Jak jsem propásl oslavnou řeč na sebe, ale stejně to byl krásný večer

5. srpna 2006 v 3:02 | -JM- |  Recenze
Kolikrát v životě se stane, že na člověka někdo pronáší oslavnou řeč? Mně se to stalo včera a propásl jsem to, protože jsem si šel zrovna pro kafe.
Proslov měl pan lékárník Michal, který zorganizoval v kině Panasonic (dříve Drahomíra) v K. Varech na páteční večer privátní projekci filmu Dnes naposled (Martin Frič, 1958). V projevu mě prý přirovnal k Schliemannovi, který objevil Tróju, neboť já jsem objevil před lety tento film a začal ho všem vnucovat.
Promítání bylo velice vydařené, dostavilo se možná dvacet diváků. V hledišti se při sledování mocně konzumovalo. Dokonce při vyvrcholení, když se Danda ptá Zemánka, co má nejradši, a ten stydlivě odpoví, že kmínku, vytáhl dokonale připravený p. Rejcha kmínku dovezenou až z Německa.
Začerstva zachytím několik ohlasů z foyeiaeoue po skončení snímku:
  • na plátně si člověk všiml detailů, které v TV nezachytí (Mašek v dobrém rozmaru v obchodě podává děvčátku lízátko; když továrník Taube leží v průjezdu před u Kroců - jak se to správně řekne? - a Zemánek vyběhne z holičství, tak za ním stojí namydlený zákazník; Gábina E. upozornila, že Zemánek dává ráno na dveře cedulku "zavřeno", čehož jsem si též všiml až nyní);
  • teprve na plátně si člověk uvědomí a vychutná pohyb kamery - například, když Zemánek přebíhá mezi holičstvím a u Kroců (povšiml si p. Rejcha);
  • kdyby ve filmu chyběl p. Sovák v roli Zemánka, byl by to asi snímek příliš mravokárný, ale Zemánek jako jediný je na dně již od počátku příběhu a nese to klidně, čímž posouvá celé vyznění díla (postřeh lékárníka Michala);
  • všechny postavy kromě Rendla jsou sice alkoholici a ztroskotanci, ale nepřestávají být gentlemany (poznamenal p. Rejcha);
  • p. Štěpánek v roli inž. Dandy vyjadřuje vším svoji velkou chuť na pití, ale (povšiml si inž. Rejcha) obzvláštní žízeň projevuje opakovaně speciálním drobným gestem - otře si prstem rty;
  • kéž by se nalezl v archivu film a mohli jsme ho slédnout v plné šíři (zde se promítalo z originální VHS);
  • pan Rejcha vyzval k debatě, zda nejzásadnější scénou filmu je provinile se cítící Mašek v holičství, když podléhá grogu, a nenašel se žádný oponent s jiným přesvědčením;
  • již staršího data je má poznámka, že pozoruhodné jsou ženské role, které vyznívají téměř bez výjimky až andělsky.
Byl to krásný filmový večer, kterých moc člověk nezažije, a patří za něj velký dík panu lékárníkovi a těm, kdo mu pomohli!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 J.Rejcha J.Rejcha | 5. srpna 2006 v 12:22 | Reagovat

zcela správně! Byl to večer, na který jen tak nezapomeneme! Po skončení projekce jsme chtěli zajít ještě do Valencie, ale skončili jsme místo toho u pana lékárníka, kde jsme ztrestali zbytek láhve kmínky a víceméně se v klidu a míru rozešli domů, hledajíc po cestě psi, které bychom krmili zabalenými cukříky.

Pravda, necítím se dnes po ránu zrovna nejlépe,  ale po přečtení tohoto článku je mi hned lépe na duši a tedy i na těle.

ještě jednou díky všem, objeviteli a organizátorovi obzvláště!

2 Petr Klíček Petr Klíček | 7. srpna 2006 v 10:45 | Reagovat

Ahoj,

slova díků již zazněla, nicméně i já musím poděkovat objeviteli i organizátorovi.  Již v předvečer jsem se chlubil kde se dalo, že se chystám na soukromou projekci do Drahomíry, tolik jsem byl natěšen. A musím říct, tedy říci, že to byl opravdu nevšední zážitek. I moje žena Monika se uvolnila, tedy aspoň se domnívám ( teprve podruhé jsme nechali naše nemluvně doma samotného, samozřejmě pod bedlivým dohledem pratety). Jediné co mě mrzí, je to, že jsme se nemohli zůčastnit zasvěcené a fundované diskuse, dle výše uvedeného snad až pitvání filmu u pana lékárníka. Mateřská a otcovská povinnost nás učinila zodpovědnějšími :-) Doufám, že jsme založili tradici a že budeme pokračovat v promítání, resp. v objevování a promítání zapomenutých uměleckých děl jako je film Dnes naposled.

PS: Trénoval jsem gesto otírání rtů pana inž. Dandy a už mi to jde znamenitě!

3 Lékárník MB Lékárník MB | E-mail | 7. srpna 2006 v 12:02 | Reagovat

mě se ten večer taky moc líbil. Moc díky za účast a především za Vaši vědeckou činnost při hledání filmových pokladů.

Závěr večera si úplně nepamatuju, ale probudil jsem se ráno leže na posteli v polosedě a oblečen jak virtuos Mašek.

Z toho usuzuju, že jsem vedl směrem k Martě nějaký zásadní monolog, jehož obsah si nepamatuji, ale vzhledem k tomu, že jsem dostal snídani i oběd, tak to byla asi nějaká oslavná řeč, ve které jsem jí slíbil dandovský výlet na hory.

Dejte návrh na nějaké další filmové dílko a můžeme to zase spáchat.

P.S. Attack From Outerspace je asi stejně tak vhodný jako první Godzilla

4 jm jm | 7. srpna 2006 v 19:56 | Reagovat

pánové, vás je radost číst! však já vás jednou do těch blogů dokopu...

navrhnout další film by možná nyní měl zase někdo další.  Já osobně tedy takového malinkatého, zcela privátního favorita mám, ale s tím už bych si netroufl asi ani na privátní veřejnost.

Je to televizní inscenace ostravského studia, někdy tak u 1975, s názvem "Co by kdyby". Pojednává to o problémech při výrobě praček.

Jak říkám - můžem to někdy zkusit u Rejchů na menším fóru, ale je to už fakt pro fajnšmekry.

5 Sargo Sargo | 7. srpna 2006 v 20:00 | Reagovat

Myslím, že podceňuješ své nápadíky. "Co by kdyby" je perla, kterou by nepochybně ocenila i širší veřejnost! :-D

6 J.Rejcha J.Rejcha | 7. srpna 2006 v 21:48 | Reagovat

Co by kdyby? Zní to slibně...a testovací promítání u nás samozřejmě může být. Ostatně námětů bude asi více, pokud si vzpomínám, něco navrhoval kolega mariášník David. Já bych se přimlouval za klasiku - kvůlivá velkému plátnu bych se moc rád podíval na Adélu, která ještě nevečeřela, ale milerád shlédnu cokoliv.

Respektive, nejprve bych to možná viděl na něco z drsného severu - třebas na naše fotky, jak bylo předběžně domlouváno (taková malá digidiashow).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama