Jak jsem sháněl podpultovku (črta ze všedního života)

10. ledna 2007 v 1:09 | -JM- |  Nesportovní výkřiky
V přehledu nových knih (asi v Ikarii) jsem viděl i zmínku o spisku věnovaném českým urbánním legendám. Chca nechca, ta musela být má! Vždyť o tomto tématu jsem nedávno psal na blogu. Vyrazil jsem v polední pauze na Václavák za obvyklými dealery. Byl to zážitek takřka předpřevratového ražení.

Začal jsem v Luxoru. Slečna u počítače rovnou řekla: "Černá sanitka? To už nebude." A nebylo.
Šel jsem do Kanzelsbergera. Paní u počítače vybalovala knihy a bez koukání do počítače odpověděla na půl úst: "To není, ale bude dnes odpoledne, tak kolem páté." To mi bylo dost divné.
Šel jsem do toho knihkupectví, co mu patří kosmas.cz, kde jsem to v týdnu viděl, že to mají na webu v nabídce. "To už není a koukám, že to už není ani na skladě," povídá pán, možná majitel, možná knihomol, možná majitel-knihomol. Není to divné - zde není skladě a onde bude už odpoledne?
Stavil jsem se ještě v bývalém Krakatitu v Jungmannce. Vyrušil jsem dva pracovníky z objímání (on a ona). "Černou sanitku - to asi nemám. Ale jo, bylo to - vzpomínám si. Já teda ne - kdys to tu viděl? To už nevim, ale bylo to tu. Teď to ale určitě nemáme."
Čistě ze sportu jsem se stavil večer znovu v tom Kanzelsbergeru. Pán v informacích říkal: "měl by tam být ještě jeden kus, jděte do druhého patra." Slečna ve druhém patře řekla: "Ale žádnej jeden kus tu není." Běžela do skladu, koukal jsem jí otevřenými dveřmi přes rameno a měla tam celý balík tohoto titulu v igelitu.
Když jsem dole u pokladny platil, mladá pokladní se strašně významně dívala na druhou starší pokladní a něco si usilovně šeptaly. Slyšel jsem něco jako "… prej, že není, a hele…" Tak jim říkám: "jestli myslíte, že to nebylo, tak ještě v poledne to skutečně nebylo a teď to ještě jenom není vybaleno!"
Šťastně se na mě usmály. Ukázalo se, že maloobchod s obskurními písemnostmi zůstává i nadále oblastí čistých nezkorumpovaných rukou. Každého potěší zjištění, že jeho kolegové jsou - aspoň v nějakém směru - bez poskvrny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wu Wu | Web | 10. ledna 2007 v 11:19 | Reagovat

Tak hlavně že se to povedlo. Před pár měsíci jsem knihou listoval, ale nějak jsem neměl chuť zavalit se přehledem všech strašných - byť vymyšlených - příběhů. Ale černou sanitku si pamatuju, mezi dětmi na základní škole to byl oblíbený strašák :).

2 Jana N. Jana N. | E-mail | 10. ledna 2007 v 20:21 | Reagovat

Já jsem se včera do dětských děsivých let vrátila naostro. Vedla jsem vpodvečer pět dětí (většinou půjčených) z tanečků... když viděly tmu, rovnou se začaly bát "pana pedofila". Strávili jsem dvacetiminutovou cestu instruktáží správného chování - nechodit nikam s cizími lidmi atd.  Děti totiž prošly školením, kdy je pan ředitel a paní učitelka varovali před pedofilem. (Před školama u nás na Praze 8 hlídkují policajti, protože na Proseku obtěžoval úchyl už čtyři děti, věk 7-8 let). Doma jsme se koukla na internet a uviděla jsme zprávu, že náhodný chodec po obědě našel zastřeleného pracovníka BIS v Ďáblickém háji, v místech, kam občas chodíme na procházku . Tak ti, Járo, povím, že jsem strávila depresivní večer s myšlenkou, zda se neodstěhovat. Nějak na mě té urbánní hrůzy bylo dost. "Černá sanitka", nebo "chlap, co stříhá holkám vlasy" (tím jsme se strašili na základce my) mi připadá v těchto souvislostech roztomile nevinná.

3 jm jm | 10. ledna 2007 v 22:23 | Reagovat

to mi ani neřikej - já stará hysterka bych už šílel. Mně to tady (na čas) znechutilo i to rozbitý okno na autě před vánoci.

ale ta knížka není tak temná, jak by se zdálo. ještě o tom napíšu.

4 DJ DJ | 11. ledna 2007 v 12:40 | Reagovat

Snad to nebude tak hrozné, žít v civilizaci, idkyž jednou mne taky jeden řidič chtěl zabít a natáhl mi bejzbolkou do obličeje před vrátnicí v práci, protože jsem si dovolil na něj bliknbout a pak zatroubit, když na prázdné dálnici jel v levém pruhu 70. Při slovech: "hajzle, Tě zabiju, já už seděl a je mi to jedno." To se Vám vybaví i černá sanitka :o)

P.S.

Vrátnej nic neviděl...

5 jm jm | Web | 11. ledna 2007 v 14:29 | Reagovat

Mně se zdá, že je to pořád větší móda u některejch typů se prát kvůli dopravě. Vidim to pořád častějc, že už nestačí troubit, příp. nadávat, ale strašně často se vybíhá z auta ven.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama