Haškovská publicistika

25. října 2006 v 6:01 | -JM- |  Recenze
Už vícekrát jsem se zde svěřoval se svou slabostí pro humoristické povídky. Nepřekvapí asi, že mám poměrně rozsáhlou sbírku povídek Jaroslava Haška a že patří k mým čtenářským stálicím.
Takže jsem nemohl odolat dvěma publikacím z poslední doby, které přinášejí nově objevené nebo zapomenuté Haškovy povídky, případně povídky, u nichž není stoprocentně jisté jeho autorství.

První sbírka vyšla v létě a jmenuje se Když bolševici zrušili vánoce. Druhá vyšla teď a jmenuje se Nešťastný policejní ředitel. Dle mého tam nejsou žádné velké bomby, ale to se u podobných souborů ani nedalo čekat. Alespoň, že jsou opatřeny správnými ladovskými ilustracemi. Zajímavá je i ediční poznámka, v níž se vysvětluje, jak se historicky Haškovy povídky knižně vydávaly. Z toho vyplynulo, že sebrané spisy víceméně připravil pro vydavatelství Synek po válce nějaký Břetislav Hůla. Synek byl znárodněn, Hůla odstaven a k hotovému souboru shromážděných povídek se dostal nějaký Zdeno Ančík. Představuju si, že to musel být obrovský pocit triumfu. Pomocí tohoto archivu si pak na celá desetiletí tento vědec monopolizoval haškovské publikace a postupně po kapkách je připravoval k vydání. Takovou práci bych taky bral... Vydrželo mu to na hodně let.
Jenom mě mrzí, že nemám ty povídky v podobě sebraných spisů, které, jak jsem pochopil, existují. Mám jen různé náhodně vydávané sborníky.
Už léta si kupuju i sekundární haškovské spisy. Nedávno jsem se namátkou vrátil ke knize Radko Pytlíka Toulavé house. Je sice už z roku 1982 a je asi nějak tendenční, ale dle mého názoru je velice zajímavá. Probírají se tam důsledně jen soukromé záležitosti Haškovy, jak žil, čím se žívil. Vždy mě fascinovaly popisy Haškových putování, k nimž se rozhodoval někdy spontánně tak, že se nevrátil z hospody domů, a přišel až po několika měsících, kdy prošel pěšky celou střední Evropu.
Při posledním čtení mě zaujala rozsáhlá pasáž o jeho působení v Rusku, nejprve v legiích a pak pro ruskou vládu. Hašek zjevně dělal docela úšpěšnou kariéru v politickém oddělení Rudé armády, která neskončila tím slavným velitelstvím města Bugulmy v Tatarstánu.
Pytlík píše, že Hašek se vracet do Čech nechtěl a že ho to v Rusku docela bavilo. Co jsem nevěděl je, že byl vyslán zpět domů proti své vůli služebně, a to jako profesionální revolucionář. S agitačními materiály a 1500 markami nakonec přijel do Prahy jako sovětský agent koncem prosince 1920. Měl za úkol politicky agitovat mezi účastníky povstání v Kladně, kde při stávce vyhlásili sovětskou republiku. Jeho spojkou měl být nějaký Jaroslav Handlíř, který vedl sovětské ilegální agenty v Čechách. Mezitím však Handlíře zatkli a v Německu se rozběhla inflace, a Haškovi tak zůstaly jen ty agitační materiály.
Takže agent Hašek byl dost bezradný, co dál, protože spojka bručela a marky ztratily hodnotu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JR JR | 25. října 2006 v 8:08 | Reagovat

Toulavé house jsem také četl, dokonce myslím nějaké pozdější vydání - on to autor s každým novým vydáním trochu aktualizoval...

2 jm jm | 25. října 2006 v 16:43 | Reagovat

pak ještě se mi myslím líbily nějaký vzpomínky - musel bych na to najít, asi od E.A. Longena. Z toho vyplývalo, že Hašek byl dost sviňa, zvlášť ke svým dobrodincům.

3 JR JR | 26. října 2006 v 8:15 | Reagovat

já doporučuji knížky od Zdeňka Matěje Kuděje - Ve dvou se to lépe táhne (a druhý díl s dodatkem ..ve třech hůře). Bohužel nemám všechny části. Mám to jako dědictví po pradědovy, který to vázal jako knihy z toho co vycházelo v novinách na pokračování.

Už je to ale hrozně dávno, co jsem to četl, musím to zase někde vyhrabat.

4 jm jm | Web | 26. října 2006 v 12:59 | Reagovat

Ve dvou se to lépe táhne mám a souhlasím, že to je velice kvalitní.

5 JR JR | 23. prosince 2006 v 16:13 | Reagovat

tak jsem neodolal a knížku Nešťastný policejní ředitel sobě zakoupil. Moc se mi to líbí, protože se dobře čte. Jak říkáš, není tam přímo bomba, ale zasmál jsem se párkrát od srdce. Nejpoučnější je povídka o snaze o obrození, kdy se dva páni rozhodnou nepít a pouze pracovat, ale jdou se předtím ještě na to posilnit do hospody, kde sní nějaké zkažené rybičky, pak jim je špatně a nemohou týden do hospody, kde je ale po návratu považují nikoliv za hrdiny (jak by si oni sami mysleli) ale za zhýralce, kteří se doma pelešili s mladou paní doktorkou. A dokud se znovu na mol neopili, nikdo je nepovažoval za slušné lidi :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama