Duševně vyrovnaná sýkorka a jiné články

26. května 2006 v 7:35 | -JM- |  Nesportovní výkřiky
Říkal jsem si, že udělám příspěvek o tom, co mě potěšilo poslední dobou v časopisech, co čtu.

V posledním Respektu je skvělý komentář geologa Václava Cílka o ptačí chřipce. Je napsaný lehce a potěšilo mě, že jsem nebyl sám tak skeptický k těm zprávám. Podtitulek článku zní:
Celou zimu jsme na prvních stránkách novin sledovali, jak se blíží, jak nás oblličuje, jak je už už tu - a pak zmizela. Je to velká žurnalistická záhada: co se stalo s ptačí chřipkou?

Následují pak úvahy jednak o tom, že v ČR žije kolem 200 milionů ptáků, z čehož 70% se nedožije jednoho roku. To znamená, že v běžném roce u nás uhyne kolem 140 milionů ptáků, aniž by si kdy noviny všimly a aniž by se někdo zajímal, proč.

Vrcholem článku je ale tahle úvaha, u které jsem fakt vyprsknul:
Opravdová otázka se zde netýká ptačí chipky, ale životního postoje: jak to, že ptáci nucení žít v neustálé blízkosti smrti, jsou stále tak příjemní a veselí? Co když opravdovým vítězem evoluce je duševně vyrovnaná sýrorka, a ne upachtěný člověk?
Po nějaké době jsem si zase koupil Dům a zahrada. V rámci šetření se snažím mu odolávat, protože je dost drahý a skutečné žurnalistiky tam tolik není. Sice mám pocit, že ve srovnání s jinými časáky o bydlení, které jsem tak měl možnost zahlédnout, to není úplně čistě jenom nepříliš skrývaná reklama, ale takových těch přihlouplých článků, jejichž hlavním cílem je reklamní prezentace někoho/něčeho, tak těch tam je taky dost.

No, ale ta jejich rubrika Objektiv stojí pořád zato. Kdo to nezná, tak to je vždy pár fotek z nějakého regionu, které jsou stručně komentovány palcem nahoru nebo dolů a jednou větou, co je na tom snímku architektonicky dobře a co je špatně.

Architektura je strašně zábavná věc, kterou trošku kazí architekti, co patrně mají na škole předmět mistrem světa za všech okolností a za cizí peníze. Tohle je ale psáno formou přístupnou a milou. Ještě tam pak má pravidelnou rubriku komentářů pan Rampich, což čtu hned po tom Objektivu.

Je to málo důvodů pro koupi časáku? Hm...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pm pm | 26. května 2006 v 11:43 | Reagovat

Nevim, jestli sou ptaci obecne dusevne vyrovnany, ale sykorky urcite budou. Jsou to totiz (po vzoru Monty Pythona) birds with the biggest tits in the world.

http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Tit

2 sargo sargo | 26. května 2006 v 15:01 | Reagovat

Myslím, že pojem "duševně vyrovnaná sýkorka" již zůstane navždy mou součástí. :-))

3 jm jm | 26. května 2006 v 19:40 | Reagovat

Ha, došel mi vtip, když se mi nahrála ta stránka:-))) Ale je výtečný!:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama