Alternativní historie druhé světové války (světoválky)

18. listopadu 2006 v 0:41 | -JM- |  Recenze
Churchil, Hitler, Stalin, Roosewelt - všichni spolu proti mimozemšťanům

Asi před třemi lety jsem si řekl: " jseš jednou skoro scifista, určitě existuje nějaká zajímavá knížka ze žánru alternativní historie!" Vyptával jsem se Sargo, jestli nemá nějaký tip. Doporučila mi, ať jdu prostě do nějakého obchodu a nechám si doporučit.
Pracoval jsem tehdy v Jindřišské ulici, tak jsem se zastavil v SF&F knihkupectví v Jeruzalémské, u Jindřišské věže. Mladík za pultem se na moji obecnou žádost o nějakou dobrou alternativní historii napřed tvářil podivně, ale pak mi řekl, ať zkusím Světoválky od Harryho Turtledova. Trochu mě zarazila délka knih z této série v regálu, ale první díl jsem si na zkoušku koupil. Večer jsem to otevřel - a už jsem to nezavřel, dokud jsem neskončil. Hned jsem běžel druhého rána pro další díl a pro jistotu ještě i pro třetí.
Ta myšlenka je prostě báječná: mimozemská Rasa přilétá k Zemi, aby ji kolonizovala. Rasa jsou ještěří bytosti a mají velice starou civilizaci. Jsou pokročilejší než lidé, ale celkově těžkopádnější; celá společnost je velice hierarchicky organizovaná a rozvíjí se proti lidem pomaleji. Rasa vyslala na Zemi sondy, které zjistily stav lidské civilizace někdy v raném středověku. Obsazovací armáda dorazila k Zemi v roce 1942; ještěři byli velice nemile překvapeni, jak rychle lidstvo postoupilo. Přesto však za Rasou samozřejmě silně zaostávalo. Expediční sbor Rasy má však s sebou jen omezené zdroje, protože počítal s jednoduchým obsazením planety a ovládnutím primitivních domorodců se šavlemi na koních. Nečekali rozhodně tanky a letadla.
A tak se radikálně mění průběh druhé světové války: Spojenci jsou nuceni dohodnout se s Němci a s Japonci a společně jdou na ještěry. Ne všichni se tohoto boje účastní: někteří nepřátelé Němců (Židé) a Japonců (Číňané) dávají přednost spolupráci s Rasou, která je osvobodila.
Příběh je pořád dokola o tom, jak lidi chytře improvizují a Rasa je stále znovu překvapována a postupně ztrácí technologický náskok. V knize vystupují jak fiktivní hrdinové, tak i historické postavy. Hned na začátku Otto Skorzeny ve společné sovětsko-německé akci získá pro lidstvo něco hodně cenného.
Jelikož Světoválky (a navazující Kolonizace) obsahují nejméně snad sedm nebo osm knih, nepřekvapí, že příběh se rozvíjí v značném počtu dějových linií: akce Skorzenyho různě po Evropě, ruská pilotka, angličtí letci, židovský stát, francouzský odboj, boje v USA, ještěr zajatý Japonci, čínský prodejce drog ještěrům atd. atd. Když jsem si nedávno knížky zase pročítal, věnoval jsem se jen těm liniím, které mě baví, a ostatní jsem přeskakoval. Nejzábavnější jsou jednak části z kosmických lodí Rasy, kde vedení vyhodnocuje stav okupace, a jednak individuální příběhy jednotlivých ještěrů.
Bohužel to vyprávění stále upadá; ještěři si dokola pořád jen stěžují, jak ti lidi jsou kreativní jak jsou překvapeni. Po třetím dílu toho bylo tak akorát a další jsem si už nekoupil. Díval jsem se trochu po webu na čtenářské ohlasy a většinou potvrzovaly, že ten klesající trend se ani v dalších dílech nezastavil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hlander Hlander | 19. listopadu 2006 v 20:30 | Reagovat

Bohužel nemohu sloužit zasvěceným komentářem, neb zde představená dílka vůbec neznám. Vlastně ani nic přímo podobného.

Nabídnu však neprověřený (=nečetl jsem), ale důvěryhodný (=doporučil mi to někdo kompetentní), návdavek.

Robert Cowley: Co by bylo, kdyby?

Údajně psáno nejslavnějšími světovými vojenskými historiky. Záběr je prý široký, od bitvy u Salamíny - co by se asi dělo, kdyby Řekové prohráli a dnešní západní civilizaci by chyběl jejich kulturní vklad - po představy o tom, jak by vypadala Evropa, kdyby se neuskutečnilo vylodění v Normandii.

Spousta příběhů z oboru tzv. kontrafaktuální historie.

Výše psané může obsahovat chyby, lovím to ze své děravé paměti.

Mno a závěrem snad jen to, že pro mě je nejlepší mystifikací v tomto směru trilogie od Vladimíra Neffa - Královny nemají nohy, Prsten Borgiů a Krásná čarodějka. Kdo ví, jak to vlastně s tím Albrechtem z Valdštejna bylo :-)

A Petr Kukaň z Kukaně je stálice mezi mými oblíbenými hrdiny :-)

2 jm jm | Web | 19. listopadu 2006 v 21:12 | Reagovat

Díky za tip. Nějaký alternativní historie už jsem taky četl dříve:

- určitě lze doporučit ten slavný Železný sen od Norman Spinrad: to je skutečně bravurní. Pokud náhodou neznáš, tak to je jakoby román od Adolfa Hitlera, který AH napsal v alternativním světě, kde v roce 1919 odešel z Německa do USA a tam se stal uznávaným sci-fi autorem.

- ještě jsem četl Muž z vysokého zámku od Philip K. Dick - nepamatuju si nic.

- a nakonec jsem četl Otčinu od R. Harris. Byl podle toho béčkovej film, co běžel párkrát i u nás v TV. Je to ze světa, kde Němci upytlíkovali nějak druhou světovou a v 60. letech má dojít k summitu Kenedyho a Hitlera. K tomu mám zvláštní vztah, protože se to točilo v Praze, když jsem tu studoval a spoustu těch rekvizit jsem viděl: náckovský bilbordy po zdech a na Letný spoustu hakenkrajců. A v tom filmu vystupujou moje oblíbený lokality v pozoruhodném kontextu: Vítkov a Vyšehrad jsou tam za pokročilé totalitní umění.

3 Hlander Hlander | 19. listopadu 2006 v 21:32 | Reagovat

I já děkuju za tipy, snad přes Vánoce bych se k něčemu z toho dostat mohl.

Nic z výše napsaného neznám a docela mě láká, rozšířit si zase jednou obzory.

4 Wu Wu | Web | 20. listopadu 2006 v 23:15 | Reagovat

Nějakou alternativní historii jsem viděl v sobotu v Levných knihách, jen si nepamatuju co to bylo. Nakonec jsem ji tam nechal s myšlenkou, že bych měl znát nejdřív tu skutečnou a pak se zabývat alternativami.

Jo a Novotného Valhalu znáš? Další den Valhaly, oba díly (Dopoledne, Odpoledne) malují alternativní dějiny 20. století ve světě, kde se trochu posunuly přírodní zákony a kromě technologie funguje i magie. Vynikající kniha.

5 jm jm | Web | 21. listopadu 2006 v 8:54 | Reagovat

wu: to neznám, díky.

Teď mě napadá, že hodně blízko žánru alternativní historie jsou i některý díly Johna Francise Kováře; jeden z těch prvních dílů se odehrával v Československu, které odrazilo Hitlera a bylo maličko autoritativní...

6 Jan Štícha Jan Štícha | 2. listopadu 2010 v 23:21 | Reagovat

Český autor Jan Drnek vydal před dvěma roky kolosální alternativní historii k Mnichovu 1938. 600 stránkové dílo je v každé hypotéze založeno na historických faktech, které autor - včetně psychologických profilů protagonistů - bravurně ovládá. Zajímavé téma z toho dělá špičku alternativní historie, která se - možná i ke své škodě - čte jedním dechem.

7 Vodník Česílko Vodník Česílko | 11. července 2012 v 16:40 | Reagovat

Můžu doporučit knihu Kenneth Macksay (editor): Hitlerovy možnosti, Mustang, Plzeň 1997 o fiktivních (ale reálných) vojenských operacích a od téhož autora: Německá invaze do Anglie, červenec 1940. Jinak přímo alternativními dějinami (nejen 2. světové) se zabývá kniha Nialla Fergusona (editor): Virtuální dějiny. Historické alternativy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama