Moje vlast, Böhmen (německé pomístní názvy v Google on Earth)

23. února 2006 v 21:08 | -JM- |  Recenze
Mohlo to být asi před rokem, když jsem psal helpdesku Google, že v tehdejší verzi Google on Earth je většina pomístních názvů v Česku pouze v německé verzi.
Nevím, zda jsem to způsobil já. (Hmm. Rozhodně bude pro mě lepší si myslet, že ano.) Ale v nové verzi je Google on Earth už národně mnohem spolehlivější. Dnes jsem si novou verzi stáhnul a zběžně zkontroloval města, u nichž jsem si pamatoval z loňského roku chybějící české názvy.
Vyluštění celé detektivky prozradím rovnou: naprostá většina názvů měst se zobrazuje již jen česky; z větších měst jsem našel jedinou výjimku, a to Slaný (Schlan, viz obr. 1). Proč zrovna Slaný? Co je tak zvláštního na Slaném? Že se tam v divadle natáčelo Ivánku, kamaráde?:-)
Google on Earth je nyní dvojjazyčný v tom smyslu, že větší města vyhledá i dle německého názvu, což je myslím korektní řešení (viz. obr. 2)
Národně smíšenější poměry panují v našich horách. České středohoří zůstává Böhmisches Mittelgebirge a Milešovka se skví pod svým - přiznejme si - příhodnějším a romantičtějším německým jménem (viz obr. 3 a 4).

Názvy jednotlivých hor, obzvláště v bývalých německy hovořících krajích, jsou velice smíšené; na obrázku 5 ze Šumavy je též vidět pro jednoduchost zapojení angličtiny pro význačné zajímavosti - zde Černé jezero vystupuje světácky jako Black Lake.
Pánové Larry Page a Sergey Brin se až dojemně snažili své pochybení napravit v případě Krušných hor: bohužel Erzgebirge přeložili poněkud otrocky jako Rudo Hoří (viz obr. 6). Ale jak je známe, tak jistě v české vlastivědě udělají rychle díru do světa!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lékárník Michal Lékárník Michal | E-mail | 27. února 2006 v 10:44 | Reagovat

tak tohle je to blogování? to není špatné.

Doufám, že se do google infiltrují národovci a přepíší Regensburg na Řezno a Schweinfurth na Svinibrod

2 jm jm | Web | 27. února 2006 v 11:13 | Reagovat

Výborně - zdravím lékarníky!:-)

Jseš na svůj blog zralej už dávno. Než jsem převyprávěl manželce všechny Tvoje historky o natírání nočních stolků atd., tak jsem zbytečně ztratil čas!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama