Koupil jsem si tranzistorák (aneb low fidelity rádio analogově)

20. dubna 2006 v 21:34 | -JM- |  Domácnost
Minulý víkend přijeli naši, což znamenalo, že jsem se neflákal, ale trochu jsem byl nucen i na domu pracovat. Avšak zneužil jsem to alespoň jako záminku koupit si konečně vlastní tranzistorový rozhlasový přijímač.
Co by to bylo za zahrádkářskou idylu, kdyby k ní nevyhrával nějaký podobný přístroj?
V Elektroworldu jsem strávil koukáním na ty přístroje snad víc než hodinu. Uvědomoval jsem si totiž, že je to blbost pro zábavu, a tedy musí být zábavná. Nakonec jsem zvolil jeden trošku větší Panasonic. Rozhodlo to, že má všechna čtyři vlnová pásma, to je včetně krátkých vln. Hned první večer jsem si vzal rádijko do postele a kroutil ty obskurní stanice. Je to zvláštní, je to trochu trapné, je to bolestné: když jsem byl malý, tak krátké vlny bylo reálné atraktivní médium, ne kterém vysílaly štvavé vysílačky. Ale dnes? Proč někdo v době internetu nezaloží web, ale namísto toho hovoří na krátkých vlnách? Kdo to poslouchá? Bojím se, že kouzlo nočního poslechu krátkých vln nemůže před podobnými otázkami už moc dlouho obstát. Zatím však rozhodně pár stanic existuje.
Několik docela rozumných programů (BBC, Deutsche Welle a nějaký frantíci) se dá potmě chytit i na dlouhých a středních vlnách. Zde samozřejmě jsem dostal při výběru v obchodě finální ránu do vazu: na stupnici jsou postaru vyznačeny přímo slovy některé stanice - konkrétně DLF, FR I, BBC, OSLO, LUX a LAHTI. Může takovému návalu nostalgie prostý chlapec odolat?
Otázkou pak ještě byla volba mezi analogovým a digitálním laděním. Pokud člověk trvá na krátkých vlnách, tak to byla otázka jen teoretická, protože žádný digitální tuner s krátkými vlnami tam nebyl. Ale stejně jsem raději chtěl přesný analogový: na zahradě nepotřebuju pomalu ladit nějakou konkrétní frekvenci. Mnohem více ocením, když rychlým pohybem přejedu celé pásmo z jednoho konce na druhý, a rychle najdu něco, kde teď zrovna hrajou nebo mluví pěkně.
U Prahy je rádio pěkná věc. Ono i to Rádio 1 zní z tranzistoru zase nově a jinak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama