Kniha rozhovorů s českými vědci

20. srpna 2006 v 10:36 | -JM- |  Recenze
Pavel Houser je stejně jako já ročník 1972. Na rozdíl ode mě vede populárně naučný server www.scienceworld.cz a píše knihy. Několikrát jsme se potkali před lety v souvislosti se starorolským románem Garik od Jiřího Dostála, mého spolužáka ze základky. P. Houser byl takovým fanouškem Garika, že ho se svými přáteli vlastním nákladem vydali. My jsme pro ně udělali alespoň to, že jsme dílo přepsali do počítače.
Tolik jen na úvod o autorovi. Mělo by z toho být zřejmé, proč si jeho knihy kupuju vždy, když na nějakou narazím. Má zvláštní styl psaní literatury faktu: píše stručné průvodce po populárně-naučných knihách z mnoha různých oborů. Vypisuje z nich hlavní myšlenky, klade další dotazy a dává náměty na další čtení.
Loňská publikace Než přijde vakovlk (dialogy o současné vědě) se liší v tom, že je celá psaná ve formě rozhovorů.
Obsahuje 15 rozhovorů s předními českými vědci (včetně např. L. Motla, V. Cílka, J. Zrzavého). Vyhýbá se přitom opakování provařených teorií. Ptá se jenom na to, jaké jsou nejnovější trendy a poznatky v těch jejich oborech. A potom taky trochu, jaký na to celé mají názor.
Forma rozhovoru samozřejmě s sebou nese určitou povrchnost a velestručnost. Ale zase se to výborně čte a účelu aktuálního pohledu to poslouží.
Přidanou hodnotou je osobitost editora, která se projevuje tu a tam velice osobně kladenými otázkami typu:
Rád bych sám nějak přispěl k rozšiřování geneticky modifikovaných organismů. Jak to mohu udělat? A jakým rizikům (míněno právním postihům) se při tom vystavuji?
Fascinují mě experimenty, při nichž genetické modifikace vedou ke vzniku nějakých efektních, na první pohled viditelných změn. Příkladem toho budiž makak, který má vložen "medúzový" gen pro příslušné barvivo a díky tomu jeho kůže světélkuje. Jaké jsou další příklady tohoto typu modifikací? Co bych musel udělat, kdybych chtěl takto světélkovat já sám?
Knihu velice doporučuji.
Závěrem seznam oborů, kterým se jednotlivé rozhovory věnují: superstruny, kvantová gravitace a dvanáctistěn; největší doba ledová; svět dávných obrů: mamuti a dinosauři; "hobití" lidé z Flores a nález hominida v Čadu; neandrtálci a Australané; egyptská matematika; vrtkavá přízeň kapitálu, sekvenování DNA a madicína šitá na míru; genetické modifikace - pavučiny z mléka, modré růže a výkonní sportovci (z tohoto rozhovoru jsou ukázky otázek); digitální svět DNA, biosémiotika a hermeneutika; jak nám počítače rozumějí; umělá inteligence; paradoxy kvantových počítačů, tanec desek a dějiny oceánů; lidský mozek - počítač, hemisféry a pátrání po duši).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PO PO | E-mail | 25. srpna 2006 v 14:10 | Reagovat

Né, že bych, byl tak sečtělý jako jm a vůbec jako jm, ale před posledním dílem letní dovolené jsem šel koupit cvičebnice matematiky pro střední školy a pak jsem vlezl naproti do beletrie ap.  Kdosi si tam kupoval knížku od Václava Cílka a já ji chtěl taky, protože jsem od něho malinko četl v Respektu a jinde, ale už ji neměli. Tak říkám a co máte od něho jiného a on říká, že něco snad ještě. A tak jsem si na dovče a i pak užil zajímavého čtení jeho knížky Makom. Dívá se ten člověk na svět vnímavě a vidí toho a spojí toho mnoho....

A to je vše, co jsem Ti kromě Ahoj chtěl teď říct. JInak stále hledám čestné místo pro to v noci došlé dílo....

P

2 Hlander Hlander | 26. srpna 2006 v 13:25 | Reagovat

Třicátá sedmá položka v mém seznamu toho, co chci přečíst. Už se těším :-))

3 Hlander Hlander | 23. října 2006 v 12:44 | Reagovat

Dočteno, naprosto super :-)

Podobné knížky fakt můžu.

Mám dojem, že www.scienceworld.cz už P.Houser nevede. Toť jen poznámka na okraj (či spíše na konec).

4 BondSerena BondSerena | E-mail | Web | 29. prosince 2011 v 14:39 | Reagovat

If you are in not good state and have no money to get out from that point, you will require to take the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a>. Just because it will aid you unquestionably. I take short term loan every time I need and feel myself fine because of this.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama