Na kole Slavkovským lesem

28. června 2006 v 22:25 | -JM- |  Výlety a fotografování
Poslední dny jsem blog trochu zanedbával, protože se navalilo víc práce. Ne že bych si stěžoval, pro lidi ve službách je hodně práce rozhodně kladná alternativa reality:-) Práci jsem přerušil na dva dny u příležitosti každoročního firemního výletu. Pro zpestření jsme s kolegou a kolegyní vyjeli v pátek ráno z Karlových Varů s tím, že pohodovým tempem se pokusíme prokousat do Mariánských Lázní.
Díky mé celkové a trvalé fyzické indispozici (a to si ještě fandim) to byl výlet částečně i pěší; na tacháči jsem měl průměrnou rychlost 10 km/h... Cesta ale splnila má poznávací očekávání, která nebyla nízká. Poprvé jsem si vyzkoušel pěknou lesní cestu z Doubí do Slavkova. Slavkov musel být někdy jistě úhledné město. Už není.
Cukrárna na starém náměstí ve Slavkově mě však uspokojila kulturně svými nástěnnými malbami koloušků a zajíčků. Vnitřně pak nemám nic proti špičce a roládě.
Do Krásna se jelo kousek po rušné silnici, to nebylo nic moc. Za Krásnem bylo asi nejhorší stoupání za celou cestu - i pěšky jsem pak cítil nepěkně svaly (či lépe "svaly"). Ty nejlepší zážitky ale přicházejí až na náhorní rovině nad Krásnem. Krásenskou rozhlednu jsme minuli.
Vydali jsme se k zaniklému městu Lauterbach. Když tam člověk stojí u silnice zarostlé všude kolem bolševníkem, tak skutečně těžko věří, že tam bylo město s kostelem, školou a tak. Tato pohlednice Lauterbach Stadt (Města Čistá) je převzatá ze stránky o zaniklých obcích Slavkovska.
Celé město, to je dnes lavička pod kaštany, pamětní kámen a informační tabule.
Shora uvedená stránka píše, že město bylo zničeno dělostřelectvem v roce 1948 při natáčení instruktážního vojenského snímku "Boj o osadu". Možná by ho mohli promítnout na ČT2, ne? Předminulou sobotu jsem trochu ponocoval a viděl jsem tam nějaký kompostovaný pořad s názvem "Klenoty", kde běžely skutečně surreálné klenoty TV zábavy i poučení - doporučuji okusiti.
Když si představím, že bych byl pamětníkem takové obce, tak ani nevím, jestli bych byl raději, kdyby úplně zanikla, nebo kdyby přežila v nějaké hnusné podobě. Člověk se na takovém místě ptá sám sebe, jaké to v něm vlastně budí pocity. Řekl bych, že ne nějak apokalyptické. Spíš obrovský údiv, jak v takto odlehlém místě mohli lidi udržovat město. A taky, že bych neměl nic proti tomu, kdyby se naše neinfrastrukturní obec proměnila v malé město.
Dál za Lauterbachem je skalka, která se nazývá Tři křížky (foto vlevo). Je to opravdu magické místo.
Snad proto cítil někdo potřebu zničit nádhernou siluetu bezprostředně vedle stojícím stožárem velmi vysokého napětí, který tam vyčnívá v podstatě z každého pohledu.
Lokalitka nebyla zrovna přístupná, protože po určitou část sezóny se nechává oddychnout vegetace od podupání.
Nemohu ale vyloučit, že magičnost Tří křížků ve mě posilovala vidina blízkého jídla v blízkých Pramenech, kde mapa slibovala dvě hospody.
Nakonec tam bylo jen jedno jednodušší občerstvení, ale obsluha byla velice milá a prostředí příjemné. Tak jsme tam kecali asi dvě hodiny. Závěr patřil poslednímu stoupání nad Mariánky a pak už jen sjezdu lesem kolem sirovodíkových pramenů, dál kolem golfového hřiště, až k místu, kde se pracovníci trhají ze řetězu. Ale to už je jiný příběh...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sargo sargo | 29. června 2006 v 9:58 | Reagovat

Tak mám konečně představu - alespoň o té mírnější části výpravy... :-))

2 Kamil Peterka Kamil Peterka | E-mail | 16. srpna 2007 v 17:59 | Reagovat

Pokud Vás zajímá přesná historie města Litrbachy a jejího okolí přečtětě si knihu  -Luděk Jaša, Krudum, historie bájné hory a jejího okolí. Tam se vše o této nešťastné obci dočtete a objevíte mnoho krásných fotografií . Ale i jinak tato skvělá kniha stojí za přečtení, podle mě je to velice povedený unikát. Koupil jsem ji v prodejně NAVA v Karl. Varech.

3 jm jm | 17. září 2007 v 22:36 | Reagovat

Díky za tip!

4 Eduard Steun,Vilémov u Šluknova Eduard Steun,Vilémov u Šluknova | E-mail | 7. dubna 2008 v 0:29 | Reagovat

Jsem možná dnes ve svých 62 letech posledním občanem této země,který se prvního letního dne roku 1946 v Litrbaších,dnes Čisté,narodil.Samozřejmě,že to nemohu tvrdit s naprostou jistotou,ale vycházím z toho,že všichni Němci,kteří se tam narodili byli odsunuti a nově příchozí české rodiny už většinou přišli s dětmi a než se jim další stačili narodit už zase byli z Litrbach vystěhováni.        To ale není to,o čem se chci s vámi podělit.Při prohlížení vašich krásných fotografií z dnešních Litrbach jsem měl slzy v očích.Když člověk vidí svoje rodiště,ve kterém po staletí celé generace tvořily značné hodnoty,které po odsunu ,či lépe řečeno po vyhnání,původních obyvatel,mohly dále sloužit našim lidem,kteří mohli být pokračovateli,v jakém je to stavu dnes,to na rodákovi stopy zanechá.Já jsem byl tehdy až příliš malý chlapec,ale z vyprávění rodičů vím,jací lidé tam žili,co všechno v Litrbaších bylo,jací lidé přišli potom,jak probíhaly tzv.odsuny a jak probíhala devastace prakticky celého Slavkovského,dříve Císařského lesa.Naše rodina bydlela stranou od Litrbach v myslivně na Vogelwiese (Ptačí louce) a můj otec byl správcem městských lesů Litrbachy od počátku roku 1946 do r.1949.Také dosti často fotografoval,takže mám i hodně krásných fotek myslivny a okolí,kde jsme bydleli.Bohužel,z města ale nemáme fotografii žádnou,až teprve co jsem v posledních letech našel na internetu.Do Litrbach se vzhledem k vzdálenosti také těžko podívám,a možná je to i dobře,a proto vám děkuji za fotografie uveřejněné na vašich stránkách,alespoň vidím jak to tam dnes vypadá.Mně by tolik nemrzelo,kdyby Litrbachům přivodila zkázu nějaká přírodní katastrofa,jako to,že za války nám Němci srovnali se zemí Lidice a Ležáky,což byl nenapravitelný zločin,ale přece jenom nám to způsobili nepřátelé.Kdežto my jako stát a národ jsme si sami v době hlubokého míru dokázali zničit (a mnohde se ničí vesele dál) těžkospočitatelné množství měst,obcí,osad,samot a jednotlivých budov,včetně památek.Já doufám,a přál bych si,aby každý kdo shlédne vaše fotografie dnešních Litrbach,nebo kdo se zastaví u jejich pomníčku na bývalém náměstí,se zamyslil nad tím,kam až to dovede lidská zhovadilost a různá politická rozhodnutí.Ale bohužel se zdá,že lidé jsou nepoučitelní.                               Eduard Steun,Vilémov u Šluknova,6.4.2008

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama