Ve dvou se to lépe táhne (zase Hašek)

31. října 2006 v 6:56 | -JM- |  Recenze
Dnes zase nějaký Hašek. V posledním článku k tomuto tématu připoměl p. Rejcha knihu Zdeňka Matěje Kuděje Ve dvou se to lépe táhne. Jelikož jsem ji již mnoho let nedržel v ruce, byl to dobrý důvod po ní opět hmátnout. Potvrdilo se mi, že je velice čtivá a zábavná, a přes víkend jsem ji přelouskal.

Popisuje se tam výprava Kuděje s Haškem z Prahy do Plzně a zpět. Podnikli ji někdy před první světovou válkou, ale datum se tam neuvádí. Putovali částečně vlakem, částečně pěšky - přes Nučice, Beroun, Rakovník, Křivoklát a řadu menších obcí až do Plzně a potom zpět.

Kromě toho, že bych se připojil k doporučení této knihy, mě nic objevného nenapadlo. Pro mě osobně to přineslo tyto postřehy:

1. Hašek byl dosti populární a znali ho i lidé na malých městech a na venkově.
2. Jistě dovedl být velice zábavný, což se cení i dnes; ale přesto se mi zdá, že dnes by ani zdaleka tak snadno nenašli putující spisovatelé někoho, kdo by jim zaplatil útratu a dal peníze na přespání. Je tam znát, že bez televize byli lidé nuceni hledat pokleslou zábavu třeba družnějším pobytem v hostinci.
3. I v malých obcích bylo mnoho hostinců, nabízely běžně i přespání. Z textu si lze udělat dobrou představu o cenových poměrech jídla a pití v hospodách, jízdném ve vlaku a o pokutách.
4. Hašek někdy v záchvatu dobročinnosti rozdával peníze náhodným potřebným; popisuje se historka, jak šel s velkou zálohou na knihu do tiskárny, kde žádala žena po šestinedělí marně o delší volno, že ještě není schopna práce. Hašek to slyšel a dal jí tři čtvrtě té zálohy.

Obsahově jsou příběhy celkem monotónní: poutníci pořád řeší přetrvávající nedostatek peněz. Typický příběh začíná tak, že přicházejí zničeni do hospody a nemají peníze. Vždy to ale nějak dobře dopadne.

Výhodou, že zápisky sepisoval Kuděj, je, že tam vystupují i ženy, čehož se člověk od Haška jinak nedočká. Pan Google mi říká, že existuje dle Kudějova námětu i stejnojmenný film. Zajímalo by mě, zda se zachoval.

Závěrem ještě mariášnická poznámka: ocituji z pasáže, kde Kuděj hraje ve Zbirohu s pražským právníkem na letním bytě a fešnou mladou hospodskou. Myslím, že platby dodnes sedí (hráli ale volený - pokud vím, tak v licitovaném se hraje někdy betl a durch dvojnásob draze). Rád bych upozornil na zajímavou variantu placení stovky (asi nejlevnější, co jsem zatím viděl):
"Jak to budem hrát?" otázal jsem se nesměle.
"No o krejcar. Červené dražší, sedma hlášená dva, betl pět, stovka hlášená čtyři a desítky přes po dvou a durch deset," vysvětloval mně doktor.
V textu se opět zmiňuje, že mezi sehrávkami se karty míchaly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JR JR | 31. října 2006 v 19:32 | Reagovat

Taky si to musím znovu přečíst, jak jsi mi to připomněl. A já k tomu mám ještě pokračování: Ve dvou se to lépe táhne, ve třech hůře...

2 DM DM | 1. prosince 2006 v 12:52 | Reagovat

Pánové,musí se číst původní vydání od Svěceného , které je kompletní včetně původních Haškových vyprávěnek.Toto redukované nové vydání je jako cestopis a chudší minimálně o 100 stran a jako každé podobné nestojí za hovor.

DM

3 jm jm | Web | 15. prosince 2006 v 11:05 | Reagovat

No jo, ale jak má člověk vědět, že to není komplet - nikde to tam neni napsaný! Skandál!

4 lutic lutic | 29. října 2009 v 12:47 | Reagovat

nelze číst tyto knihy jinak než v původních vydáních anebo až po Listopadu.
Kuděj si nebere servítky vůči SSSR a proto ho komouši zcenzurovali.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama