Jak píše geniální Economist o fotbale

13. června 2006 v 8:18 | -JM-
Už léta odebírám Economist a pořád mě neomrzel. Naopak: od té doby, co dojíždím do práce, přečtu za týden každé číslo opravdu od začátku do konce.
V posledním čísle se opět ukázalo, co mám na tomhle časáku rád: že píše originálně a zábavně i o velice banálních tématech.
Co se tak asi dá zpravodajského napsat o MS ve fotbale? Zopakovat nějaké koktavé pindy o prostituci nebo varování, že východní Němci koušou? Nebo se na to radši vykašlat? Ne tak Economist!
V komentářové části si vymysleli zábavnou otázku, jestli je lepší olympiáda nebo MS ve fotbale, a pěkně vyargumentovali, že lepší je jasně MS ve fotbale, protože to zůstává hrou a nestalo se to nikdy jen soubojem nadopovaných politických supervelmocí. Jedinou supervelmocí fotbalu je Brazílie a ve zbytku zůstává pořád prostor pro kreativitu a hravost a jen málo prostoru pro politickou manipulaci. Dopingem ani státním megaprogramem si ještě pohár pro mistry světa ve fotbale nikdo nekoupil (s částečnou výjimkou Italů ve 30. letech, bohužel zrovna tehdy na úkor Československa) - na rozdíl od počtu medailí na olympiádě.
To považuju za vystižení zajímavého aspektu té věci.
Ve zpravodajské části z Evropy pak mají ještě zamyšlení nad souvislostí stavu fotbalu a celé země v Německu, kde popisujou konzervativní německý fotbalový svaz a Klinsmanna přirovnávají k Merkelové.
A ve fejetonu o USA pak rozebírají otázku, proč Amíci trvají na svých domorodých sportech a nechtějí se asimilovat na fotbal a současně, proč tak pohořeli v exportu těch svých sportů ve srovnání s britskými imperialisty. Pojednává se tam o zajímavé věci, o které jsem nevěděl, totiž že odpor vůči fotbalu je v USA částečně vědomý a konzervativci ho odmítají jako ne-americký se vším, co s tím souvisí.
Holt ohledně některých věcí (jako je vláda, kytarový pop nebo noviny) člověk myslím neudělá chybu, když se podívá, jak to dělají ty klucí anglický.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pm pm | 13. června 2006 v 9:17 | Reagovat

Televizni comedy serialy taky. Stahuju dalsi serial, tentokrat o komparzistech/background actors.

2 jm jm | 13. června 2006 v 14:53 | Reagovat

to zní jako dobrej námět:-) akorát - kdo hraje ty hlavní role?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama