Ani jeden červ do exportu! (aneb cenzurovaná Babička)

6. září 2006 v 6:50 | -JM- |  Recenze
Na víkendové příležitostné povalování jsem sáhl po osvědčené stálici své knihovny: je to brožurka z roku 1994 s názvem O cenzuře v Československu v letech 1945 - 1956 autorů Karla Kaplana a Dušana Tomáška.
Popisuje založení cenzurního úřadu, který se nazýval Hlavní správa tiskového dohledu a jeho činnost v prvních letech. Větší polovinu sešitu tvoří přepisy archivních dokumentů, které jsou neméně zajímavé.
Čtenářsky nejvděčnější jsou ukázky ze zpráv HSTD, které popisují konkrétní cenzurní zásahy:
  • Denní zpráva č. 2 z 7. listopadu 1953
Třetí bod zprávy pojednával o vyřazení závadných pasáží z článku "Letošní exportní sezóna" v závodním časopise Zora Olomouc: "Plnomocník projednal s redaktorkou vypuštění těchto vět: ,jedním slovem musíme na západ cukrovinky vyvážet... Když bude naše zboží dobré, dostaneme další objednávky, udržíme si stálou zaměstnanost a prospějeme tím všem, především sami sobě. Na nás záleží, bude-li další export... Každé exportní zboží musí být naprosto čisté. Žádné třísky, žádná špína, žádné vlasy v čokoládě nesmí být. Obzvláště musíme věnovat pozornost červivosti, ani jeden červ do exportu. I polštářky v krabicích musí být bezvadně čisté.´"
Vedoucí HSTD zásah schválil s tím, že je nesprávné "uvádět plnou zaměstnanost u nás v závislosti na kapitalistických státech, dále je naprosto nevhodné a může poškodit nejen export, ale i prodej čokoládových bonbonů domácím spotřebitelům uvedené negativní upozorňování na hrubé závady při výrobě."
Jelikož do Tachlovic je to kousek, zaujala mě i zpráva o vyřazování závadné literatury z knihoven.
  • Čtvrtá tajná denní zpráva má datum 10. listopadu 1953 a věnuje se dalšímu objektu cenzury - knihovnám:
"Hrubé závady v provádění prověrky knihovny osvětové jizby v Tachlovicích, okres Praha-západ. Při předběžném průzkumu na úseku knihoven zjistil plnomocník Hlavní správy tiskového dohledu, že v Tachlovicích v rámci prověrek prováděných KNV byly vyřazeny z knihovny mj. tyto knížky: Božena Němcová: Babička, Julius Verne: Hrabě Monte Christo, historické romány J. Svátka a dalších čtrnáct knih, které nebyly pojaty do žádného z uvedených seznamů, podle nichž měly být vyřazovány knihy závadné a škodlivé. Naproti tomu v knihovně zůstaly mj. tyto knihy: Tito-Broz: Boj za svobodu Jugoslávie, Knut Hamsun: Pan, A. Carnegie: Moje cesta kolem světa, Lebreaun: Les oběšených." Tachlovický devětasedmdesátiletý knihovník prý plnomocníkům sdělil, že prověrku tam dělali dva jemu neznámí pánové, snad z ONV, možná i z KNV, za přítomnosti tajemníka MNV. "Věc prošetřujeme na KNV a ONV Praha-západ, " oznamuje dr. Kohout, "zda nejde o nějaké provokace, protože Babička Boženy Němcové je zařazena i do rozmnoženého seznamu vyřazovaných knih, které uvedená komise pořizovala."
Leckdy si člověk řekne, proč vlastně nestíhali hlavně cenzory za nebezpečné myšlenky, neboť viděli souvislosti velice zvláštním způsobem:
  • Denní zpráva č. 19 z 24. prosince 1953:
V pravidelné poznámce o dni v Lidové demokracii se objevily za sebou jdoucí věty: "Dnes je sobota 19. prosince. Pořekadlo: Lež, ačkoli snídá, zřídka obědvá, nikdy téměř nevečeří. Výročí: 1884 narozen Antonín Zápotocký, prezident ČSR." Vzhledem k "urážlivé souvislosti" muselo být pořekadlo vyhozeno.
Nám čtenářům inzerátů je dávno jasné, jak důležitá a zajímavá literatura inzeráty jsou:
Propuštění závadného inzerátu ve Svobodném slově z 28.12.1953. Termínem "propuštění" se označovaly chyby cenzorů. Tentokrát unikla "soudruhovi Boskovcovi závadnost tohoto inzerátu v rubrice Nemovitosti: "Dám zdarma hospodářství, 13 ha, živý a mrtvý inventář. Zn. Česká Třebová." "Tato hrubá chyba," dodává vedoucí HSTD, "které mohou naši nepřátelé zneužít, zvláště v souvislosti s posledními opatřeními ÚV KSČ v zemědělství, byla projednána 29.12. na poradě všech plnomocníků z denního tisku a bude sloužit našim plnomocníkům pro poučení jako příklad, jak je možno i v inzerátech záškodnicky pracovat. Doporučuji, aby soudruh ministr vnitra dal prověřit bezpečnostními orgány, kdo a proč dal takový provokativní inzerát."
No, a ještě jedna klasická cenzura programu kina:
Zásah do plakátu kina Květen v Broumově. Původní znění: 19. února 1954: Rozloučení s Klementem Gottwaldem, barevný film o pohřbu s. Kl. Gottwalda, jednotné vstupné 1,20 Kčs; 20. až 22. února 1954: Kolotoč humoru - kaleidoskop filmových postav Vlasty Buriana.
Na úplný závěr ještě pár ukázek z průzkumu veřejného mínění, který si prováděla vláda v listopadu 1953. Používali originální metodu: čtení názorů v soukromých dopisech:
Přehled o mínění obyvatelstva, získaný kontrolou listovních zásilek v době od 14.11. do 28.11.1953
Bylo zkontrolováno celkem 30 854 listovních zásilek vnitrostátních a 22 347 dopisů do zahraničí. ...
Průzkumem bylo zjištěno, že jen jedna polovina procenta pisatelů poznatkových dopisů hodnotí objektivně ve svých dopisech vnitřní a zahraniční situaci. Z celkového množství poznatkových dopisů cca 95% pisatelů živelně reaguje na podmínky hmotného osobního zabezpečení a vesměs z tohoto úzce osobního hlediska hodnotí současnou hospodářskou situaci. ...
Dělníci kritizují časté vypínání proudu, čímž je snižována výdělková možnost, zejména osob, pracujících v úkolové mzdě. ...
Ženy v domácnosti a důchodci, u nichž se v největší míře projevuje nespokojenost nad nedostatkem peněz, si stěžují na nedostatek pracovních příležitostí a propouštění ze zaměstnání, přičemž uvádějí, že z jednoho platu lze těžko koupit to nejnutnější k žití. ...
Z dopisů pisatelů - studentů (1%) je patrný pouze zájem o časopisy a filmy z kapitalistických zemí, o cestování do ciziny za účelem zdokonalení se v cizích jazycích. Je zarážející, jak minimální zájem o hospodářské a vnitropolitické události je projeven z řad studentů, kde nacházíme též nejmenší procenta kladných projevů. ...
Opsal jsem toho dost, ale dalo by se pokračovat ještě dlouho. Je to zkrátka vynikající brožurka. Doporučení asi nemá valného smyslu, protože pochybuji, že se dá po dvanácti letech ještě sehnat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sargo Sargo | 6. září 2006 v 10:47 | Reagovat

Nemám slov. Půjdu si počíst :-D :-D :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama