Český superagent (John Francis Kovář)

10. března 2006 v 10:10 | -JM- |  Recenze
Vím, že Miroslav Žamboch a Jiří W. Procházka jsou docela oblíbenými autory; hlavně teda pan Žamboch. Ale sám jsem od nich nic nečetl.

Až loni na podzim mě zaujala na scifistické poměry docela kampaň propagující novou původní českou sérii dobrodružného čtení, kterou tito dva spisovatelé zahájili. Příběhy budou spojeny osobou agenta Johna Francise Kováře. JFK působí jako zvláštní agent dělající pořádek v paralelních světech.

Zatím vyšly tři díly. Všechny jsem si koupil hned poté, co se objevily. A nelitoval jsem. Bylo to opravdu zábavné čtení. Člověku se nechce odtrhnout se od brožury, protože je zvědav, co se bude dít dál.

První díl představil hlavního hrdinu v příběhu z alternativního Československa, které se celkem úspěšně bránilo Hitlerovi.

Druhý díl se vázal k rodné hroudě svým dějištěm, neboť JFK odrazil pokus nepřátel o porážku Bonaparta u Slavkova.

Zatím poslední, třetí, část se odehrává kolem roku 1000 na pozadí setkání Vikingů s Indiány v Severní Americe. V dané paralelní linii dějin nezůstaly vikingské výpravy planým výbojem; Vikingská a indiánská civilizace navázaly trvalou spolupráci, která měla významný vliv na další vývoj historie tohoto světa.

Zločinci z budoucnosti chtějí slibnému vývoji zabránit. Superagent Kovář má za cíl ochránit přirozený běh věcí, a proto je vysazen na vikingskou loď jako jeden z bojovníků.

Už jsem vyzdvihl svěží a čtivý jazyk série. Je psaná dokonce tak pěkně, že přenesu přes srdce, že v příbězích je docela dost násilí a málo humoru. Zjevně je to stylový záměr přiblížit se nějakému ideálu jednoduché tvrdé školy.

Důležitý je inteligentní výběr historických témat, na kterých dějiny paralelních světů odbočily z té stezky, po níž jdeme my; jsou to témata dostatečně živá, českému čtenáři rezonující a dobře známá, ale současně jsou zpracována s vkusem a nikde se ani poučenější zájemce o historii necítí uražen.

Zkrátka a dobře: bohužel i čtyřku si budu muset koupit. Z výhledu dalších dílů je zřejmé, že chleba se bude lámat na pětce: to bude první pokračování, které napíše někdo jiný, než otcovská partnerská dvojka. Osobně nevěřím tomu, že se jiným autorům podaří udržet nasazenou laťku. Ale možná jsem příliš skeptický.

První tři díly mohu rozhodně doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama