Jak jsem tušil, že domácí digi fotografie je drahá

3. března 2006 v 1:46 | -JM- |  Výlety a fotografování
Fotografie je drahý koníček. Kupovat filmy, nechávat si to vyvolat - to stojí strašné peníze.

Vždy jsem ale tušil, že zkusit šmudlit digitálně "levně" doma to nebude o moc lepší. Dnes jsem si to i ověřil. Koupil jsem si fotopapíry a pár fotek jsem si vytisknul.

Když to vezmu velice zhruba:

- Koukám, že slušnější (rozumí se s pomalejším blednutím) fotopapíry HP stojí něco přes 200,- Kč za 20 ks A4. Tak to zaokrouhlíma na 10,- Kč za A4, tj. cca 2,50 Kč za běžnou fotku, když dám 4 snímky na stránku.

- Velká neznámá je výdrž barevných náplní (mám inkoustovku hp 3325). Vytisknul jsem 5 stránek fotek. Co jsem se tak díval na indikátor inkoustu, odhadl bych, že celkem nějakých 25 stránek je reálných. Že to vytiskne víc, nelze vyloučit, ale peníze bych na to nevsadil. ČB + B náplně stojí dohromady cca 800,- Kč. Takže nějakých 8,- Kč na fotku stojí inkoust.

Takže mi vychází zhruba pětka přímých nákladů na vytištění fotky doma.

Takhle od boku bych řekl, že se mi to nevyplatí. Zkusím si nechat nějaké digi snímky udělat ještě v minilabu. Cenově to myslím bude podobné, jsem zvědav na kvalitu.

Leží mi tu vedle seby doma vytištěné fotky a fotky, které mi v minilabu udělali z laciného filmu (většinou jsem smažil na Kodak Gold z Makra po 55,- Kč). Ty vytištěné na tiskárně samy o sobě by byly celkem přijatelné, ale vedle těch klasických vypadají jako chudinky.

Když řeknu, že vyvolat 36 fotek a film stojí třeba 300,- Kč k tomu velice slušný film za 130 až 140,- Kč, tak to mi vychází nějakých 12,- Kč za fotku. Když budu smažit na ten Gold, tak jsem pomalu někde na 10,- Kč za fotku.

Koukám, že - aniž bych ten výpočet nějak manipuloval - tak pro dosažení fotografie do rodinného alba mě to vyjde na peníze skoro prašť jako uhoď.

Porovnání toho ostatního si ponechám na jindy, nebo možná si to nechám úplně od cesty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 trinity trinity | 13. dubna 2006 v 11:22 | Reagovat

tak tady slibene odkazy: http://www.grafika.cz/art/df/april-EU.html

to o tech starnoucich snimacich bohuzel nemuzu najit :o((

2 jm jm | 13. dubna 2006 v 13:29 | Reagovat

dík!

3 jm jm | 13. dubna 2006 v 13:32 | Reagovat

Jako apríl je to dobrý!

4 Ficklip Ficklip | E-mail | Web | 8. dubna 2008 v 21:57 | Reagovat

Jo, také jsem právě řešil, že přece není normální, když jsem koupil dnes údajně velmi levné fotopapíry Foma Ink-jet 1910 (190 gramů na metr čtverečný) 25 kusů za 299,-- Kč. Fakt levnější nejsou. To je téměř drasťárna. Když mi fotku okopírují ve sběrně za nějaké tři koruny, je jasné, že se mi bezkonkurenčně vyplatí dojít si s vyplesknutým kompaktem (či disketou, kterých se všude nyní už válí tuny a jsou také dobrým nosičem na tohle jedno použití) do sběrny a nechat si fotky udělat. Ještě dodatečně zkusím tisknout na křídový papír, zda to bude mít dostačující qalitu. Ale nesázím na to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama