Nihilistická bible (čtyřdílná trilogie)

14. října 2006 v 7:04 | -JM- |  Recenze
Nebojte, nebudu recenzovat Stopařova průvodce. Když jsem ale okolo svých narozek (=záminka) viděl v knihkupectví souborné vydání všech 4 dílů trilogie v originále za 399 Kč, podlehl jsem puzení. Skepticky jsem přitom předpokládal, že to bude taková ta kniha, co by člověk měl doma mít, ale nikdy si to pořádně nepřečte.
Ke svému vlastnímu překvapení jsem se hned vrhnul na čtení a za pár dní jsem to skoro zchroustal. Jsem strašně nepozorný čtenář a nechávám se lehce unést různými srandičkami. V tom anglickém provedení žádná nesoustředěnost nehrozila. Ta se louská pěkně pomalu, slovo po slovu. Takže jsem si konečně po patnácti letech od prvního přečtení Stopaře ujasnil vlastně děj té knihy.
Celkově se mi zdá, že první díl překypoval nápady; jak trilogie pokračovala, tak to s tím kypěním už nebylo tak žhavé.
Jinak toto vydání bych doporučoval už jen kvůli autorské předmluvě, kde p. Adams vypráví, jak kniha vznikala. Kdo si nechce zaplácávat knihovnu, stihne tu předmluvu přelouskat i v knihkupectví na stojáka.
Když jsem bydlel na kolejích, četl jsem jakousi bojovnou brožurku svého spolubydlícího Tomáše, kde se vypočítávali současní nepřátelé křesťanství, hlavně takové ty moderní sekty. A jedna kapitola patřila překvapivě i nihilismu a Stopařovi jakožto hlavnímu škodlivému nástroji.
Patrně nelze úspěšně argumentovat, že není nihilistická kniha, která se točí kolem toho, že hlavní otázka smyslu života je "Kolik je šest krát devět?" a odpověď na tuto základní otázku je "42".
Ani bych nepopíral, že nihilismus může být škodlivý. Ale co nemůže? A Stopařův průvodce má, jak známo, dvě výhody: o něco nižší cenu než Encyklopedia Galactica a velký nápis Nepropadejte panice na obalu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lekarnik MB lekarnik MB | 31. října 2006 v 13:31 | Reagovat

obrat "čtyřdílná trilogie" se mi moc líbí.

není ta kniha příliš moc tak jako "upírX10"?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama