Developerské projekty v okolí III.: Chýně - Háje

5. dubna 2006 v 8:14 | -JM- |  Výstavba v okolí
V Chýni jsem pokračoval k dalšímu staveništi, a to na návrší nad obcí, které se jmeuje Háje.
Zajímavostí tohoto projektu je, že se developer pustil do výstavby poměrně velkého množství bytů. Byty na venkově jsem dosud znal jen ve formě vesnických paneláků, jak je lze občas spatřit. A připadalo mi to vždy jako hodně zoufalý způsob bydlení, který kombinuje nevýhody všech možných alternativ.
Několik krajních domů již je dokončeno a bydlí v nich lidé. Jedna příjezdová cesta staveništěm je již zcivilizována (ne tedy samotný příjezd od obce, protože obytný soubor leží pár set metrů za stávající obcí). Dále je tam k prodeji opravdu velké množství zasíťovaných parcel na rodinné domy; těch se zatím ještě moc nestaví.

V neděli odpoledne již bylo před domy trochu živo, vycházely nějaké mladé páry s nemluvňaty a jedna paní se psem. Před domem bylo už docela dost zaparkovaných aut.
Když jsem se díval na web, tak už je prodáno i značné množství bytů z těch dalších vchodů, ale ještě ne všechny.
Bytové domy v Hájích jsou nejspíš montované dřevostavby; cestou na nákup jsme se tam stavěli na čumendu i autem a při pohledu do oken jsme myslím poznali ty velice slabé zdi. Ostatně takových zvědavců jsem tam potkal několik i na kole; přijede auto, objede areál a zase zmizí.
Pokud jde o dopravu, počítám, že časem protáhnou autobus z Chýně až do těch Hájů. Jinak je to přeci jen nejméně půl kilometru od obce. Bezprostředně za bytovými domy vede železnice; myslím si, že je to trasa Rudná-Hostivice. Nevím to jistě, ale žádná osobní doprava se tam asi neprovozuje. To velká škoda, když už ta trať je vybudována. Kdyby se tam udělala zastávka, mohlo by to být podstatné zlepšení života v tom místě.

Uvidíme, jak se dotkne Hájů výstavba nové silnice č. 101 mezi karlovarskou a plzeňskou dálnicí. Potenciálně by tam mohli být protivníci záměru iniciativ ze Svárova, Červeného Újezda a Ptic, aby se silnice posunula o pár set metrů blíž na východ. Tím by se dostala totiž nějak zhruba na půl cesty mezi Ptice a tento vršek nad Chýní. Nevím, nakolik je za těchto okolností rozumné spoléhat na reklamní slogan o čistém ovzduší.

Musím říci, že takové husté osídlení, dokonce řada bytových domů, by si zasloužilo už nějakou náročnější urbanistickou koncepci, nějaké náměstíčko nebo něco takového. Jelikož to bude relativně větší sídliště, myslím, že by nebyl nejlepší nápad nechat tam jenom 100% byty. Je mi ale jasné, že při té ceně za metr, kterou tam patrně developer dosahuje, by každá náves nebo park byly velice drahý špás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Juno Juno | 29. června 2016 v 8:40 | Reagovat

Nejnovější developerské projekty v Praze:

http://www.flatstore.cz/projekty/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama