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama