Ouředník, který nezklame

4. června 2006 v 22:35 | -JM- |  Recenze
Moje milá manželka mě upozornila, že v listu Týden byla zpráva o nové knize mého dlouholetého oblíbence, pana Ouředníka. Pátral jsem hned v knihkupectví a nalezl román Příhodná chvíle, 1855.
Tuhle útlou brožurku nedovedu interpretovat. Ne že bych narazil v textu na něco, co by se špatně četlo nebo by bylo zbytečně zamotané. Zvláštní je především literární forma, kterou jsem zatím nikde neviděl: druhá část knihy je vypravována opakovaně touž osobou z téhož bodu v čase, jenom pokaždé je pohled o kousek posouván.
Téma příběhu je nekompromisní a silné: smysl života, život pro ideály, ideál při střetu s reálným společenstvím lidí, člověk při nárazu na ideál. Nedovedu zjednodušit na nějakou snadnou formulku všechno, co ta kniha při čtení evokuje.
Ouředník popisuje osud jedné fiktivní (alespoň tedy myslím, že taková konkrétní osada neexistovala) utopické osady evropských anarchistů, kteří se rozhodli v polovině 19. století ukázat v praxi možnost ideální společnosti a dobrých vztahů mezi lidmi. Odcestovali proto do Jižní Ameriky, aby mohli žít po svém, izolovaně od zkažené západní civilizace.
Úvod je tvořen dopisem duchovního vůdce hnutí, který celou záležitost rekapituluje v dopisu své bývalé lásce. Vzletná slova filozofie tohoto dopisu jsou v drsném protikladu s následujícím popisem cesty lodí přes oceán a života osadníků z pohledu prostého mladíka.
Doporučuji.
Kdo je z těchto výkřiků zmaten, ať si přečte ne-chaotický pohled na knihu na serveru iliteratura zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama