Jak jsme dnes čerpali mocnou magii Keltů v kounovských řadách (aneb první výlet s mrňouskem)

9. července 2006 v 23:44 | -JM- |  Výlety a fotografování
Už několikrát jsme se odhodlávali. Teprve po mém včerejším nátlaku jsme se ale odhodlali - vyrazíme na víkendový výlet, poprvé s Jáchymem.

Za cíl jsem zvolil kamenné řady u Kounova, protože jsou od nás jen asi 50 km cesty. Znalcům keltologům a záhadologům nemusím jistě tuto památku představovat. Pro ostatní snad jen tolik, že se jedná o kameny vyskládané do čtrnácti rovnoběžných řad dlouhých až 350 metrů (cituji z knihy Kniha pro každého Kelta aneb pravda o keltském původu našeho národa, která v této části cituje z knihy Kamenné otazníky anebo megality v Čechách). V oboru kamenných řad jsou kounovské řady jednou ze dvou českých lokalit a - alespoň dle informačních tabulí na naučné stezce - svou velikostí středoevropským unikátem.

O tuto zajímavost jeví zájem zejména keltíci, neboť Kounov slibně leží ve středních Čechách, v oblasti mezi Žatcem, Louny a Rakovníkem, kde se to památkami keltského osídlení jenom hemží. Bohužel radost z magického prožitku kalí velký problém kounovských řad: nikdo netuší, jaký byl jejich účel, a především nikdo vůbec neví, kdy vlastně vznikly.
Zatím je jisté jen to, že je poskládala lidská ruka a že kameny (červené křemeny) jsou místní, a nebyly tedy doneseny odjinud. Také se ví, že dříve tam bylo pole, les pochází až někdy z novověku.

Vzniknout mohly řady ve starověku, ale klidně už v pravěku nebo naopak ve středověku nebo taky až v novověku. Uvedená Kniha pro každého Kelta cituje zajímavou studii Vlasty Jankovské publikovanou v Archeologických rozhledech v roce 1997. Předmětem studie byla pylová analýza kounovských řad; tj. jaké pyly se usadily v podloží kamenů, z čehož se dá usuzovat, jaké rostliny okolo rostly a z toho se prý dá hádat na historické období. Podle toho, jak jsem to já pochopil, tak analýza je pro keltíky příznivá: vypadá to spíše na starověk. Navíc je tam prý hodně známek přítomnosti vřesu; a vřesoviště patří ke Keltovi jako k velbloudovi hrb (aspoň to jsem si z toho dovodil). Ale vše je nejisté.

Ještě horší je to s dohadováním o účelu kamenných řad. Nedávno vyšlá kniha Naučné stezky a trasy - Praha a Středočeský kraj se přiklání k tomu, že šlo patrně jen o meze mezi jednotlivými rolemi, protože prý ty kamenné řady se dodnes shodují s hranicemi jednotlivých lesních pozemků.
Na informačních cedulích se jako většinový názor propaguje romantičtější výklad, a sice, že šlo o pravěký kalendář, podle kterého se pozorovala a zaměřovala nebeská tělesa. Další možností je svatyně nebo případně i sportoviště.

Osobně bych se ohledně vzniku kamenných řad přikláněl k té teorii prostých hranic mezi pozemky; jestli tam byla pole, tak považuju za logické, že takové velké šutry musel pracovník z pole odstranit. Já osobně bych se s nimi netahal rozhodně nikam zbytečně ani půl metru a položil bych je právě na hranici svého pole.

Sargo měla ale dobrou poznámku, že sotva by taková věc by ale zůstala jen jednoúčelová. Když už jim tam vznikly takové pěkné řady, tak určitě se našel nějaký hračička, který vymyslel, jak to využít i pro nějakou zábavu.
K praktickému průběhu výletu můžu říct jen dobré: Jáchym byl vynikající, vůbec neplakal, v přírodě i v hospodě se přebaloval s úsměvem a pil vzorně. Vypadá to, že to bude odolný turista! Pohyblivost s kočárkem je trochu horší, ale aspoň se ve stoupáních zvyšuje sportovní hodnota pochodu.

Měl jsem před cestou na kounovské řady pár článků přečteno, takže jsem měl velice realistická očekávání (tj. že se hlavně projdeme přírodou). Komu se nechce nic číst předem, tak bych to asi moc nedoporučoval, protože je tam toho k vidění pramálo. Ale jako ilustrace ke čtení a spekulacím je to pěkné.
A ta magie? No, Jášíkovi dneska metabolismus fungoval tak, že nám málem nestačily pleny... ... Nebo to taky mohlo být tím strašlivým natřásáním v kočárku. V každém případě bylo ale výsledkem zcela spokojené, hodné a usměvavé miminko.
Co jste čekali od turistů s kojencem?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sargo Sargo | Web | 10. července 2006 v 23:26 | Reagovat

Výlet se mi velice líbil. Ještě v neděli večer jsem byla přesvědčena, že od teď budeme podnikat výpravy opět každý týden, jako za pradávných starých časů před rokem.

Pondělí však vypadalo takto: Murýšek chtěl za každou cenu chovat, jíst po dvou hodinách (a častěji) a lekal se i vlastního stínu.

Takže, jak to tak vidím, milý čtenáři, na další reporty z našich luhů a hájů si ještě budeš muset počkat.

2 Lékárník Michal Lékárník Michal | E-mail | 13. července 2006 v 16:44 | Reagovat

to pošlu Martině, ta mě pořád na kounovské  řady tahá. Já jsem přitom ohledně keltskejch památek takovej vopatrnej. O víkendu jsem byl na Helfštýně, tam řádili nemystický Moravani ale alespoň tam něco konkrétního a účelově jasnýho stojí

3 sargo sargo | 13. července 2006 v 23:02 | Reagovat

Tak jí řekni, že na Kounovské řady jedině s kočárkem. Budeš tak mít chvíli k dobru ;-)

4 jm jm | 14. července 2006 v 9:13 | Reagovat

Je pravda, že bez kočárku to je taková krátká procházka k několika šutrům a zpět. Určitou zábavnou hodnotu mají ty spekulace na těch turistických tabulích, ale jen v omezené míře.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama