Pochybný tip na obluzování maturantek

3. července 2006 v 6:11 | -JM- |  Recenze
Dnešní příspěvěk bude volným asociativním řetězem.
S ohledem na více práce v poslední době v kombinaci s chovacími (chovatelskými?) povinnostmi se ukládám do postele zpravidla velice znaven. Usínám snadno a rychle, nebo spíš ještě snadněji, než obvykle.
Přesto by byla škoda, kdyby si člověk nepřečetl před usnutím alespoň pár odstavců něčeho obohacujícího.

Začal jsem tedy experimentovat s poezií. Básničky bývají kratší, takže je zkouším číst před usnutím, když už tuším, že nebudu mít sílu na nic delšího. Poezie mám sice v knihovně pramálo, i tak jsem ale většinou jsem ty knížky stejně nikdy nečetl. A musím říct, že ani nyní jsem to moc nezlepšil. Zatím mi i tato část vysoké kultury zůstává celkem cizí, byť mě to mrzí.

Ale k něčemu, co mě potěšilo, jsem se prostřednictvím těch uspávacích básní stejně dostal. Sahl jsem po tlusté knize Fernety od Josefa Kroutvora. Tento autorský výbor jsem si koupil už před lety celkem bez váhání. Jedna brožurka tohoto autora s několika jeho eseji o střední Evropě, která vyšla záhy po převratu, mě totiž tehdy silně zasáhla (to je možná dobrý námět na nějakou konverzaci na delší party - řekněte knihy, co vás nejvíc ovlivnily). Určitě to byla pro mě jedna z nejzásadnějších knih. Musím ji najít a po čase do ní zase někdy kouknout.

Tak jsem tedy poslední týden četl v těch Fernetech. Poezie mě nezaujala a zůstává i nadále nepřečtená. Je tam ale velká část esejistická, kterou jsem dříve ale moc důkladně nečetl, a ta splnila nyní rozjímací úkol uspokojivě.

P. Kroutvor zjevně se přátelil s Bohumilem Hrabalem, byť byl o generaci mladší. A tak tam vzpomíná, jak spolu hovořili o literatuře. A že prý Hrabal, když mluvil o Kafkovi, tak zásadně říkal "doktor Kafka". To se Kroutvorovi velice líbilo a napsal tedy o tom tu esej.

Mně se to taky líbí a připadá mi to bezvadné vědět, že Hrabal říkal Kafkovi důsledně "doktor Kafka" a že o tom píše Kroutvor. Nedaly by se s tím obluzovat intelektuálnější maturantky? I když ti, kdo to nečetli sami, by měli fairově to přiznat a obluzovat tak, že Míkovec píše, že Kroutvor píše, že Hrabal říkal Kafkovi doktor. I když uznávám, že takovéto stoupání k velkému doktorovi je hodně dlouhé a začíná se opravdu od nevysoké nadmořské výšky...

Mno, ono by to stejně těžko fungovalo. Asi tak špatně, jako mi vyprávěl spolužák na fakultě, kterému se v dobách puberty velice zamlouvaly dialogy mládeže ze Škvoreckého románů. Tak se prý ty dialogy regulérně naučil nazpaměť, aby též prožil takové pěkné chlapecko-dívčí konverzace. Ještě po letech na vejšce byl poměrně upřímně rozhořčen, že ty kozy mu tehdy odpovídaly jinak, než předpokládal dle knihy, a celý plán byl tedy v prachu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 manželka manželka | 3. července 2006 v 9:28 | Reagovat

Po přečtení tohoto jsem rozhodně obluzena.

...u manželek se to ale asi nepočítá...

:-))

2 pm pm | 3. července 2006 v 10:05 | Reagovat

Kriticky musim podotknout: tim, ze "Mikovec pise, ze Kroutvor pise, ze Hrabal rikal Kafkovi doktor" bych jako maturant obludil maximalne sveho ucitele cestiny.

3 jm jm | 3. července 2006 v 10:44 | Reagovat

Uznávam, že když se no ti dívám teď v poledne, tak mi to taky nepřijde tak prvoplánově glamorózní tah, jako mi to přišlo v půlnoci ve vaně, když jsem to vymejšlel...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama