Zase jsem to propásl (úvahy na konci ručníkového dne)

25. května 2006 v 23:52 | -JM- |  Nesportovní výkřiky
A přitom nemůžu říct, že bych nebyl informován: pan bratr upozorňoval na důležitý celogalaktický svátek již předem. Ale nějak ani letos jsem se tohoto rituálu nezúčastnil a zůstal trochu mimo.

Je to ale určitě dobrá chvilka připomenout si Douglase Adamse.

Třeba jak jsme po převratu, někdy asi v 1990, vyrazili s Jiřím Dostálem do Prahy do sci-fi knihkupectví Winston Smith. Byla to velká novinka, takto specializovaný obchod. Zrovna tohle si pamatuju živě, jak jsme šli z metra tou částí města, kde se všechny ulice jmenujou podle různých husitských raubířů. Nejsem tak docela, ehm, rozhazovačný. Ale přesto jsem tam utratil horentních asi 80 Kčs; DJ mi doporučil Stopařova průvodce; vedle toho ještě od Ivana Kmínka: Utopie - nejlepší verze (tahle knížka není moc slavná a přitom je výtečná).Douglas Adams je legenda. Ale jak zpívali Peneří strýčka Homeboye:

...ale co je fakt, pro mě už malování neni, už mi nedává takový potěšení...

V mojí knihovničce už není Adams na té úplně nejexkluzivnější poličce ve výši očí, kde jsou knížky, co člověk může popadnout úplně vždycky. Jsou to knížky bez výjimky humoristické, zpravidla povídkové. Třeba od Emanuela Frynty Závratné pomyšlení. Nebo od Vojtěcha Steklače Dobrodružství tajného agenta Pankráce Tangenta (až dám jinam kojeneckou váhu a vrátím si sem skenr, tak o této knize bude na blogu příspěvek - opět jsem ji četl a mám z toho jeden silný dojem). Nebo Literární poklesky od Stephena Leacocka (no, ty tam vlastně nemam, ale hned jak znovu vyjdou, tak si je dokoupím. Jsou sice na webu v rámci projektu Gutenberg, ale z obrazovky je to o ničem).
Nějak už mě ten Stopařův průvodce nebere, jak brával. Třeba Zeměplochy mám naopak rád pořád víc a moje úcta k tomu chlapíkovi roste. Ale asi není spravedlivé poměřovat Adamse Pratchettem, když Zeměploch máme doma asi třicet nebo kolik, pořád ještě je nemám všechny přečtené, takže se k nim tolik nevracím, ale čtu pořád jiné.
Závěr? Přece zalistovat před spaním v Průvodci. A na cestu ještě jednu perličku o kulturních vlivech Průvodce z průvodce, jak existuje v našem reálném světě:
Agent Fox Mulder z Akt X žije v bytě číslo 42 a film Plan 9 from Outer Space viděl přesně 42krát.
Závěr 2: asi by bylo potřeba si zase někdy Plan 9 pustit.
Ty kulturní reference jsou teda zapeklitá věc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama