Slovník floskulí 2

19. února 2006 v 13:23 | -JM- |  Recenze
První díl Slovníku floskulí od Vladimíra Justa se mi líbil. Rozebíral v něm současné oblíbené floskule, které nesnáší. Kniha měla pro mě osobně přínos jednak zábavný a jednak i poučný, protože některé ty floskule jsem si jako pokleslé sám neuvědomoval.

Druhý díl téhož slovníku jsem si tedy nyní koupil bez váhání. Je tam zase pár pěkných příspěvků, takže není důvod ho nedoporučit. Za dobrý postřeh ohledně užívání floskulí považuju poznámku, že se výtečně hodí na abiturientských srazech, kde lze takto snadno přidat lesku při popisu svých životních úspěchů.

Rozhodně je tam pár vynikajících zásahů. Za geniální postřeh považuju vypíchnutí floskule "není jasné". Poslouchejte kterékoliv české zprávy; bez této rádobyvznešené berličky se neobejde bohužel nikdo.

Celkově považuju ale druhý díl za horší než první: i v prvním dílu byla některá hesla více a jiná méně vydařená. Ve dvojce je ten poměr o poznání horší. Velkou část navíc zabírá úvodní polemika s recenzemi prvého dílu. Ta je úplně zbytečná: kdo nepochopil žánr prvého dílu, tak mu nepomůže ani složité vysvětlování.

Když bych měl uvést výtky, které mě jako čtenáře rušily, tak se jednalo o následující:

- Nějsem si jist, jestli autor někdy nekritizuje mládežnickou kulturu z neznalosti. Tak u hesla "Pojďme" se vyděsil nad titulkem z lidovek "Pojďme hovořit o sexu". Dá se ale předpokládat, že ten titulek byl jen odkazem na známý hit "Let´s Talk About Sex". Hodně podivně užívá i slovo "dýdžejing". Píše třeba "každá druhá taneční party a každý druhý dýdžejing." Takové užití nedává ale dobrý smysl; kdyby věděl, že DJing je disciplína, a to míchání a různé efektování hudby ze dvou přehrávačů na party, tak by to slovo asi takhle nepoužil. To jako by řekl "každá druhá výstava a každé druhé sochařství".

- Doufám, že jen nekvalitní redakcí jsou způsobené chyby v cizojazyčných pojmech, přestože těch pojmů tam moc není. "Sleewe-note" asi není s "w" a těžko jsme mohli převzít z němčiny frázi "Ich werde mich teilnehmen".

- Rovněž se v tomto díle ještě více projevují osobní záliby a nezáliby autora v některých politicích. To je dost otravné, protože jako čtenář já očekávám zábavnou hru se slovíčky, a ne urputnou polemiku o starých personálních strkanicích mezi mocnými ("blbá nálada", "bratrstvo pravdy a lásky", "spacák, spacáková revolta").

- Do politiky se v blogu pouštět nebudu. Ale snad jen tolik, že u hesla "legislativní smršť" nesdílím autorův pohled, že ve skutečnosti se žádná nekoná a že je to jen prázdná fráze. Bohužel to je realita a často hodně nepříjemná. Podobně tak skutečně nejsem přesvědčen, když proti floskuli "národní zájmy" autor plácne "daňový dumping", ale ne jako další floskuli, ale s vážnou tváří.

Většinou mi ale polemický charakter těch hesel nevadí, protože na hodně témat mám podobný pohled jako autor.

Kdo rád slovíčkaří, rozhodně se vyžije.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pm pm | 19. února 2006 v 21:05 | Reagovat

Mne na prvnim dilu vadily podobny veci, jednak nepochopeni mladeznickych terminu a hlavne takovy to jeho naprdeny poskakujici zlodedkovstvi. Ale kdyby neposkakoval s protivne zdvizenym prstem, tak by to asi nebyl Just.

2 Sargo Sargo | 20. února 2006 v 10:23 | Reagovat

Spolu s autorem sdílím naprostou neznalost mládežnického prostředí (aspoň myslím... :-D), takže možná budu vděčnějším čtenářem; i když politizované navážení dovede otrávit předem. Stejně se na to brzy vrhnu ;-)

3 jm jm | Web | 20. února 2006 v 10:30 | Reagovat

Tak tak - i když člověk při čtení s tím občas polemizuje, tak pro internetového deníčkáře je to důležité čtení. Zejména pro deníčkáře, který se snaží o nějaký styl:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama